TOKIO (AP) – Sega Sammy sprzedaje swój kompleks wypoczynkowy Seagaia amerykańskiej firmie Fortress Investment Group, poinformowała w piątek japońska firma rozrywkowa.

Tokijska firma Sega Sammy Holdings, odpowiedzialna za gry wideo „Sonic the Hedgehog”, poinformowała, że ​​sprzeda wszystkie swoje udziały w spółce Phoenix Resort Co., która obsługuje Seagaia w Miyazaki w południowo-zachodniej Japonii.

Warunki finansowe transakcji nie zostały ujawnione.

Posunięcie to, zatwierdzone przez zarząd Sega Sammy, spowoduje wzrost nadzwyczajnego dochodu o około 8,5 miliarda jenów (55 milionów dolarów) za rok finansowy kończący się w marcu 2025 roku.

Sega Sammy stwierdziła w oświadczeniu, że wybrano Fortress z siedzibą w Nowym Jorku, ze względu na jej doświadczenie zdobyte od 2011 roku, gdy firma nabyła 176 hoteli.

Sega Sammy będzie kontynuować współpracę z Phoenix, nabywając 20% praw głosu w drodze nowo wyemitowanych akcji po zakończeniu sprzedaży własności.

Również w piątek Sega Sammy poinformowała, że ​​jej zysk w roku finansowym zakończonym w marcu spadł do 33 miliardów jenów (212 milionów dolarów) z 45,9 miliarda jenów rok wcześniej. Jej sprzedaż wzrosła o 20% do 467,8 miliarda jenów (3 miliardy dolarów).

Sega Sammy prowadzi różne działania rozrywkowe, w tym gry wideo, takie jak „Persona 3 Reload”, która odnotowała 1 milion pobrań w pierwszym tygodniu po lutowej premierze, oraz starsze, ale wciąż popularne „Angry Birds” i „Like a Dragon”.

Zajmuje się także produkcją zabawek oraz maszyn pachinko i tzw. „pachislot”, a także posiada własność intelektualną w zakresie dzieł animacyjnych.

Firma opiera się na przychodach z licencji Sonic na grach i filmach, a sektor ten urósł 10-krotnie w ciągu ostatnich pięciu lat.

Chociaż działalność wypoczynkowa Sega Sammy niedawno wróciła do rentowności, ucierpiała podczas pandemii, gdy podróże do Japonii i po kraju zostały zakłócone.

Przekazując zarządzanie Seagaia Fortress, Sega Sammy zamierza lepiej skoncentrować się na swoich kluczowych mocnych stronach, takich jak gry wideo.

Fortress jest większościowym właścicielem japońskiej firmy telekomunikacyjnej i technologicznej SoftBank Group Corp., chociaż fundusz inwestycyjny Mubadala z Abu Zabi ogłosił w maju 2023 r., że kupi większościowy pakiet udziałów w Fortress Investment od SoftBank. Transakcja nie została jeszcze sfinalizowana ze względu na wymogi regulacyjne.

___

Yuri Kageyama jest na X: https://twitter.com/yurikageyamaźródło