Shohei Ohtani jest traktowany jak w Hollywood, a nie tak, jak on czy oni Dodgerzy o czym marzył, podpisując poza sezonem kontrakt wart 700 milionów dolarów. Zamiast tego dwustronna supergwiazda stanie się bohaterem serialu telewizyjnego o swoim przyjacielu i byłym tłumaczu, Ippei Mizuharze, który ukradł mu prawie 17 milionów dolarów na spłatę długów związanych z nielegalnym hazardem, ogłosiła w czwartek Lionsgate Television.

Zdobywca nagrody Tony i producent Scott Delman, który ma na swoim koncie występy w przedstawieniach na Broadwayu od „Wrednych dziewcząt” po „Księgę Mormona”, a także był producentem wykonawczym „Station Eleven” oraz były reporter Sports Illustrated Albert Chen, autor książki Za projektem bez tytułu stoi książka o hazardzie sportowym „Billion Dollar Fantasy”.

„To największy skandal związany z hazardem sportowym w Major League Baseball od czasów Pete’a Rose’a – a w jego centrum znajduje się jego największa gwiazda, która MLB doczepił wóz” – oznajmił Chen w oświadczeniu. „Dotrzemy do sedna tej historii – historii o zaufaniu, zdradzie oraz oznakach bogactwa i sławy”.

Oświadczenie następuje dzień po ogłoszeniu przez Departament Sprawiedliwości, że Mizuhara zgodził się przyznać do jednego zarzutu oszustwa bankowego i jednego złożenia fałszywego zeznania podatkowego. Mizuhara, który był tłumaczem Ohtaniego w Anioły i Dodgers, zanim został zwolniony pierwszego dnia sezonu MLB 2024, wykorzystał swój dostęp do kont bankowych Ohtaniego, aby spłacić miliony dolarów należne nielegalnemu bukmacherowi w Kalifornii, gdzie zakłady sportowe są nielegalne. Według prokuratorów, po udaniu się z Ohtanim do banku w Phoenix w celu otwarcia konta bankowego, Mizuhara zmienił protokoły bezpieczeństwa konta, tak aby pracownicy banku z wszelkimi pytaniami dzwonili do niego, a nie do Ohtani. Według Biura Prokuratora Okręgu Centralnego Kalifornii Mizuhara podszywał się pod Ohtaniego podczas rozmów z pracownikami banku co najmniej 24 razy.

Mizuhara wykorzystał także konta Ohtaniego do zakupu kart baseballowych o wartości 325 000 dolarów w serwisie eBay i innych sprzedawców internetowych, aby je obrócić i osiągnąć zysk. We wrześniu 2023 roku Ohtani zgodził się zapłacić Mizuharze za prace stomatologiczne o wartości 60 000 dolarów i wystawił mu czek. Zamiast tego, według prokuratorów, Mizuhara zapłacił rachunek kartą debetową Ohtaniego i przelał czek na swoje konto osobiste.

Prokuratorzy uznali Ohtaniego za ofiarę i stwierdzili, że nie brał on żadnej roli w hazardzie Mizuhary.

„Skala oszustwa i kradzieży tego oskarżonego jest masowa” – stwierdził w środowym oświadczeniu prokurator Stanów Zjednoczonych Martin Estrada. „Wykorzystał swoją pozycję zaufania, aby wykorzystać pana Ohtaniego i podsycić niebezpieczny nawyk hazardu. Moje biuro stara się dochodzić ofiar w całej naszej społeczności i zapewniać, że sprawcy staną przed wymiarem sprawiedliwości”.

Mizuharze grozi maksymalnie 33 lata więzienia, pięć lat nadzorowanego zwolnienia i grzywna w wysokości 1 250 000 dolarów. Będzie także zobowiązany zapłacić swoim ofiarom pełne zadośćuczynienie, które obejmuje 16 975 010 dolarów na rzecz Ohtani i 1 149 400 dolarów na rzecz urzędu skarbowego za kłamstwo w zeznaniu podatkowym za 2022 rok.źródło