Recenzja DiRT Rally 2.0: Colin McRae – zostań rajdową ikoną

Gdy otrzymałem wiadomość od dystrybutora Koch Media Poland, iż jest możliwość recenzji najnowszego dodatku do DiRT Rally 2.0 bez zastanowienia odpisałem, chociaż wcześniej sądziłem, że nie będzie co opisywać. Aktualnie jestem w emocjonalnej burzy myśli, gdy czytam coraz więcej o życiu legendarnego kierowcy rajdowego. Tak, piszę o Colinie McRae i dodatku FLAT OUT do DiRT Rally 2.0. Cieszę się z recenzji i że przeszukałem internet na temat tego rajdowcy, którego staram się pamiętać za nastolatka. Historię Colina McRae można opisywać w glorii i chwale ale również z innego punktu widzenia.

Colin McRae urodził sie w 1968 roku w szkockim Lanarkshire. W rozpoczęciu całej przygody pomogło mu pochodzenie. Ponieważ urodził się jako syn 5-krotnego rajdowego mistrza Wielkiej Brytanii. Swoje pierwsze kroki kierował ku motocrossie, jednak do czterech kółek przekonała go rodzinna furgonetka, która była bardzo szybka jak na tamte czasy. W wieku 16 lat sprzedał motocykl i kupił Mini Coopera. Tak rozpoczeła się historia Colina McRae, jednej z największych ikon sportów rajdowych.

Talent Colina został szybko odkryty przez własnego rodzica. W 1986 roku wystartował w prawdziwym rajdzie za kierownicą Talbot Sunbeam w Szkocji. Następnie w 1991 roku wywalczył pierwszy tytuł rajdowego mistrza Wielkiej Brytanii, już pod marką Subaru. Agresywny i bardzo szybki styl jazdy Colina McRae, który nie tolerował opcji pośredniej był tym czym zyskiwał uznanie wśród kibiców i rywali – ale też był nie małym problemem. Efektowna jazda, którą Colin znakomicie opanował zarzucając tyłem pojazdu kontrolując przy tym jeszcze lepiej ślizg, była bardzo ryzykowna. Taki stosunek do jazdy widać było też w jego wypowiedziach: “Proste są dla szybkich samochodów, zakręty dla szybkich kierowców“. W 1995 roku został najmłodszym rajdowym mistrzem świata. Jednak jego kariera rajdowa obfitowała również w wiele kraks i awarii. Największy wypadek rajdowy Colina wydarzył się podczas rajdu Korsyki w 2000 roku, kiedy wychodził z zakrętu nad przepaścią. Reszta zawodników w tym miejscu odpuszczała, tracąc sekundy, ale nie Colin.

Jeśli wątpisz, przejedź to na pełnym gazie.

Colin McRae

Tak tworzą się legendy. Każdy ma swoją przygodę do opowiedzenia, Colin McRae został legendą i zrobił to na swój sposób. Jeśli zaintrygowany jesteś po więcej, mogę odesłać do autobiografii Colina McRae, przetłumaczoną przez wydawnictwo SQN. Z przyjemnością obejrzał bym też film inspirowany Colinem McRae.

Dodatek chociaż jest poświęcony legendzie Colina McRae to nie zawiera on dużo informacji albo starych nagrań z rajdów, i jest to największy minus dodatku. Tą część musisz sam wykonać. Czyli przeszukać internet na temat Colina, jednak nie każdy będzie do tego tak skłonny. Dlatego też krótko starałem się wyżej przedstawić tą postać, a bawiłem się przy tym wyśmienicie. Prawda jest jednak taka, że dodatek to uhonorowanie rajdowej kariery Colina McRae od Codemasters.

Napisałem o braku nagrań wideo. Zamiast tego mamy tylko cztery krótkie przerywniki z gry, okraszone kilkoma zdaniami o karierze. W tym miejscu zdecydowanie potrzeba więcej, czy faktów czy rajdowych nagrań. Co mamy, to sygnowany podpis Colina McRae, krótki opis scenariusza z rokiem wydarzenia, oraz samo wyzwanie. Nie jest to dużo, moim zdaniem. Rozumiem, że tutaj mogły blokować różne licencje.

Dodanie kariery Colina McRae od 1984 roku do 2006 roku w DiRT Rally 2.0 uważam jednak za udany, nie zważając na mniej konkretnych informacji o postaci. Pewnie większość z Was wciąż interesuje jak wygląda dodatek i ile jest zawartości. Forma najbardziej przypomina rajdy historyczne z podstawowej zawartości DiRT Rally 2.0. Osobna zakładka w głównym menu, zawiera cztery kategorie: Wczesne lata, Wschodząca gwiazda, Mistrz świata, Nowe wyzwanie. Dane etapy kariery odblokują się wraz z postępem rozgrywania scenariuszy – wszystkich jest czterdzieści. Pojedynczy scenariusz posiada wyzwanie do wykonania i składa się z rajdu oraz pojazdu, które w rzeczywistości miały miejsce.

Do zawartości należy doliczyć też kultowe samochody, którymi jeździł Colin McRae – jak Subaru Legacy RS i Subaru Impreza S4 Rally. Oraz rajdową lokacje Perth and Kinross w Szkocji z 12 różnymi trasami. Gracze, którzy nie posiadają wszystkich sezonów w DiRT Rally 2.0, podczas rozgrywania kariery Colina McRae będą mogli przenieść się do niezakupionych wcześniej rajdowych lokacji i wykręcić dobre czasy. Na przykład do śnieżnej Szwecji z pierwszego sezonu dodatkowej zawartości.

Kariera Colina McRae w DiRT Rally 2.0 dostępna jest od 24 marca 2020 roku. Kupić dodatek można w cyfrowych sklepach, jednak kto zakupił przynajmniej jeden sezon otrzyma FLAT OUT za darmo. Dodatek dostępny także jest od 20 marca 2020 roku jako część edycji Gry Roku DiRT Rally 2.0. Powrotne zainteresowanie roczną grą należy do tych przyjemniejszych rzeczy, tak samo wyzwanie przeżycia kariery legendy rajdów. Codemasters mogło jednak umieścić więcej faktów i nagrań rajdowych, by stworzyć lepsze kompendium o Colinie.

Velans
Autor: Velans

Administrator i redaktor naczelny Consolezone.pl

DiRT Rally 2.0: Colin McRae

7.7

Ocena gry

7.7/10

Plusy

  • uhonorowanie kariery Colina McRae
  • natchnienie rajdową legendą
  • roczna gra ponownie błyszczy
  • scenariusze oparte na prawdziwych wydarzeniach

Minusy

  • chude informacje, trzeba wspomóc się wiedzą w internecie
  • brak rajdowych nagrań lub innych materiałów
  • zawartości potrzeba więcej
  • jakaś wiedza o Colinie McRae jest wymagana
0 0 vote
Ocena
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Masz opinię? Proszę wyraź ją :).x
()
x