Korespondentka Jane Ammeson Timesa

Cztery lata temu wstrząsająca była śmierć 43-letniego aktora Chadwicka Bosemana, który zagrał między innymi w „Czarnej Panterze”. Ujawniło także, że rak jelita grubego nie jest chorobą dotykającą wyłącznie osoby po 55. roku życia.

American Cancer Society podaje, że liczba osób w wieku poniżej 55 lat, u których zdiagnozowano raka jelita grubego (w tym raka okrężnicy i odbytnicy) podwoiła się do 20% (1 na 5) w 2019 r. z 11% (1 na 10) w 1995 r.

„Coraz częściej pojawia się rak jelita grubego, w tym gwałtowny wzrost zachorowań na raka jelita grubego u osób w wieku 20, 30 i 40 lat. Przewiduje się, że u osób w wieku poniżej 50 lat z powodu zaawansowanego raka jelita grubego około 20 000 diagnoz i prawie 4000 zgonów z powodu zaawansowanego raka jelita grubego ma miejsce” – mówi dr Shishin Yamada, certyfikowany chirurg ogólny w szpitalu Silver Cross w New Lenox. „Według American College of Surgeons rak jelita grubego przesunął się na pierwszą przyczynę zgonów z powodu nowotworów u mężczyzn i drugą u kobiet (po raku piersi u kobiet poniżej 50. roku życia), podczas gdy zaledwie 20 lat temu rak jelita grubego był nr 4 4 w latach 90.”

Ludzie też czytają…

Przyczyny tego wzrostu nie są jasne, ale prawdopodobnie działają te same przyczyny raka okrężnicy u osób starszych.

Diety bogate w czerwone mięso, żywność przetworzoną, tłuszcze i potrawy smażone, a także te o niskiej zawartości błonnika są uważane za czynniki ryzyka, mówi Bethany Wignall, pielęgniarka onkologiczna w Instytucie Onkologii Methodist Hospitals.

„Nadmierne spożywanie alkoholu i palenie tytoniu oraz brak owoców i warzyw w diecie również mogą zwiększać ryzyko” – kontynuuje.

Inne czynniki ryzyka obejmują polipy gruczolakowate lub przednowotworowe, raka jelita grubego w wywiadzie i/lub choroby dziedziczne.

„Zespół Lyncha jest najczęstszą chorobą dziedziczną” – mówi Wignall. „Jest powiązany z „2-4% wszystkich nowotworów jelita grubego. Ryzyko wystąpienia raka jelita grubego w ciągu całego życia u osób z zespołem Lyncha wynosi 10–80%.

W grę mogą wchodzić także czynniki środowiskowe. Narodowy Program Toksykologiczny, będący częścią Narodowego Instytutu Zdrowia, zidentyfikował 18 substancji chemicznych powodujących raka jelit myszy i szczurów. Te chemikalia mogą uszkodzić DNA, a tym samym prowadzić do szkodliwych mutacji w komórkach okrężnicy i odbytnicy.

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Fred Hutchison Cancer Center w Seattle odkryło związek między drobnoustrojem występującym w jamie ustnej a bardziej agresywnym rakiem okrężnicy. Na 200 przebadanych osób drobnoustroje występowały u 50% pacjentów. Naukowcy zauważają, że badanie na obecność drobnoustroju może skutkować wcześniejszymi badaniami przesiewowymi i ulepszeniem metod leczenia.

„Jedno jest jasne, nie chodzi tylko o genetykę. Jest o wiele więcej nietypowych przypadków występujących sporadycznie u osób poniżej 50. roku życia” – mówi Shishin.

Badania przesiewowe i zmiana stylu życia to najlepszy sposób zapobiegania rakowi jelita grubego lub jego wczesnego wykrycia, gdy istnieje znacznie większe prawdopodobieństwo skutecznego leczenia.

Shishin twierdzi, że młodzi ludzie, podobnie jak wszyscy inni, powinni komunikować się i zgłaszać się do lekarza w przypadku takich objawów, jak krwawienie z odbytu, krew w stolcu i/lub krew w toalecie po wypróżnieniu.

Inne znaki, na które należy zwrócić uwagę, to nietypowo wyglądające stołki.

„Strawiona krew, jeśli zdążyła przejść przez jelita, może spowodować usunięcie żelaza i wtedy wygląd bardziej przypomina rudę żelaza oraz ciemne lub czarne stolce” – mówi. „Czasami guz może uciskać przechodzący stolec, jak przy maszynie do robienia makaronu, więc porozmawiaj ze swoim lekarzem, jeśli zauważysz wąski, cienki lub wstążkowy makaron przypominający stolce”.

Biegunka i zaparcia (mniej niż trzy wypróżnienia tygodniowo) mogą wskazywać na problem, szczególnie jeśli te stany trwają dłużej niż dwa tygodnie. Niski poziom energii i/lub uczucie większego niż zwykle zmęczenia mogą wskazywać na powolną i przewlekłą utratę krwi, która może być również objawem raka jelita grubego.

„Nawet jeśli jesteś młodą kobietą cierpiącą na przewlekłą anemię, która według ciebie jest spowodowana krwawieniami menstruacyjnymi, nie jest złym pomysłem sprawdzenie, czy nie występują inne przyczyny” – mówi Shishin. „Niedrożność i ból są objawami późnymi, dlatego w przypadku wielu wczesnych nowotworów jelita grubego nie powoduje to żadnych dolegliwości, jeśli w ogóle nie są one odczuwalne. Najbardziej wiarygodną osobą, która może sprawdzić objawy, jest Ty sam. Należy poinformować o tym lekarza.”

„W wyniku tego znacznego wzrostu zachorowalności na raka okrężnicy liczba 45 osób będzie nową liczbą 50 osób, które rozpoczną badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego” – mówi Wignall, zauważając, że amerykańska grupa zadaniowa ds. usług prewencyjnych zaktualizowała swoje zalecenia dotyczące badań przesiewowych w kierunku jelita grubego w 2021 r. Wcześniejsze badania przesiewowe „mogą umiarkowanie wydłużyć życie – zyskamy więcej lat i zmniejszymy liczbę przypadków raka jelita grubego oraz zgonów w porównaniu z rozpoczęciem badań przesiewowych w wieku 50 lat” – mówi.

Shishin zauważa, że ​​kolonoskopię uważa się za badanie o złotym standardzie, badanie, które działa znakomicie i przetrwało próbę czasu.

„To złoty standard już od 50 lat” – mówi o procedurze ambulatoryjnej, w której wykorzystuje się małą, elastyczną kamerę światłowodową umieszczoną na rurce wprowadzonej do odbytnicy, gdy pacjent jest pod lekkim znieczuleniem. „Przyglądamy się ścianom jelita grubego pod kątem nieprawidłowości, pobieramy próbki i usuwamy zmiany”.

W przypadku wykrycia raka leczenie zależy od jego stadium i może obejmować operację, chemioterapię, radioterapię i immunoterapię.

Zwracanie uwagi na wszelkie objawy, komunikowanie się z lekarzem i świadomość, że rak jelita grubego wzrasta, to niezbędne kroki, które według Shishina mogą po prostu uratować życie.

źródło