MALMO – Eden Golan przebywa w Szwecji na Konkurs Piosenki Eurowizjiale ona nie odwiedza zbyt dużej części kraju.

20-letnia izraelska piosenkarka jest otoczona ochroną, gdy podróżuje między hotelem a miejscem konkursu w Malmö. Według izraelskiego nadawcy publicznego ćwiczyła śpiew, wygwizdana, przygotowując się do występu w ogólnokontynentalnym konkursie piosenki.

Golan stało się celem protestów m.in propalestyńskich demonstrantów którzy chcą wyrzucenia Izraela Eurowizja w związku z wojną z Hamasem, w wyniku której w Gazie zginęło prawie 35 000 ludzi.

Tłum szacowany przez policję na ponad 10 000 osób przemaszerował w czwartek przez miasto w południowej Szwecji, skandując „Wolna Palestyna” i „Izrael jest państwem terroru”. Bannery oskarżyły Eurowizję o współudział w ludobójstwie i nawoływały do ​​bojkotu konkursu.

Kolejny marsz protestacyjny planowany jest na sobotę, na kilka godzin przed rywalizacją Golana w finale Eurowizji na żywo z zespołami z 25 innych krajów.

Poza próbami i występami w Malmo Arena Golan w większości pozostawał poza zasięgiem wzroku w Malmoe. Podczas gdy inni wykonawcy wystąpili na scenie dla fanów w miejskim parku Eurowizji, Golan tego nie zrobił.

Była jednym z 10 zespołów, które dostały się do czwartkowego półfinału, o czym zadecydowały głosy widzów Eurowizji z całego świata. Golan został powitany przez publiczność na arenie buczeniem i oklaskami. Bukmacherzy twierdzą, że prawdopodobnie zajmie miejsce w górnej połowie finałowego konkursu, o czym zadecydują zarówno głosy publiczności, jak i krajowe jury reprezentujące branżę muzyczną.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu pochwalił Golana za występ pomimo „walczenia z obrzydliwą falą antysemityzmu”.

„Bądźcie zatem błogosławieni i wiedzcie, że kiedy na was wygwizdują, my wam kibicujemy” – powiedział.

Piosenka Golana to potężna ballada zatytułowana „Hurricane” – ale nie taka była jej pierwotna nazwa. Piosenka nosiła tytuł „October Rain” i była oczywistym nawiązaniem do ataku Hamasu z 7 października, w którym zginęło około 1200 Izraelczyków i który wywołał wojnę w Gazie. Było to sprzeczne z regulaminem konkursu zakazującym treści „politycznych”.

Piosenka o zmienionym tytule zawiera mniej konkretny tekst o przeżywaniu trudnych chwil i zapewnia, że ​​„miłość nigdy nie umrze”.

Urodzona w Izraelu, a jej rodzice pochodzili z byłego Związku Radzieckiego, Golan spędziła większość swojego dzieciństwa w Rosji i występowała tam w telewizyjnych programach typu talent, zanim wróciła do Izraela. Wśród swoich inspiracji wymienia Beyoncé, Arianę Grande, Whitney Houston i Justina Timberlake’a.

Unikała bezpośrednich wypowiedzi politycznych, ale stwierdziła, że ​​„reprezentowanie mojego kraju to ogromny zaszczyt, szczególnie w obecnych czasach”.

W przemówieniu po półfinale Golan powiedziała, że ​​jest „przytłoczona emocjami”.

„Jestem bardzo podekscytowana możliwością ponownego wyjścia na scenę i podzielenia się ze wszystkimi odrobiną mojej miłości” – powiedziała.

___

Do tej historii przyczyniła się pisarka Associated Press Yesica Fisch z Jerozolimy.

Prawa autorskie 2024 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał ten nie może być publikowany, rozpowszechniany, przepisywany ani rozpowszechniany bez pozwolenia.

źródło