Gospodarka Arabii Saudyjskiej notuje „solidny” wzrost pomimo napięć w Strefie Gazy

Arabia Saudyjska gospodarka mimo wszystko ruszyła do przodu Wojna Izraela w Gazie i ataki Huti na Morzu Czerwonym, co wskazuje, że wysiłki królestwa, aby zdystansować się od napięć regionalnych, przynoszą efekty.

„Wydarzenia geopolityczne na Bliskim Wschodzie nie miały dotychczas większego wpływu na gospodarkę Arabii Saudyjskiej” – stwierdził Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) powiedział w najnowszym raporcie na temat gospodarki królestwa.

Raport mówi, że eksport saudyjskiej ropy nie jest zależny od Morza Czerwonego, gdzie wspierani przez Iran Huti zaatakowali statki handlowe, co, jak twierdzą, jest wyrazem solidarności z Palestyńczykami w Strefie Gazy. Podobnie liczba turystów w Arabii Saudyjskiej „pozostaje wysoka”.

Ogólnie rzecz biorąc, MFW przedstawił optymistyczny obraz gospodarki Arabii Saudyjskiej, z silnym systemem bankowym, rosnącym wskaźnikiem posiadania nieruchomości i „solidnym” wzrostem gospodarczym niezwiązanym z ropą naftową.

Raport podkreśla rozbieżności między gospodarkami państw Zatoki Perskiej a gospodarkami biedniejszych państw, takich jak Egipt, Liban i Jordania, których i tak słaba gospodarka ucierpiała na skutek wojny prowadzonej przez Izrael.

Nowy newsletter MEE: Jerusalem Dispatch

Zarejestruj się, aby otrzymywać najnowsze informacje i analizy na temat
Izrael-Palestyna, obok Turkey Unpacked i innych biuletynów MEE

Arabia Saudyjska odbierze raport MFW jako potwierdzenie, że udało jej się skutecznie uniknąć wciągnięcia w wojnę w Strefie Gazy.

Arabia Saudyjska coraz głośniej wzywa Izrael do podjęcia kroków w kierunku utworzenia państwa palestyńskiego i zamroziła rozmowy na temat normalizacji stosunków z Izraelem, ale wstrzymała się od podejmowania dalszych działań na znak solidarności z Palestyńczykami.

Arabia Saudyjska unikała również przyłączenia się do kampanii wojskowej USA przeciwko swojemu dawnemu wrogowi, wspieranym przez Iran Huti w Jemenie. Podczas gdy grupa prowadzi wojnę z transportem handlowym, Arabia Saudyjska złagodziła ograniczenia bankowe wobec nich i wznowiła loty do Jemenu.

Pomimo napięć związanych z sytuacją w Strefie Gazy, które wywołały obawy o konflikt regionalny, Arabia Saudyjska skupiała się na wzroście gospodarczym zgodnie z programem Wizji 2030 następcy tronu, księcia Mohammeda bin Salmana, mającym na celu uniezależnienie saudyjskiej gospodarki od petrodolarów.

Program przynosi owoce. Pod koniec 2023 r. stopa bezrobocia w Arabii Saudyjskiej osiągnęła historycznie niski poziom, głównie z powodu wzrostu liczby miejsc pracy w sektorze prywatnym, poinformował MFW.

PKB Arabii Saudyjskiej z wyłączeniem ropy naftowej osiągnął w 2023 r. 3,8 proc., co oznacza spowolnienie w porównaniu z 2022 r., kiedy wyniósł 5,3 proc., jednak nadal był „solidny” dzięki dużym inwestycjom i konsumpcji prywatnej.

MFW zauważył jednak również, że Arabia Saudyjska „dokonała ponownej kalibracji” niektórych ze swoich bardziej ambitnych megaprojektów.

Królestwo musiało ograniczyć Neom, projekt megamiasta o wartości 1,5 biliona dolarów, który według organizatorów ma być ostatecznie 33 razy większy od Nowego Jorku i obejmować 170km miasto o linii prostej.

Zamiast 1,5 miliona ludzi mieszkających w mieście do 2030 r., saudyjscy urzędnicy przewidują obecnie mniej niż 300 000 mieszkańców. Tymczasem do 2030 r. ma zostać ukończonych tylko 2,4 km miasta.

Program następcy tronu zależy od dochodów z ropy naftowej. MFW szacuje, że Arabia Saudyjska potrzebuje cen ropy na poziomie 96 USD za baryłkę, aby zrównoważyć swój budżet, czyli o około 20 USD mniej niż obecnie.

Królestwo stara się zrównoważyć swoje wysiłki na rzecz podniesienia cen ropy naftowej poprzez ograniczenie jej wydobycia i pompowanie surowca zanim światowy popyt na energię osiągnie szczyt.

Ocena MFW, że dochody Arabii Saudyjskiej z ropy naftowej prawdopodobnie spadną szybciej niż wcześniej szacowano, wzbudzi obawy wśród urzędników Arabii Saudyjskiej. Oczekuje się, że dochody wzrosną do 209 mld USD w 2026 r., czyli około 26 proc. PKB, a następnie spadną szybciej w 2029 r. do 4,1 proc. mniej niż oczekiwano wcześniej.

źródło