Recenzja Saints Row: The Third – Remastered

Święci wracają, by siać spustoszenie w Steelport. Jednak zanim przybyli, poprawili makijaż, włożyli lepsze ciuchy i odpicowali bryki. Właśnie na PlayStation 4, Xbox One i PC ukazała się odświeżona wersja hitu sprzed … 9 lat!

W branży gier wideo, dekada to cała epoka. Kiedy trzecie Saints Row ujrzało światło dzienne w 2011 roku, triumfy święciły PlayStation 3 i Xbox 360. Gra uznawana za największego konkurenta GTA IV – choć bezpośrednią konkurencję stanowiła część druga Świętych. Raczej niesłusznie, bo obie gry stawiały akcent na zupełnie inne elementy. Rockstar celował w dojrzałą fabułę i w miarę realistyczną rozgrywkę. Volition z kolei postawiło na niczym nie skrępowaną rozwałkę … totalną rozwałkę, realizm chowając do szafy.

Przez wielu fanów to właśnie trzecia odsłona cyklu uznawana jest za najlepszą. W czwórce walka z kosmitami i używanie supermocy było dla wielu zbytnio “odjechane”. 

Czym ja jestem?

Czym jednak jest wersja zremasterowana? Odpowiedź krótka – tym samym, tylko ładniej. 

Co mam przez to na myśli? Fabuła pozostała niezmienna w stosunku do oryginału: te same misje, te same przerywniki, te same aktywności poboczne. Jeśli ktoś nie zna Świętych, to oczywiście będzie to dla niego coś nowego, weterani gry nie znajdą tu nic odkrywczego. Takie jest jednak prawo remasterów. Poprawienie grafiki bez zmiany ogólnych założeń. Co to w końcu przemawia za tym remasterem? Ano, powodów jest kilka.

Ale tu pięknie!

Największą różnicę widać w modelach postaci. W sumie, gdy na początku popatrzyłem na nie, stwierdziłem, że chyba niewiele się zmieniło, ale porównanie z wersją pierwotną pokazało jasno, że twórcy wykonali kawał świetnej roboty. Twarze bohaterów są dużo bardziej szczegółowe i wyraźne, nie przypominają woskowych masek. Podobnie jest z wrogami, a nawet przechodniami. Nie inaczej ma się sprawa z samochodami czy bronią, te również przeszły solidny lifting i nie odstają od standardów roku 2020. 

Fani tuningu poczują się jak w raju.

Steelport, aby nie odstawać od całości, także się zmieniło. Widać to szczególnie, gdy patrzymy na modele budynków. Zmiany w oświetleniu rzucają się w oczy przede wszystkim podczas zmiany pór dnia, czekają Was naprawdę piękne wschody i zachody.

Oprócz poprawy grafiki na mocniejszych wersjach PlayStation 4 i Xboksa, możemy liczyć na podbitą rozdzielczość. Na wszystkich platformach otrzymujemy możliwość odblokowania ograniczenia wyświetlanych klatek – domyślnie zablokowane na 30. W przypadku mojej PS4 Slim sprawdzało się to całkiem nieźle … do czasu większej zadymy, tam spadki bywały wyraźne, więc wróciłem do stabilnych 30 klatek.

Model jazdy jest naprawdę przyjemny.

Brać czy nie brać?

Jeśli jeszcze nie mieliście styczności z trzecią częścią Saints Row, jak najbardziej tak, i to nie tylko ze względu na poprawioną oprawę.

Mnóstwo zawartości, w pakiecie z grą otrzymujemy trzy duże dodatki i około 30 mniejszych DLC, co jest bardzo uczciwą ofertą. Szybka akcja, tony wystrzelonej amunicji, bardzo rozbudowana customizacja postaci i pojazdów, mechanika rozgrywki, która dobrze zniosła próbę czasu. Dla niektórych może być problemem dość kloaczny humor – okładanie ludzi wielkim dildo czy bieganie po mieście na golasa to tylko wierzchołek góry lodowej. Jednak jeśli bawią Was żarty niskich lotów i ogólnie “jajcarskie” podejście twórców – będziecie bawić się wyśmienicie.

W przypadku ogrania Świętych wiele lat temu, również warto dać szansę grze, nie odstaje wiele od najnowszych hitów. Co innego, gdy trójkę zaliczyliście niedawno, brak nowej zawartości sprawi, że będziecie wałkować to samo po raz kolejny. Cena za tytuł nie jest specjalnie wygórowana, to około 150 zł, jednak weterani serii powinni poczekać na jakąś poważniejszą przecenę.

Rechtor
Autor: Rechtor

Saints Row: The Third - Remastered

8.3

Ocena ogólna

8.3/10

Plusy

  • edycja ze wszystkimi najlepszymi DLC
  • nowe modele postaci, pojazdów i broni
  • poprawione oświetlenie
  • mnóstwo akcji

Minusy

  • humor niskich lotów
  • brak nowej zawartości
0 0 vote
Ocena
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Masz opinię? Proszę wyraź ją :).x
()
x