Pomiar trafności ocen opartych na stylu życia na temat przynależności politycznej

Źródło: domena publiczna Unsplash/CC0

Czy możemy wywnioskować preferencje wyborcze danej osoby na podstawie jej stylu życia? Czy pewne cechy, takie jak rodzaj samochodu, którym jeździsz lub sposób spędzania wolnego czasu, są naprawdę powiązane z różnymi partiami politycznymi?

Odpowiedź wydaje się być twierdząca, według A badanie opublikowane w International Journal of Badania Opinii Publicznej autorstwa Catherine Ouellet, profesor na Wydziale Nauk Politycznych Université de Montréal. Jej badanie pokazuje, że na ogół jesteśmy bardzo dobrzy w odgadywaniu preferencji politycznych innych osób wyłącznie na podstawie wskazówek dotyczących stylu życia.

W pierwszej części badania uczestnicy zostali poproszeni o wybranie stylu życia i cech socjodemograficznych, które ich zdaniem odpowiadają zwolennikom trzech różnych prowincji Quebecu . Aby ocenić trafność tych ocen, Ouellet zbadał następnie rzeczywisty związek między tymi atrybutami a wyborami dotyczącymi głosowania w wyborach prezydenckich w Quebecu w 2022 r. na podstawie danych zebranych za pomocą aplikacji Datagotchi, której współtworzyła.

Analiza Ouelleta dotyczyła trzech partii politycznych: prawicowej Partii Konserwatywnej Quebecu, lewicowej Québec Solidaire i bardziej centrowej Partii Liberalnej Quebecu.

Wskaźniki: Pickupy, latte, muzea

Wyniki Ouelleta sugerują, że prowadzenie pickupa, uprawianie sportów motorowych na świeżym powietrzu i polowanie to cechy, które najprawdopodobniej sprawią, że ludzie pomyślą, że jesteś zwolennikiem Partii Konserwatywnej Quebecu. Picie latte zamiast kawy filtrowanej daje odwrotny skutek. Co ciekawe, profil stylu życia rzeczywistych zwolenników Partii Konserwatywnej Quebecu, na podstawie danych Datagotchi, jest podobny do profilu osób, które nie głosują.

Z drugiej strony spektrum politycznego zwiedzanie muzeów i galerii jest najlepszym prognostykiem głosowania na Québec Solidaire. W tym przypadku wystąpiła szczególnie silna zbieżność między stereotypami ludzkimi a korelacjami z życia codziennego.

Wydaje się, że trudniej jest stereotypizować typowego zwolennika Partii Liberalnej Quebecu. Z wyjątkiem sportów motorowych, żadna z badanych cech stylu życia nie była silnie powiązana z wyborcami liberałów.

„Te odkrycia pokazują, że niektóre cechy stylu życia pozwalają nam wyciągać wnioski, które często okazują się prawdziwe” – skomentował Ouellet.

Podstawowa tendencja ludzka

Nie ma oczywistego związku między piciem latte a głosowaniem na partię lewicową, więc dlaczego faktycznie istnieje związek między stylem życia a skłonnościami politycznymi?

Ouellet uważa, że ​​dzieje się tak ze względu na czynniki psychospołeczne: „Wiemy, że ludzie mają tendencję do zadawania się z ludźmi podobnymi do nich, którzy mają wspólne cechy, takie jak język, kultura, wartości, preferencje muzyczne, pochodzenie społeczno-demograficzne itd.” – powiedziała . „Ma to zwykle samonapędzający się efekt wpływu społecznego: kiedy spędzasz dużo czasu z niektórymi ludźmi, w rezultacie rozwijasz podobną wizję świata”.

Według Ouelleta ta zbieżność tworzy grupy mikropoziomu złożone z ludzi, którzy myślą mniej więcej w ten sam sposób, uwzględniając swoje postawy i preferencje polityczne.

Ouellet zauważa również, że w dzisiejszym świecie zdominowanym przez media społecznościowe, w którym „pogłębia się polaryzacja ideologiczna i afektywna”, związek między stylem życia a polityką wydaje się coraz silniejszy.

Ma nadzieję zbadać to powiązanie w innych kulturach, takich jak Stany Zjednoczone i Japonia.

Więcej informacji:
Catherine Ouellet i in., Stereotypy i stereotypy: pomiar dokładności ocen dotyczących przynależności politycznej opartych na stylu życia, International Journal of Badania Opinii Publicznej (2024). DOI: 10.1093/ijpor/edae011

Dostarczone przez
Uniwersytet w Montrealu


Cytat: Pomiar dokładności ocen dotyczących przynależności politycznej opartych na stylu życia (2024, 9 maja) pobrano 9 maja 2024 r. z https://phys.org/news/2024-05-accuracy-lifestyle-based-judgments-political.html

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Z wyjątkiem uczciwego obrotu w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Ta zawartość jest w jedynie w celach informacyjnych.



źródło