Według dwóch źródeł zaznajomionych z tą sprawą OpenAI planuje w poniedziałek ogłosić swój produkt do wyszukiwania oparty na sztucznej inteligencji, podnosząc tym samym stawkę konkurencja z królem wyszukiwania Google.

Data ogłoszenia, choć może ulec zmianie, nie została wcześniej podana. Bloomberga i Zgłoszono informacje że wspierane przez Microsoft OpenAI pracuje nad produktem do wyszukiwania, który może konkurować z Google i z firmą Alphabet Perplexity, dobrze finansowany start-up zajmujący się wyszukiwaniem sztucznej inteligencji.

OpenAI odmówił komentarza.

Ogłoszenie może nastąpić na dzień przed wtorkowym rozpoczęciem corocznej konferencji Google I/O, podczas której gigant technologiczny ma zaprezentować mnóstwo produktów związanych ze sztuczną inteligencją.

OpenAI, twórca ChatGPT, pracuje nad wyszukiwarką, która może konkurować z Google należącym do Alphabet. AFP za pośrednictwem Getty Images

Produkt wyszukiwania OpenAI jest jego rozszerzeniem flagowy produkt ChatGPTWedług Bloomberga umożliwia ChatGPT pobieranie bezpośrednich informacji z Internetu i dołączanie cytatów. ChatGPT to produkt chatbota OpenAI, który wykorzystuje najnowocześniejsze modele sztucznej inteligencji firmy do generowania ludzkich odpowiedzi na monity tekstowe.

Obserwatorzy branży od dawna nazywają ChatGPT alternatywą do gromadzenia informacji online, chociaż ma ona trudności z dostarczaniem dokładnych informacji z sieci w czasie rzeczywistym. OpenAI wcześniej umożliwiło mu integrację z Bingiem Microsoftu dla płatnych subskrybentów. Tymczasem Google już to zrobił ogłosił generatywne funkcje AI dla własnego silnika o tej samej nazwie.

Ogłoszenie może nastąpić na dzień przed wtorkowym rozpoczęciem corocznej konferencji Google I/O, podczas której gigant technologiczny ma zaprezentować mnóstwo produktów związanych ze sztuczną inteligencją. AP

Startup Perplexity, którego wycena wynosi 1 miliard dolarów, została założona przez byłego badacza OpenAI i zyskała popularność dzięki udostępnieniu interfejsu wyszukiwania natywnego dla sztucznej inteligencji, który wyświetla cytaty w wynikach i obrazach, a także tekst w odpowiedziach.

Jak wynika ze styczniowego wpisu na blogu startupu, ma on 10 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie.

W tamtym czasie produkt ChatGPT firmy OpenAI był nazywany najszybszą aplikacją, która kiedykolwiek osiągnęła 100 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie po jej uruchomieniu pod koniec 2022 roku.

Jednakże, ogólnoświatowy ruch na stronie internetowej ChatGPT gwałtownie rośnie w ubiegłym roku i według firmy analitycznej dopiero teraz powraca do wartości szczytowej z maja 2023 r Podobna sieća firma zajmująca się sztuczną inteligencją znajduje się pod presją rozszerzenia bazy użytkowników.

Obserwatorzy branży od dawna nazywają ChatGPT alternatywą do gromadzenia informacji online, chociaż ma ona trudności z dostarczaniem dokładnych informacji z sieci w czasie rzeczywistym. Dyrektor generalny OpenAI Sam Altman, powyżej. AFP za pośrednictwem Getty Images

Jak wynika z wpisu centrum pomocy na stronie internetowej OpenAI, wcześniejsza próba wprowadzenia do ChatGPT aktualnych i rzeczywistych informacji, zwana wtyczkami ChatGPT, została wycofana w kwietniu.

źródło