ROCHESTER, NY — W czwartek World Video Game Hall of Fame ogłosiło 10. klasę laureatów, doceniając gry Asteroids, Myst, Resident Evil, SimCity i Ultima za ich wpływ na branżę gier wideo i kulturę popularną.

Nowi gracze debiutowali na przestrzeni dziesięcioleci, rozwijając po drodze technologie i zwiększając nie tylko liczbę graczy, ale także wiek i zainteresowania osób za sterami, jak podały władze Hall of Fame, ujawniając zwycięzców. Hall of Fame wyróżnia gry elektroniczne wszystkich typów – zręcznościowe, konsolowe, komputerowe, przenośne i mobilne.

Klasę roku 2024 wybrali eksperci spośród 12 finalistów, wśród których znaleźli się także Elite, Guitar Hero, Metroid, Neopets, Tokimeki Memorial, Tony Hawk’s Pro Skater i You Don’t Know Jack.

Zaszczyt dla Atari Asteroids nastąpił 45 lat po debiucie w salonach gier w 1979 roku, gdzie była to najlepiej sprzedająca się gra Atari na monety. Świecąca grafika i efekty dźwiękowe gry o tematyce kosmicznej przedostały się z ponad 70 000 salonów gier do milionów salonów, kiedy domowa wersja Asteroids została udostępniona na Atari 2600.

„Dzięki niezliczonym wariantom i przeróbkom na dziesiątkach platform salonowych, domowych, przenośnych i mobilnych, Asteroids stworzyło prostą, ale wymagającą grę o wysadzaniu skał w jedną z najczęściej granych i wpływowych gier wideo wszechczasów” – powiedział Jeremy Saucier, zastępca wiceprezesa ds. interpretacji i gier elektronicznych w muzeum The Strong, w którym mieści się Światowa Galeria Sław Gier Wideo.

Kolejną osobą, która zadebiutowała, była Ultima – nazwisko niekoniecznie powszechnie znane, ale siła napędowa rozwoju gatunku komputerowych gier fabularnych, powiedział w notatce prasowej dyrektor ds. ochrony zasobów cyfrowych Andrew Borman. Zaprojektowana przez Richarda Garriotta i wydana w 1981 roku, Utima: The First Age of Darkness zainspirowała osiem sequeli i przypisuje się jej inspirujące późniejsze gry RPG, takie jak Dragon Quest i Final Fantasy.

Inspirowana urbanistyką gra SimCity została wydana przez firmę Maxis w 1989 roku i znalazła odbiorców zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci, które stanęły przed wyzwaniem zbudowania własnego miasta i reagowania na problemy. Wśród sequeli i odgałęzień, które zainspirował, znalazła się gra The Sims, która w 2016 roku została wprowadzona do World Video Game Hall of Fame.

„W czasach, gdy wiele osób myślało o grach wideo w kategoriach strzelanek zręcznościowych lub platformówek na konsole, SimCity przypadło do gustu graczom, którzy chcieli stymulującej intelektualnie zabawy na nowo zakupionych komputerach osobistych” – powiedział Aryol Prater, specjalista ds. badań nad zabawą i kulturą Czarnych.

Gra przygodowa Myst sprzedała się w ponad 6 milionach egzemplarzy, co czyni ją najlepiej sprzedającą się grą komputerową lat 90. Wydanie Broderbund z 1993 r. wykorzystywało wczesną technologię CD-ROM i umożliwiło graczowi zanurzenie się w poziomie, który do tej pory nie był dostępny w grach komputerowych, twierdzi Hall of Fame.

„Niewiele innych gier może dorównać Mystowi zdolnością do otwierania pomysłowych światów” – powiedziała menadżerka kolekcji Kristy Hisert. „Było to dzieło artystycznego geniuszu, które poruszyło wyobraźnię całego pokolenia graczy gier komputerowych, a jego wpływ można zobaczyć w wielu współczesnych grach z otwartym światem”.

Ostatni uhonorowany, „tandetny dialog z filmu klasy B, wciągająca rozgrywka i mrożący krew w żyłach napięcie” gry Resident Evil pomógł spopularyzować gatunek „survival horror” po jego wydaniu przez firmę Capcom w 1996 r. i zaoferował rozrywkę dla dojrzałych starszych nastolatków i dorosłych, kuratorka gier wideo Lindsey Kurano powiedział. Stworzony przez reżysera gry Shinjiego Mikamiego, film zainspirował także serię horrorów akcji, która według Hall of Fame w 2022 roku zarobiła ponad 1,2 miliarda dolarów.

Każdy może nominować grę do Światowej Galerii Sław Gier Wideo. Członkowie międzynarodowej komisji doradczej ds. selekcji przedstawiają trzy najlepsze propozycje z listy finalistów. Kibice mogą także dokonać ważenia online. Społeczeństwo jako całość traktowane jest jako pojedynczy członek komisji.

źródło