DENVER — Rodzina 4-letniego chłopca, którego serce pękło przestali bić kilka godzin wcześniej, zebrali się w zeszłym miesiącu w Szpitalu Dziecięcym w Kolorado, aby ostatecznie pożegnać się z Cartierem McDanielem.

Niektórzy spali w poczekalni, kiedy nie modlili się przy łóżku Cartiera, po tym jak lekarze powiedzieli jego rodzicom, Destiny Anderson i Dominique McDaniel, że to tylko kwestia czasu, zanim urządzenie podtrzymujące życie nie będzie w stanie utrzymać funkcjonowania jego organizmu prawidłowo, bez bicia serca.

Wszelkie próby ponownego uruchomienia jego serca nie powiodły się.

„To był najgorszy moment w moim życiu. Cała szpitalna sala wirowała. Trząsłem. Nie mogłem uwierzyć, że to się dzieje” – powiedział Anderson.

Ale dla Andersona i McDaniela był to niemal cud medyczny. Serce ich synka znów zaczęło bić samodzielnie, 19 godzin po jego zatrzymaniu.

Anderson i McDaniel powiedzieli, że lekarze powiedzieli im, że nie mają naukowego ani medycznego wyjaśnienia, dlaczego serce Cartiera znów zaczęło bić. Szpital podał, że w tym tygodniu lekarze z zespołu medycznego Cartiera nie byli w stanie udzielić komentarza.

McDaniel powiedział jednak, że ma duchowe wyjaśnienie: „To był Bóg”.

Ciężka próba Cartiera rozpoczęła się 8 kwietnia, kiedy prowadził a gorączka, którą Anderson leczył Tylenolem.

„Myślałam, że to przeziębienie i minie” – powiedziała.

Następnego dnia jego stan się pogorszył. Jego dłonie i stopy stały się zimne, usta zrobiły się sine, pocił się, wokół oczu utworzyły mu się cienie, a oddech był ciężki.

Cartier pozostaje pod opieką szpitalną.Dzięki uprzejmości Destiny Anderson

Tego dnia wypił dużo wody i pozostał w łóżku, co Anderson uznał za dziwne, ponieważ zwykle jest aktywnym i dociekliwym dzieckiem.

Wiedziała, że ​​coś jest naprawdę nie tak, kiedy Cartier zmoczył łóżko – powiedziała.

Zadzwoniła na infolinię pielęgniarską Szpitala Dziecięcego w Kolorado, która po usłyszeniu objawów zaleciła natychmiastowe udanie się do szpitala.

Anderson i McDaniel powiedzieli, że podczas badań diagnostycznych pod kątem takich dolegliwości, jak cukrzyca, oczy Cartiera przewróciły się do tyłu głowy, a lekarze nie mogli znaleźć tętna. Powiedzieli, że doszło do zatrzymania akcji serca.

Rozpoczęli resuscytację krążeniowo-oddechową, ale bezskutecznie. Anderson bezradnie patrzył.

„Lekarze uciskali jego klatkę piersiową” – dodała. „Zaczęłam płakać i wpadać w histerię”.

Personel medyczny eskortował ją z izby przyjęć.

Według naukowców do zatrzymania akcji serca dochodzi wtedy, gdy serce nagle i nieoczekiwanie przestaje pompować, a krew przestaje dopływać do mózgu i innych ważnych narządów. Narodowy Instytut Zdrowia.

Agencja podaje, że każdego roku powoduje w USA od 300 000 do 450 000 zgonów.

Według danych osób, które przeżyły zatrzymanie krążenia, może dojść do uszkodzenia mózgu i narządów wewnętrznych Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

Cartiera McDaniela
Cartier (po lewej) jest „naturalnym obrońcą” – mówią jego rodzice.Dzięki uprzejmości Destiny Anderson

W 2019 r. 34-letnia brytyjska turystka Audrey Schoeman przeżyła, jak to lekarze określili, najdłuższe zatrzymanie akcji serca w historii Hiszpanii po tym, jak jej serce zatrzymało się na sześć godzin podczas burzy śnieżnej. według Today.com.

W przeciwieństwie do McDaniela nie otrzymała natychmiastowej pomocy lekarskiej, ale jakimś cudem przeżyła.

Pogotowie ratunkowe lekarze zdiagnozowali u McDaniela infekcję wywołaną przez bakterie Streptococcus grupy A, czyli paciorkowce A. Rodzice Cartiera powiedzieli, że nie wiedzą, na jaką infekcję mógł cierpieć ich syn, wykraczającą poza ten opis, chociaż paciorkowiec A może powodować różne infekcje, od anginy po szkarlatynę.

Stan ten doprowadził do posocznicy – ​​skrajnej reakcji organizmu na infekcję – stwierdzili.

Co roku w USA ponad niemowląt i dzieci Według Amerykańskiej Akademii Pediatrii u dzieci może rozwinąć się ciężka sepsa. Według fundacji Alex’s Lemonade Stand Foundation, organizacji charytatywnej zajmującej się rakiem u dzieci, prawie 7 000 z nich umiera, czyli więcej niż 1800 dzieci, które co roku umierają na raka.

Kiedy serce Cartiera zatrzymało się, lekarze umieszczono go w urządzeniu podtrzymującym życie, które pompuje krew przez sztuczne płuco, gdzie dodaje się tlen i usuwa dwutlenek węgla – powiedzieli jego rodzice.

Leczenie tymczasowo utrzymuje pacjenta przy życiu, nawet jeśli jego serce nie pracuje, ale lekarze muszą określić, czy narządy i inne części ciała powrócą do zdrowia, powiedział dr Michael Fundora, kardiolog dziecięcy w Children’s Healthcare w Atlancie, który nie był zaangażowany w opiekę nad Cartierem i nie przejrzał jego dokumentacji medycznej.

Jego rodzice powiedzieli, że personel medyczny przez 30 minut próbował ożywić McDaniela, gdy jego krew została zaatakowana przez paciorkowca A. Następnie Cartier został przeniesiony na oddział intensywnej terapii.

„W tym momencie modlimy się o to, co najlepsze” – powiedział Anderson.

Lekarze powiedzieli rodzinie, że Cartier prawdopodobnie nie przeżyje.

„Był podłączony do aparatury podtrzymującej życie, ale to tylko kwestia czasu, zanim maszyna przestanie działać” – powiedzieli jej lekarze Anderson.

Cartiera McDaniela
Długoterminowe prognozy Cartiera są niejasne, powiedział jeden z ekspertów medycznych.Dzięki uprzejmości Destiny Anderson

Tej nocy pozostali członkowie rodziny udali się do szpitala, aby pożegnać 4-latka, określanego przez rodziców jako „naturalny obrońca”, który nie może się doczekać przygód pełnych mocnych wrażeń, takich jak znajdowanie pająków i gra w salonach gier.

„Nie będę kłamać, miałem wątpliwości, czy wszystko będzie dobrze. Jestem człowiekiem” – powiedziała Anderson, która ma sześcioro innych dzieci, w tym troje z McDanielem. „Myślę: «Jak powiedzieć dzieciom, że nie przyprowadzam ich brata do domu?»”

„Próbowałem zaprowadzić pokój, aby tego właśnie chciał Bóg”.

Opierając się na wierze, powiedziała, że ​​prosiła Boga, aby był z jej synem.

Niedługo potem serce Cartiera zaczęło bić.

Początkowo lekarze wierzyli, że Cartier będzie ślepy, ponieważ część mózgu regulująca widzenie została uszkodzona z powodu braku tlenu – twierdzili jego rodzice. Jednak lekarze później zmienili prognozy i powiedzieli, że zachowa wzrok.

Pozostaje podłączony do dializ i rurek do oddychania, a także przeszedł wiele operacji przeszczepu skóry, ponieważ infekcja uszkodziła jego skórę.

Daniel A. Velez, szef oddziału kardiochirurgii w szpitalu dziecięcym w Phoenix, powiedział, że szybko przemieszczający się personel szpitala w Kolorado najwyraźniej zdołał zapewnić mózgowi Cartiera taką ilość tlenu, która dała mu szansę na przeżycie.

„Oddech został w pewnym stopniu wznowiony” – powiedział Velez, który nie opiekował się Cartierem i nie przeglądał jego dokumentacji medycznej. „To był niezwykły powrót do zdrowia”.

Velez powiedziała, że ​​długoterminowe prognozy Cartiera są niejasne, ponieważ zdolność rozwijającego się mózgu i nerek dziecka do regeneracji jest często nieprzewidywalna.

Fundora dodała, że ​​mógł również doznać uszkodzeń innych narządów.

Na razie, jak powiedzieli jego rodzice, nie ma harmonogramu wypisu Cartiera ze szpitala.

Anderson powiedziała, że ​​obwinia się, że nie zabrała go wcześniej do szpitala, tak jak sugerował McDaniel.

„Gdybym czekała dłużej, sprawa posunęłaby się naprzód” – stwierdziła. „Czekałem zbyt długo.”

źródło