Premiera ma nastąpić w tym tygodniu, Królestwo planety małp to najnowszy film w długiej historii Planeta małp franczyzowa – saga, która od czasu, gdy jej film otwierający odniósł sukces krytyczny i komercyjny w 1968 roku, doczekała się obecnie łącznie 10 obrazów.

Królestwo planety małp jest reżyserowany przez LabiryntWes Ball, który powiedział presji, jaką odczuwał, aby stworzyć „godną część tego długiego dziedzictwa filmowego”. Ball jest siódmym reżyserem, który odpowiada za film w ramach prawie 60-letniej seriiktóry rozpoczął się od Franklina J. Schaffnera Planeta małp.

„Triumf artyzmu i wyobraźni”

Na podstawie fabuły powieści francuskiego autora Pierre’a Boulle’a z 1963 roku Planeta małpw dziewiczym filmie zdobywca Oscara Charlton Heston wciela się w jednego z członków grupy astronautów, którzy rozbijają się na dziwnej i pozornie odległej planecie. Tam odkrywają wysoce inteligentne małpy człekokształtne, które są dominującym gatunkiem na planecie; małpy rządzą cywilizacją, w której ludzie są prymitywną, zniewoloną rasą.

Schaffnera, który w latach 70. zdobył Oscara Pattonabył chwalony przez krytyków za reżyserię Planeta małp. Pisanie w Los Angeles Times, Kevin Thomas opisane film jako „triumf artyzmu i wyobraźni”dodaje: „Jest to jednocześnie przypowieść na czasie i wielka przygoda na epicką skalę. Prowokujący i zabawny, to prawdziwa ekranowa odyseja.”

W ciągu pięciu lat później Planeta małpukazały się cztery kontynuacje: Lata 70-te Pod planetą małpwyreżyserowane przez Teda Posta; Lata 71 Ucieczka z planety małpkierowany przez Dona Taylora; oraz filmy wyreżyserowane przez J. Lee Thompsona Podbój planety małp (1972) i Bitwa o planetę małp (1973).

Remake Burtona oznacza powrót Planeta małp

Po prawie trzydziestoletniej przerwie, seria powróciła w 2001 roku, kiedy Tim Burton wyreżyserował remake oryginalnego filmu. W nowym filmie występują Mark Wahlberg, Tim Roth i Helena Bonham Carter Planeta małp nie zdobył takiego uznania krytyków, jakie otrzymał jego odpowiednik z 1968 roku. „Tim Burton nakręcił film, który szanuje oryginał i sam w sobie jest godny szacunku, ale to nie wystarczy” – Roger Ebert napisał w Chicago Sun-Times. „Za dziesięć lat będzie to wersja z 1968 r., którą ludzie nadal wypożyczają”.

2001 rok Planeta małp spotkał się z bardziej pozytywnym przyjęciem w kasieJednakże. Weekend otwarcia w wysokości 68,5 miliona dolarów poprawił się jedynie o Harry Potter i Kamień Filozoficzny tego roku. Razem, według Box Office Mojo film zarobił na całym świecie 360 ​​milionów dolarów.

Uruchomiony ponownie Planeta małp seria rozpoczyna się w 2011 roku

Dziesięć lat po remake’u Burtona ponownie uruchomiony Planeta małp seria rozpoczęła się od Powstanie planety małpw reżyserii Ruperta Wyatta. („Ponowne uruchomienie”, Daniel DiManna ze Screen Rant wyjaśniaróżni się od remake’u lub kontynuacji, ponieważ jest „całkowicie nowy i ma niewielkie lub żadne powiązanie z tym, co było wcześniej (w serii)”. ) W 2014 i 2017 roku Matt Reeves wyreżyserował dwie kontynuacje filmu z 2011 roku: Ewolucja Planety Małp I Wojna o planetę małp. Teraz Ball dodał trzecią.

„Planeta małp”: reżyserzy w skrócie

Oryginalne filmy:

Planeta małp (1968): Franka J. Schaffnera
Pod planetą małp (1970): Teda Posta
Ucieczka z planety małp (1971): Dona Taylora
Podbój planety małp (1972): J. Lee Thompsona
Bitwa o planetę małp (1973): J. Lee Thompsona

Remake z 1968 roku:

Planeta małp (2001): Tim Burton

Zrestartowana seria:

Powstanie planety małp (2011): Ruperta Wyatta
Ewolucja Planety Małp (2014): Matta Reevesa
Wojna o planetę małp (2017): Matta Reevesa
Królestwo Planety Małp (2024): Wesa Balla

Kiedy jest Królestwo Planety Małp wydany?

W rolach głównych Owen Teague, Freya Allan, Kevin Durand, Peter Macon i William H. Macy, Królestwo Planety Małp ukaże się w USA w piątek 10 maja 2024 r. Pierwotnie film miał mieć premierę w piątek 24 maja, ale jego dystrybutor, 20th Century Studios, ujawnił w styczniu, że premiera filmu nastąpi dwa tygodnie wcześniej, aby uniknąć kolizji z ciężkimi premierami weekendowymi z okazji Dnia Pamięci, takimi jak Furiosa: Saga Mad Maxa.

Co jest Królestwo Planety Małp o?

Według 20th Century Studios, Królestwo Planety Małp jest „osadzone kilka pokoleń w przyszłości”po zakończeniu panowania Cezara, przywódcy małp, który pojawia się w kilku poprzednich odsłonach serii.

Studio dodaje: „Małpy to dominujący gatunek żyjący w harmonii, a ludzie żyli w cieniu. Gdy nowy przywódca małp tyrańskich buduje swoje imperium, młoda małpa wyrusza w wstrząsającą podróż, która sprawi, że zakwestionuje wszystko, co wiedziała o przeszłości i dokonywać wyborów, które zdefiniują przyszłość zarówno małp człekokształtnych, jak i ludzi”.

Królestwo Planety Małp: Obejrzyj trailer

Co ma Królestwo Planety Małpjaki był krytyczny odbiór?

Królestwo Planety Małp otrzymał recenzje miksów. Krytyk Daily Telegraph Robbie Collin tak określił film jako „zaskakująco cudowny”, zauważając: „Szczerość i przekonanie to obecnie rzadkie cechy w kinematografii kinowej, ale ten film pokazuje małpę tam, gdzie ma usta”.

Jednak Caryn James z BBC mówi: „Za imponującym CGI, Królestwo Planety Małp to definicja ogólna, obejmująca wszystkie dwie godziny i 25 minut.” Tymczasem David Fear z „Rolling Stone”: odrzuca film jako „najpusty z małpiarni”.

źródło