Badania sugerują, że branie rakiety do ręki może być niezwykle korzystne, ale brakuje dowodów na długoterminowy wpływ określonych sportów na zdrowie.

Osoba ubrana w niebieską bluzę uderzającą piłkę tenisową neonowozieloną rakietą.
Badania sugerują, że wzięcie rakiety w rękę może być jedną z najlepszych decyzji, jakie można podjąć dla swojego zdrowia. Zdjęcie: Matthew Modonono/Northeastern University

Sporty rakietowe, takie jak pickleball – często określane jako najszybciej rozwijający się sport w Ameryce – najwyraźniej przeżywają swój moment. Nowa kulka kiszona Związki partnerskie, ligi i korty do gry wyrastają wszędzie.

Co więcej, badania sugerują, że wzięcie rakiety w rękę może być jedną z najlepszych decyzji, jakie można podjąć dla swojego zdrowia. Jedno badanie z udziałem około 80 000 osób wykazało, że sporty rakietowe są powiązane ze zmniejszeniem śmiertelność ze wszystkich przyczyn; inny w badaniu porównującym sporty rakietowe z innymi formami ćwiczeń stwierdzono, że uczestnicy grający w tenisa i – tak – w badmintona, żyli dłużej niż rowerzyści, piłkarze, biegacze i pływacy.

Badania potwierdzają jednak, że brakuje dowodów na długoterminowe skutki zdrowotne określonych sportów. Więc, Wiadomości z północno-wschodniego świata spytał Art Kramerprofesor psychologii i dyrektor Centrum Zdrowia Cognitive and Brain, który bada ćwiczenia fizyczne i ich wpływ na ciało i mózg, aby uzyskać pewne spojrzenie na te odkrycia i obszerniejszą literaturę.

Jego komentarze zostały zredagowane w celu zapewnienia zwięzłości i przejrzystości.

Zdjęcie głowy Arta Kramera.
Art Kramer, profesor psychologii i dyrektor Centrum Zdrowia Kognitywnego i Mózgu, wypowiada się na temat zdrowotnych skutków uprawiania sportów rakietowych. Zdjęcie: Matthew Modonono/Northeastern University

Copenhagen City Heart Society odkryło, że badminton dodaje życie średnio o 6,2 roku w porównaniu z osobą nieaktywną, a tenis dodaje prawie dekadę – 9,7. To często cytowane badanie. co o tym myślisz?

Po pierwsze, było to badanie obserwacyjne, co oznacza, że ​​związek przyczynowy został wykluczony. Nie możemy tu mówić o przyczynowości. Ale gdybym miał spekulować, dlaczego mogli zauważyć korzyści, jakie dostrzegli w sportach rakietowych, jedną z możliwości jest to, że obejmują one nie tylko dobre ćwiczenia fizyczne, pod warunkiem, że nie robi się zbyt wielu przerw pomiędzy grami – a w tenisie i Pickleball, grasz czasem przez dłuższy czas – ale to też jest bardzo towarzyskie, prawda? Jeśli istnieje związek między sportami rakietowymi a nieco wyższym poziomem śmiertelności i być może zdrowiem mózgu, może to wynikać z faktu, że nie są to zwykłe ćwiczenia, to ćwiczenia z inni.

Może jednak mieć na to wpływ wiele czynników, których nie dostrzegamy, co często ma miejsce w badaniach podłużnych osób uprawiających niektóre z tych sportów. Być może na początku byli po prostu w lepszej formie. Być może powstrzymują się od pewnych złych nawyków, takich jak picie. Ludzie, którzy preferują tego rodzaju sporty, mogą na początku być bardzo zdrowi i założę się, że jest w tym trochę prawdy, ponieważ jeśli masz problemy zdrowotne, naprawdę ciężko będzie biegać po korcie przez godzinę lub dwie .

Jak myślisz, dlaczego pickleball jest tak popularny wśród starszych ludzi? Czy pomaga im zachować zdrowie?

Myślę, że fakt, że jest to znacznie mniejszy kort i na boisku zasiadają dwie osoby, jest bardzo atrakcyjny. Jeśli jesteś naprawdę dobrym graczem i potrafisz dobrze układać piłkę, możesz umieścić ją pomiędzy dwiema osobami, ale do odzyskania nawet dobrze umieszczonej piłki nie potrzeba tak dużo ruchu w porównaniu z ruchem wymaganym na tenisie sąd. Jest dużo miejsca pomiędzy ludźmi grającymi w tenisa podwójnego. Myślę, że to jest powód, dla którego starsi ludzie grają w pickleball, przede wszystkim dlatego, że łatwiej jest się poruszać, kiedy nie można się poruszać.

Swoją karierę spędziłeś na badaniu, między innymi, wpływu ćwiczeń na zdrowie mózgu. Czy może Pan przedstawić podsumowanie niektórych kluczowych ustaleń?

Zacznijmy od tego, co dobre dla serca, jest dobre dla mózgu, a ćwiczenia, jakie wykonujesz podczas uprawiania sportów rakietowych, niewątpliwie pomagają sercu. Takie ćwiczenia zmniejszają gromadzenie się blaszek w tętnicach, czego nie chcesz; zmniejsza nadciśnienie, które często jest następstwem wysokiego ciśnienia krwi; ma tendencję do obniżania wartości HbA1C, która jest markerem metabolizmu glukozy w cukrzycy typu 2; i obniża LDL, czyli zły cholesterol, i zwiększa HDL, dobry cholesterol. Zatem ćwiczenia fizyczne wpływają na serce na wiele różnych sposobów. Jeśli serce pracuje dobrze, a tętnice nie są zatkane blaszkami, mózg pracuje lepiej.

To jeden z powodów, dla których nasze mózgi funkcjonują lepiej podczas ćwiczeń, ale jest też cała masa innych powodów. a te inne powody znamy dzięki badaniom na gryzoniach, ponieważ możemy wykonać badania histologiczne, do których ludzie i tak za życia nigdy nie zgłaszaliby się na ochotnika. Wiemy, że ćwiczenia zwiększają liczbę nowych neuronów, a niektóre obszary mózgu zwiększają połączenia między neuronami; zwiększa dopływ krwi do mózgu, podobnie jak do serca; zwiększa ilość czynników wzrostu nerwów i całą masę innych rzeczy – nawet zwiększa, na poziomie molekularnym, mitochondria – małe fabryki energii, które znajdują się w neuronach i komórkach w ogóle. Istnieje cała gama zmian, które zachodzą w wyniku ćwiczeń – wiele z nich ma związek z przepływem krwi, ale nie wszystkie.

Odbyło się wiele rozmów na temat dokładnego poziomu intensywności wymaganego do uzyskania korzyści zdrowotnych z ćwiczeń. Czy masz jakieś przemyślenia na temat tego, jaka intensywność ćwiczeń jest najlepsza i czy sporty rakietowe, takie jak tenis i pickleball, osiągają te ideały?

Nie przeprowadzono aż tak wielu badań porównujących różne dawki w ramach tych samych badań, w ramach tych samych mierników wyniku i w tej samej populacji. Właściwie to teraz taki prowadzimy. Właśnie zaczynamy analizować dane dotyczące 650 starszych osób dorosłych – osób w wieku od 65 do 85 lat. Mamy warunek kontrolny, którym jest rozciąganie, ale dwa warunki aerobowe; jeden to 150 minut tygodniowo, drugi to 225 minut tygodniowo, a więc różnica 50%. Wiele z tych czynników analizujemy jako funkcję dawki.

Jednak nie ma wystarczających informacji, aby wiedzieć, ile ćwiczeń wystarczy, a prawdopodobnie różni się to w zależności od wieku i stanu zdrowia. To, co Tobie wystarczy, dla mnie może być za dużo, a dzieci są w ciągłym ruchu. To, co wystarczy 10-latkowi lub 12-latkowi, może nie być czymś, co ty lub ja możemy nawet zrobić. W rzeczywistości prawdopodobnie dotyczy to większości dorosłych, ponieważ po prostu wszyscy musimy pracować. Istnieją ogromne indywidualne różnice w tym, co dana osoba może zrobić – zależy to od zdrowia danej osoby; to zależy od wcześniejszej historii; i w pewnym stopniu zależy to od genetyki.

Wiadomości, odkrycia i analizy z całego świataźródło