W ostatnich latach nastąpił ogromny postęp w leczeniu chorób przewlekłych, częściowo dzięki wielu nowym lekom. Jednak przyjmowanie leków na receptę może wiązać się ze znacznym ryzykiem i skutkami ubocznymi, szczególnie u osób starszych.

Jakiś Amerykańska Szkoła Medycyny Stylu Życiawydana broszura „6 sposobów na przejęcie kontroli nad swoim zdrowiem” podsumowuje sześć filarów medycyny stylu życia, która, jak zauważa, może zrobić więcej niż tylko pomóc w leczeniu chorób przewlekłych. Przy intensywnym stosowaniu te oparte na dowodach zmiany stylu życia mogą zapobiegać, a nawet odwracać choroby przewlekłe, eliminując potrzebę stosowania środków farmaceutycznych.

Połowa składek, wszystkie korzyści AMA!

  • Bezpłatny dostęp do JAMA Network™ i CME
  • Zaoszczędź setki na ubezpieczeniu
  • Walka o prawa lekarzy i pacjentów

Na cześć Miesiąca Starszych Amerykanów maj jest co roku obchodzony jako Miesiąc uznania starszych lekarzy AMA. Dowiedz się o Sekcja Starszych Lekarzy AMAktóra udziela głosu i opowiada się za kwestiami dotyczącymi starszych lekarzy, którzy mogą pracować w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin lub być na emeryturze.

„Niezależnie od tego, czy mówimy o chorobach układu krążenia, stanie przedcukrzycowym, cukrzycy czy upośledzeniu funkcji poznawczych, wszystkie choroby przewlekłe opierają się na tej samej patofizjologii, która obejmuje szlaki związane ze stanem zapalnym, zmienionym mikrobiomem, epigenetyką lub upośledzoną neuroplastycznością” – stwierdziła Cate Collings, MD, kardiolog i były prezes American College of Lifestyle Medicine. „Kiedy zalecamy interwencje związane z medycyną stylu życia, możemy wpłynąć na jedną lub więcej z tych ścieżek, zmieniając trajektorię chorób przewlekłych”.

Sześć filarów medycyny stylu życia to:

  • Odżywianie pełnowartościowe, roślinne.
  • Aktywność fizyczna.
  • Radzenia sobie ze stresem.
  • Unikanie substancji niebezpiecznych.
  • Regenerujący sen.
  • Połączenie społeczne.

Niektóre interwencje mogą być ukierunkowane tylko na jeden filar, inne natomiast na wszystkie sześć. Ponadto można przepisać interwencje w mniej lub bardziej intensywnych dawkach, w zależności od potrzeb i gotowości pacjenta. Jednak niezależnie od dawkowania, kontrola i swoistość są kluczowe.

Zamiast doradzać pacjentowi, aby ogólnie przestrzegał diety roślinnej lub śródziemnomorskiej, podejście oparte na medycynie stylu życia będzie szczegółowo przepisywać „co jeść, a czego unikać” i obejmować skierowania na zajęcia z medycyny kulinarnej lub wspólne wizyty lekarskie, które mogą ułatwić nabywanie umiejętności. Doktor Collings stwierdziła, że ​​być może konieczne będą częstsze wizyty lekarza w celu zapewnienia odpowiedzialności i monitorowania parametrów laboratoryjnych.

„Podejście medycyny stylu życia w dużym stopniu opiera się na tym, że lekarz równoważy podejście trenera z podejściem eksperckim, które można przełożyć na słuchanie, a nie mówienie. Stwarza to lepsze środowisko do zmiany zachowań” – stwierdziła.

Dowiedz się więcej o innowacyjnych działaniach AMA na rzecz pomocy lekarzom zapobiegać cukrzycy typu 2 i osiągnąć szybkie i zrównoważone poprawę kontroli nadciśnienia.

Epidemia chorób przewlekłych w USA dotyka obecnie dorosłych w każdym wieku. Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom od 2021 r. ponad 40% dzieci i młodzieży w wieku szkolnym miało co najmniej jedną przewlekłą chorobę.

Jednak osoby starsze mają zwykle więcej chorób przewlekłych, co naraża je na dodatkowe ryzyko polipragmazji.

„W idealnym przypadku lekarze dokładnie zbadaliby wszystkie potencjalne interakcje leków, ale cały czas dowiadujemy się więcej, także po zatwierdzeniu leku” – stwierdziła dr Collings. „Nie przejmuję się szczególnie, gdy starszy pacjent przyjmuje dwa lub trzy leki, ale gdy bierze, powiedzmy, 10 lub 12, interakcje między lekami i ryzyko finansowe rosną”.

Podobnie jak w przypadku interwencji farmaceutycznych, większe nasilenie choroby będzie wymagało większego dawkowania – że tak powiem – interwencji związanych ze stylem życia. Jednak w przeciwieństwie do stosowania leków na receptę, terapeutyczne zmiany stylu życia w obrębie sześciu filarów pozytywnie oddziałują na siebie. Na przykład lepszy sen często oznacza więcej energii do ćwiczeń lub gotowania w domu. Jeśli pacjenci będą zaangażowani i przestrzegają zasad, interwencje dotyczące stylu życia mogą szybko przynieść efekty. To dobra wiadomość, zauważyła dr Collings, ale zmiany w dawkowaniu leków również mogą wymagać szybkiego wprowadzenia.

„Na przykład, jeśli pacjent przyjmuje leki przeciwcukrzycowe, które mogą powodować hipoglikemię i zamierza wprowadzić istotne zmiany w diecie, lekarz może być zmuszony zmniejszyć dawkę tego leku, aby uniknąć gwałtownego spadku poziomu cukru we krwi” – ​​mówi. .

Pacjenci mogą zacząć widzieć rezultaty niemal natychmiast po wprowadzeniu zmian w stylu życia.

„W wielu przypadkach klinicznych ludzie zauważają radykalną poprawę w wyniku stosowania diety i ćwiczeń fizycznych w ciągu zaledwie trzech do czterech tygodni” – powiedziała.

źródło