CNN

Jim Simons, inwestor-miliarder, matematyk i filantrop, zmarł w piątek w Nowym Jorku według jego założeniaFundacja Simonsa. Simons miał 86 lat.

Simons, założyciel funduszu hedgingowego Renaissance Technologies, pomógł w pionierskim inwestowaniu ilościowym – strategii rynkowej opierającej się na modelach matematycznych i statystycznych w celu identyfikacji możliwości inwestycyjnych. W późniejszym życiu Simons został darczyńcą politycznym i filantropem.

Jak wynika ze strony internetowej jego fundacji, Simons od najmłodszych lat pasjonował się matematyką i liczbami. Urodzony w 1938 roku w Newton w stanie Massachusetts Simons uzyskał dyplom z matematyki w Massachusetts Institute of Technology oraz doktorat z matematyki na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.

„Matematyka była jedynym przedmiotem, który lubiłem” – powiedział Simons w wywiadzie dla „The 2015”. Podcast numerofilski.

Po krótkim okresie nauczania na MIT i Uniwersytecie Harvarda Simons dołączył do Instytutu Analiz Obronnych w Princeton w stanie New Jersey, pracując jako łamacz szyfrów dla Agencji Bezpieczeństwa Narodowego.

Według jego fundacji Simons został wyrzucony z instytutu w 1968 roku z powodu swojego sprzeciwu wobec wojny w Wietnamie. Następnie Simons dołączył do wydziału na Uniwersytecie Stony Brook jako kierownik wydziału matematyki w szkole.

Simons opuścił świat akademicki pod koniec lat 70., ostatecznie zakładając firmę Renaissance Technologies w 1982 r.

„Przyglądając się wzorcom cen, dostrzegłem, że jest coś, co możemy tu zbadać i że istnieją sposoby matematycznego i statystycznego przewidywania cen” – Simons powiedział w podcaście Numberphile. „Stopniowo budowaliśmy modele, które stawały się coraz lepsze. Wreszcie modele zastąpiły podstawowe rzeczy”.

Modele komputerowe Simonsa pomogły rozwinąć jego fundusz hedgingowy w wielomiliardową firmę.

W późniejszym życiu Simons poświęcił się filantropii i został m.in duży darczyńca polityczny Demokratów.

The Fundacja Simonsa przekazuje darowizny na badania nad autyzmem oraz zapewnia granty na edukację i badania naukowe i matematyczne.

W zeszłym roku fundacja Simonsa przekazał 500 milionów dolarów według Fundacji Simonsa na rzecz Stony Brook, co stanowi największy nieograniczony prezent dla amerykańskiego uniwersytetu w historii.

„Dołączyłem do Stony Brook University w 1968 roku jako kierownik wydziału matematyki” – powiedział wówczas Simons. „Wiedziałem wtedy, że jest to czołowy ośrodek intelektualny poważnie zaangażowany w badania i innowacje. Ale Stony Brook dało mi także szansę przewodzenia — dlatego obserwowanie, jak uniwersytet rośnie i rozkwita jeszcze bardziej, było niezwykle satysfakcjonujące”.

źródło