Ćwiczenia, dieta i styl życia wpływają na lęk na studiach

To prawda, co mówią ludzie – ćwiczenia, odpowiednie odżywianie i dobry sen będzie zmniejszyć niepokój na studiach.

Aktywność fizyczna w połączeniu ze zdrowymi nawykami życiowymi i odpowiednią dietą może pomóc złagodzić niepokój, zgodnie z ostatnie badania przez Frontiers in Psychology, czasopismo naukowe o otwartym dostępie, obejmujące wszystkie aspekty psychologii. Badanie miało na celu zaoferowanie rozwiązań dla lęku wśród studentów college'u, w świetle tego, że zdrowie psychiczne staje się (tematem coraz bardziej powszechnych obaw w ciągu ostatniej dekady). Ta konkretna grupa zawsze miała wysokie ryzyko rozwoju zaburzeń psychicznych, a liczba nadal rosną po COVID-19.

Naukowcy z tajlandzkiego Silpakorn University przebadali 498 studentów (236 mężczyzn i 262 kobiety w wieku od 18 do 20 lat) z trzech uniwersytetów w Fujian w Chinach. Zebrali dane za pomocą ankiet skupionych wokół danych demograficznych, poziomu aktywności fizycznej, nawyków związanych ze stylem życia i odżywianiem. W każdej ankiecie zadawano pytania o to, jak często studenci intensywnie ćwiczyli, czy ich preferencje żywieniowe były lekkie czy słone, a także o poziom ich nerwowości i lęku w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

Badanie jest jednym z wielu, których celem jest złagodzenie lęku i innych zaburzeń psychicznych u studentów. Podczas gdy studia są zazwyczaj czasem osiągnięć, rozwoju i osobistych osiągnięć, wprowadzają również nowe naciski, wyzwania, a czasem rozczarowania i straty. Wraz z tym pojawiają się negatywne emocje, takie jak lęk i depresja. Jeśli to nie zostanie rozwiązane, studenci będą bardziej podatni na otyłość, nadużywanie substancji i inne schorzenia o długotrwałych skutkach.

Choć te rozwiązania mogą nie być panaceum, być może nadal będą dobrym sposobem na radzenie sobie z lękiem na studiach. Źródło: AFP

Rozwiązywanie problemu rosnącego niepokoju wśród studentów

A Raport 2024 autorzy Jessica Bryant i Lyss Welding z Best Colleges zebrali informacje z American College Health Association. Ponad 55 000 studentów college'ów wypełniło ankietę, która wykazała, że ​​76% z nich doświadczyło umiarkowanego do poważnego stresu psychologicznego, u kolejnych 36% zdiagnozowano klinicznie lęk, a kolejne 28% miało depresję.

Wyniki ujawniły, że ćwiczenia, dieta i nawyki związane ze stylem życia odegrały znaczącą rolę w łagodzeniu lęku u studentów college’u. Sama aktywność fizyczna odpowiadała za 36,93% zmniejszenia lęku – w porównaniu z lekami jest to najkorzystniejsza interwencja ze względu na niskie koszty, wysoką zgodność i minimalne skutki uboczne.

„Ćwiczenia fizyczne skutecznie zwiększają przepływ krwi przez mózg, hamują wydzielanie cytokin prozapalnych i skutecznie stymulują ośrodkowy układ nerwowy, łagodząc w ten sposób lęk i inne negatywne emocje” – czytamy w badaniu.

Niewystarczająca ilość snu, spożywanie zbyt dużej ilości soli, kofeiny i alkoholu również przyczyniają się do lęku u studentów college'u. Badanie wykazało, że zdrowy styl życia i dobra dieta zmniejszają lęk nawet o 24,9%.

„Zdrowa dieta dostarcza organizmowi składników odżywczych, które odgrywają ważną rolę w syntezie i regulacji neuroprzekaźników, takich jak serotonina, dopamina i noradrenalina, które regulują nastrój i zmniejszają objawy lęku” – stwierdza badanie. „Regularne godziny i odpowiednia ilość snu mogą pomóc utrzymać zegar biologiczny organizmu i jego rytm, zwiększyć odporność organizmu i zdolność radzenia sobie z problemami oraz zmniejszyć stres i lęk”.

Naukowcy wskazali również, że większość studentów college'ów zmagających się z problemami ze zdrowiem psychicznym, takimi jak lęk, wybiera samoleczenie i samoleczenie, zamiast bezpośredniego szukania profesjonalnego poradnictwa. Jako studenci college'ów mogą nie mieć zasobów ani finansów, aby pozwolić sobie na wysokie koszty leczenia.

„To sprawia, że ​​wnioski z tego badania są tym ważniejsze. Ten rodzaj warunkowania jest nie tylko przystępny cenowo, ale także stanowi ważny punkt odniesienia dla samokontroli i rehabilitacji studentów z zaburzeniami lękowymi” – podsumowuje badanie.

źródło