Recenzja The Elder Scrolls Online: Dragonhold – finał całorocznej opowieści

Sezon Smoka rozpisany został na cztery dodatki do The Elder Scrolls Online, które tworzą spójną opowieść w 2019 roku. Opowieść, którą przedstawiłem już nieco w recenzji Elsweyr. Krótko streszczając Sezon Smoka, w marcu wydany został dodatek z lochami Wrathstone, w czerwcu pojawił się szczytowy dodatek Elsweyr, następnie kolejny dodatek z lochami Scalebreaker w sierpniu zaś zakończeniem walki z smokami jest Dragonhold. Poniżej ocenię i napiszę o zwieńczeniu Sezonu Smoka, czyli o Dragonhold.

Z Dragonhold odwiedzisz południową część Elsweyr – inaczej nazywanej Pellitine. Tereny dodatku Dragonhold są pełne dżungli, więc eksploracja nie należy do najłatwiejszych, jest nieco oporna. Dragonhold porównać mogę do wcześniejszego dodatku Murkmire, pod względem ukształtowania i rozmiaru mapy.

Główne i jedyne miasto w Southern Elsweyr to Senchal. W Senchal znajdziesz najbogatszą strefę, w której umiejscowiony jest między innymi ratusz i bank. Oraz biedniejszą strefę, dla złodziei czy wyrzutków. Obie te strefy odegrają ważną rolę w fabule, a wybrane z nich postacie będą towarzyszyły Tobie w walce z smokami. Wraz z rozwojem fabuły utworzysz wspólnie Smoczą Straż i rozbudujesz bazową kryjówkę – co jest w pewnym stopniu świeżą rzeczą w The Elder Scrolls Online. Senchal posiada więc prawie wszystko, jednak oprócz ważnego aspektu – możliwości wykonania dziennych zadań z craftingu. W tym celu musisz znaleźć inne miasto.

Wraz z wcześniejszym Elsweyr w grze pojawiła się nowa klasa postaci. Nekromanta, o którym piszę, jest bardzo potężny i pewnie dlatego w Dragonhold obyło się bez takich nowości. Dragonhold skupia się szczególnie na dostarczeniu dobrej opowieści oraz nowej krainy, jednak ten pierwszy czynnik jest powodem największego zainteresowania. I słusznie, ponieważ jest to zwieńczenie całorocznego Sezonu Smoka, może nieco odtwórcze, które przypomina na przykład finał historii Barona Montclair z Rivenspire. Opowieść tego dodatku jest więc układanką wydarzeń, które znamy z The Elder Scrolls Online, polana szykownym sznytem smoków.

Rozgrywka w Southern Elsweyr jest nieco oporniejsza, o czym wspomniałem wyżej w kwestii eksploracji. A wraz z Dragonhold pojawiły się mocniejsze smoki również w Northern Elsweyr. Po wydaniu Dragonhold bitwy z smokami są trudniejsze – poprzez nowe efekty tych bestii. Czas pokaże, czy była to dobra decyzja. Piszę o tym ze względu, iż z każdym nowym rozszerzeniem The Elder Scrolls Online będziemy mieli nowe ziemie do odkrycia, które stosownie zajmą nam nie jedne wieczory. A co wtedy z grasującymi smokami w Elsweyr?

Dragonhold jest utrzymany w utrwalonym stylu, więc całkowite skończenie tego dodatku może zająć około dwa tygodnie. Po tym czasie możesz jeszcze wykonać brakujące wyzwania w Southern Elsweyr. Zauważyć można, iż w co nowszym dodatku zadania są dłuższe nawet od podstawowej linii fabularnej The Elder Scrolls Online. Jednak większość z nich zbudowana jest na podobnych zasadach.

Polecić recenzowany dodatek więc mogę szczególnie osobom, które ograły Elsweyr i chcą poznać zakończenie historii smoków, bądź chcą być na bieżąco z grą. Świeżym graczom odkrycie wszystkiego może zająć nieco więcej czasu. Dragonhold można kupić w sklepie koronnym gry, w standardowej oraz kolekcjonerskiej edycji. Bądź skorzystać z ESO Plus, w którym dostęp do wszystkich dodatków jest ograniczony tylko do czasu trwania subskrypcji.

Kolekcjonerzy przedmiotów w Dragonhold znajdą też coś dla siebie. Nowe dekoracje do domów, tytuły dla bohatera, dwa style craftingu, kawałki makaty rozrzucone po Southern Elsweyr czy wiele pozytywnie zaskakujących memento. Oraz więcej pomniejszych przedmiotów kolekcjonerskich, którymi możesz pochwalić się znajomym.

Premiera Dragonhold odbyła się na konsolach w listopadzie 2019 roku, więc recenzja jest moją interpretacją doświadczeń z dodatkiem. Poprzez inne aktywności i krainy w The Elder Scrolls Online, Southern Elsweyr może szybko stracić wiernych graczy. Gdyby nie atak smoków na Pellitine, była by to spokojna i normalna kraina zamieszkana przez Khajiitów. Dlatego zalecam styczność z Dragonhold, chociażby by poznać finał smoków w The Elder Scrolls Online. A na horyzoncie widać już Mroczne serce Skyrim – drugą całoroczną opowieść.

Velans
Autor: Velans

Administrator i redaktor naczelny Consolezone.pl

The Elder Scrolls Online: Dragonhold

7.2

Ocena gry

7.2/10

Plusy

  • bezbłędna opowieść z głębią
  • kryjówka wypadowa Smoczej Straży
  • pierwsza całoroczna przygoda
  • powrót znanych postaci
  • kolekcjonerskie przedmioty

Minusy

  • przeważają dżungle
  • gracze powoli ubywają do innych krain
  • brak dziennych zadań craftingu w Senchal
  • trudniejsze bitwy z smokami
0 0 vote
Ocena
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Masz opinię? Proszę wyraź ją :).x
()
x