Powiększać / Elon Musk w Paryżu, Francja, piątek, 16 czerwca 2023 r. Musk przewidział, że jego Neuralink Corp. wprowadzi pierwszy implant mózgowy jeszcze w tym samym roku. Pierwsza implantacja odbyła się w styczniu 2024 roku.

Firma ujawniła, że ​​pierwszy inwazyjny chip mózgowy wbudowany w ludzki mózg działa nieprawidłowo i wygląda na to, że nici monitorujące neurony zostały wyrwane z mózgu uczestnika. wpis na blogu w środę.

Nie jest jasne, co spowodowało „wyciągnięcie” nici z mózgu, ile z nich się wycofało i czy przemieszczone nici stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa. Neuralink, startup zajmujący się interfejsem mózg-komputer prowadzony przez kontrowersyjnego miliardera Elona Muska, nie odpowiedział natychmiast na prośbę Arsa o komentarz. Firma na swoim blogu podała, że ​​problem zaczął się pod koniec lutego, ale od tego czasu udało jej się w pewnym stopniu zrekompensować utracone dane, modyfikując swój algorytm.

Neuralink zachwala, że ​​jego inwazyjny implant zawiera 64 elastyczne nici, na których znajdują się łącznie 1024 elektrody, które mogą wykrywać aktywność neuronów. Te elastyczne nici – określane jako cieńsze od ludzkiego włosa – są wprowadzane indywidualnie do mózgu przez opracowanego przez firmę robota chirurgicznego. Celem jest umieszczenie nici w pobliżu interesujących neuronów, tak aby sygnały wykrywane przez elektrody mogły zostać zarejestrowane i zdekodowane w postaci zamierzonych działań, takich jak przesuwanie kursora na ekranie komputera.

28 stycznia firma ogłosiła, że ​​chirurgicznie wszczepiła interfejs mózg-komputer swojemu pierwszemu uczestnikowi badań klinicznych, 29-letniemu Nolandowi Arbaughowi, u którego po wypadku nurkowym w 2016 roku rozwinęło się porażenie czterokończynowe. Operacja odbyła się w Barrow Neurological Institute w Phoenix. 29 stycznia Musk ogłosił w mediach społecznościowych, że Arbaugh „dobrze wraca do zdrowia” i że wstępne wyniki są „obiecujące”.

Od tego czasu Neuralink i Arbaugh udostępniają wideo i transmisje na żywo przedstawiające Arbaugha grającego w gry wideo, używającego wyłącznie swojego implantu do wykonywania ruchów w grze w szachy i kontrolowania postaci w Mario kartna przykład. Jedyna oznaka kłopotów pojawiła się 1 marca, kiedy Arbaugh odpowiadał na pytania podczas wielostronnego spotkania z Neuralink, podczas którego w pewnym momencie powiedział: „Oczywiście, wciąż pracujemy nad rozwiązaniem problemów i tak dalej. Ale kiedy już to zrozumiemy, nie ma powodu, aby (implant) tam nie był” według „The Wall Street Journal”..

„The Journal” jako pierwszy doniósł, że w mózgu Arbaugha przemieściła się nieznana liczba wątków. Po opublikowaniu raportu przez czasopismo Neuralink na swoim blogu potwierdził problem.

Nie jest jasne, dlaczego nici przesunęły się z miejsca, ale jedna z hipotez, którą źródła podają „Journalowi”, głosi, że po operacji w czaszce Arbaugh zostało uwięzione powietrze, co nazywa się odmą mózgową. Źródła zaznajomione z badaniem Neuralink podają, że możliwość usunięcia implantu rozważano po zidentyfikowaniu problemu.

Nie wydaje się, aby miało to negatywny wpływ na bezpieczeństwo Arbaugh. Firma poinformowała jednak, że wycofanie nici obniżyło szybkość bitów na sekundę (BPS), która służy do pomiaru, jak szybko i dokładnie pacjent z implantem może sterować kursorem komputera. Neuralink był w stanie przywrócić szybkość BPS do poziomu obserwowanego przed wycofaniem, modyfikując algorytm dekodujący sygnały elektrody. Według Neuralink ulepszenia obejmowały uczynienie implantu „bardziej czułym na sygnały populacji neuronowej”, ulepszenie technik przekładania tych sygnałów na ruchy kursora oraz ulepszenie interfejsu użytkownika. Spółka odnotowała poprawę i utrzymanie wskaźników BPS po zmianach.

W czasopiśmie Journal podano, że firma powiadomiła Agencję ds. Żywności i Leków, która reguluje badania kliniczne i badania kliniczne udzieliła zgody Neuralink na testowanie swojego urządzenia na ludziach— że wierzy, że ma rozwiązanie problemu. Firma ma nadzieję przeprowadzić w nadchodzących miesiącach jeszcze dwie implantacje, w sumie w tym roku będzie ich 10.

źródło