Młodzież w naszym stanie przeszła w ostatnich latach wiele. Można powiedzieć, że zahartowali się w boju dzięki szerokim wyzwaniom rzuconym na ich drodze.

Udało im się przetrwać przedłużającą się izolację i wyobcowanie wynikające z blokad i zamykania szkół podczas Covid-19. Wciąż próbują przedostać się przez nowy, wspaniały świat, w którym oszałamiające koncentraty i waporyzatory o dużej mocy są szeroko dostępne i znajdują się w plecakach wielu gimnazjalistów. Stoją w obliczu nowego zagrożenia ze strony halucynogenów, które wkrótce zaleje rynek po głosowaniu w 2022 r. za legalizacją tak zwanych „magicznych grzybów”.

Tymczasem naszym stanem wstrząsnęła epidemia przedawkowania opioidów, najczęściej śmiertelnego fentanylu, wpływającego na życie niezliczonych dzieci, niszczącego gospodarstwa domowe zarówno w miastach, jak i na wsi. A groźba przemocy, szczególnie na kampusach K-12, odbija się echem na szkolnych korytarzach i wprawia wielu młodych ludzi w stan zdenerwowania. Kolorado ma oczywiście tragiczną i długą historię przemocy w szkołach; zaledwie w zeszłym roku uczeń East High School w Denver zastrzelił dwóch administratorów szkoły, a później odebrał sobie życie.

Bądź na bieżąco: Zapisz się na codzienną opinię na swoją skrzynkę odbiorczą od poniedziałku do piątku

Dzieci w Kolorado stawiły czoła temu wszystkiemu i nadal to robią. Wielu z nich poradziło sobie znakomicie. Błędem byłoby jednak wmawianie sobie, że nic im się nie stało. Z dziećmi na pewno nie wszystko w porządku.

Trzy lata temu, tuż po epidemii Covid, Szpital Dziecięcy w Kolorado ogłosił „stan nadzwyczajny w zakresie zdrowia psychicznego dzieci” w związku z bezprecedensową falą dzieci w wieku zaledwie 8 lat, które pilnie potrzebowały leczenia. W większości przypadków pojawiają się myśli i próby samobójcze.

Kryzys trwa nadal, dlatego prokurator generalny stanu Kolorado Phil Weiser ogłosił w zeszłym tygodniu plany wykorzystania 20 milionów dolarów z ugody pomiędzy AG a producentem waporyzatorów na poprawę stanowych usług w zakresie zdrowia psychicznego dla młodzieży.

„Młodzież stoi w obliczu kryzysu psychicznego i wapowania, którego przyczyną jest brak znaczących kontaktów w ich życiu” – powiedział Weiser na konferencji prasowej. „Jeszcze przed traumą i izolacją związaną z epidemią Covid-19 dzieci i młodzież borykały się z problemem zwiększające się wskaźniki lęku, depresji i innych problemów ze zdrowiem psychicznym, co według badań zwiększa prawdopodobieństwo wapowania wśród młodych osób”.

Weiser powiedziała, że ​​20 milionów dolarów zapewni dotacje na realizację partnerstw mających na celu promowanie dobrego samopoczucia psychicznego i interwencje dla uczniów, u których występują problemy ze zdrowiem psychicznym lub poważne problemy wpływające na codzienne funkcjonowanie. Dotacje zostaną przekazane partnerom społecznym i okręgom szkolnym, aby wspierać kontakty młodzieży i ograniczać wapowanie wśród młodzieży. Okres składania wniosków rozpoczyna się jesienią tego roku.

Jak donosi także „The Gazette”, wiele fundacji zobowiązało się już do inwestowania w wysiłki szkół i społeczności na rzecz opracowania rozwiązań poprawiających zdrowie psychiczne młodzieży, a także zniechęcających młodzież do sięgania po nikotynę.

Do fundacji należą Rose Community Foundation, The El Pomar Foundation, The Telluride Foundation, Western Colorado Community Foundation, The Anschutz Foundation, Gazette Charities, The Craig-Scheckman Family Foundation, Caring for Colorado, Gary Community Ventures i Denver Broncos Foundation.

Często recytowanym truizmem podczas pandemii było stwierdzenie, że „wszyscy jesteśmy w tym razem”. Nadal obowiązuje, nawet gdy wirus jest już w dużej mierze za nami. Tylko tym razem chodzi o pomoc naszym dzieciom w przejściu przez kryzys zdrowia psychicznego.

Niestety nie ma szczepionki ani kwarantanny, które mogłyby zakończyć ten kryzys. Zamiast tego będzie to wymagało całej naszej determinacji, naszego zaangażowania i naszej miłości.

Redakcja gazety Colorado Springs

źródło