Bądź na bieżąco dzięki bezpłatnym aktualizacjom
Wystarczy się zarejestrować Gospodarka UE myFT Digest – dostarczane bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej.
Dzień dobry. Wiadomości na początek: flagowy projekt LNG w Rosji to czując ukąszenie zachodnich sankcjiJak wynika ze sprawozdania FT, pierwsze trzy dostawy z Arktyki nie znalazły nabywców.
Dzisiaj informuję o ograniczonych zapowiedziach raportu na temat konkurencyjności, który Mario Draghi przedstawił wczoraj urzędnikom UE, a nasz paryski korespondent informuje o zmaganiach prezydenta Francji Emmanuela Macrona z wyborem nowego premiera, kilka miesięcy po wyborach parlamentarnych.
Co gryzie Mario Draghiego?
Mario Draghi udostępnił urzędnikom UE fragmenty długo oczekiwanej analizy słabnącej konkurencyjności Europy i sposoby jej naprawy, ale zachował szczegóły w tajemnicy — ostrzegając jedynie, że potencjalna przyszłość spędza mu sen z powiek.
Kontekst: Konkurencyjność UE w stosunku do głównych rywali, takich jak USA i Chiny, spada. Szok podażowy wywołany pandemią Covid-19, kryzys energetyczny spowodowany wojną Rosji z Ukrainą i szybki postęp technologiczny ujawniły wady gospodarki UE.
Aby naprawić sytuację, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen jesienią ubiegłego roku zleciła byłemu premierowi Włoch i prezesowi EBC Draghiemu aby zaoferować rozwiązania.
Ostateczny, liczący ponad 400 stron raport ma formalnie trafić na jej biurko w przyszłym tygodniu, a jego treść pomoże wyznaczyć cele polityczne nowej komisji.
Jednak wczoraj, podczas odpraw przed dyplomatami państw członkowskich i szefami partii politycznych w Brukseli, ten zręczny mąż stanu umiejętnie balansował na granicy między dostarczaniem wystarczającego kontekstu, by uniknąć niezręcznych niespodzianek, a utrzymywaniem wszystkich swoich propozycji w tajemnicy.
W sprawozdaniu poruszone zostaną kwestie produktywności, ograniczania zależności zewnętrznych, zmiany klimatu i integracji społecznej, a także znajdą się w nim konkretne recepty dla 10 głównych sektorów gospodarki UE – relacjonowali uczestnicy spotkań.
Według Manfreda Webera, przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej, Draghi powiedział na posiedzeniu parlamentu, że „niektóre scenariusze” dotyczące przyszłości gospodarczej Europy „przyprawiają go o koszmary”.
Kluczowym elementem prezentacji Draghiego była skala koniecznych, rygorystycznych reform, zaznaczając, że machina brukselska nie będzie zwolniona z konieczności restrukturyzacji.
„Istnieją strukturalne hamulce, które uniemożliwiają UE wykorzystanie pełnego potencjału” – powiedział Draghi, według osoby, która podkreśliła jego żądanie szybkiej „reformy 360 stopni”.
„Mówił o reformach, zarówno państw członkowskich, jak i instytucji (UE)” – według tej osoby. „Potrzebujemy bezprecedensowych reform wszystkich podmiotów UE”.
Ale gdy jego rozmówcy zasypali go pytaniami o wnioski z raportu dotyczące przepisów dotyczących pomocy państwa, zasad konkurencji i przyszłości polityki handlowej, 77-latek był podobny do sfinksa.
„Nie było żadnej poważnej debaty” – powiedziała druga osoba.
Chart du jour: Chińscy pośrednicy
W miarę jak UE i USA wznoszą bariery handlowe przeciwko importowi z Chin, firmy z Chin kontynentalnych coraz częściej włączają spółki zależne w krajach „łącznikowych” jak Węgry, Irlandia czy Meksyk, aby ukryć swoją własność i zapewnić sobie dostęp do dużych stref wolnego handlu.
Wstyd wyboru
Letnie igrzyska olimpijskie we Francji ustępują miejsca nowemu sportowi: grze w zgadywanki odnawianej co 24 godziny. Czy dziś jest dzień, w którym prezydent Emmanuel Macron mianuje nowego premiera? pyta Sara Biała.
Kontekst: Dwa miesiące po przedterminowe wybory parlamentarne co doprowadziło do impasu w izbie niższej parlamentu Francji, Macron ma problemy ze znalezieniem kandydata, który mógłby utworzyć realny rząd z poparciem wszystkich partii.
Mimo że Macron zawsze stara się nie spieszyć, jego wahania zaczynają budzić widmo zablokowania sytuacji.
Wczoraj wieczorem jedno nazwisko rzucało się w oczy: konserwatywny polityk Xavier Bertrand, przewodniczący regionu z ramienia partii Les Républicains.
Jednak izba niższa parlamentu Francji jest tak podzielona, że nawet przy poparciu Les Républicains centrowy blok Macrona może zostać przegłosowany, a sprzeciw skrajnie prawicowej partii Rassemblement National (RN) Marine Le Pen może zniweczyć nominację Bertranda.
„On jest bez kręgosłupa” – powiedział wczoraj polityk RN Sébastien Chenu, atakując Bertranda, który pokonał skrajną prawicę w jej północnofrancuskim lenniku na szczeblu regionalnym.
Inne sugestie, takie jak były premier socjalistów Bernard Cazeneuve lub kandydatka na premiera wysunięta przez lewicową koalicję, urzędniczka państwowa Lucie Castets, wydają się równie niewykonalne.
Choć ostatecznie może poświęcić więcej czasu — i jest znany z zaskakujących manewrów — Macron ma pilne problemy do rozwiązania z nowym rządem, takie jak ustalenie budżetu na rok 2025 utrzymać kontrolę nad finansami publicznymi.
Będzie musiał również uspokoić nastroje wśród oponentów, którzy go krytykują i podważają jego szanse na dotrwanie do końca kadencji w 2027 r.
Co obejrzeć dzisiaj
-
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg odwiedza Norwegię.
-
Premier Włoch Giorgia Meloni gości w Rzymie prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa.
Teraz przeczytaj to
-
Wciśnięcie hamulca: Volvo ma porzucił swój cel sprzedawać wyłącznie samochody elektryczne do 2030 r. ze względu na spadek popytu na pojazdy elektryczne.
-
Kryzys „tysiąca cięć”: Niemcy zmagają się ze spadkiem liczby dobrze płatnych miejsc pracy w przemyśle, zwiększanie bezrobocia.
-
Następna pandemia: UE nie jest „w pełni przygotowany” audytor ostrzega, że firma jest przygotowana na wypadek kolejnego zagrożenia zdrowia i nadal ma wady ujawnione przez pandemię Covid-19.
Podoba Ci się Europe Express? Zarejestruj się tutaj aby otrzymać je prosto do Twojej skrzynki odbiorczej każdego dnia roboczego o 7 rano CET i w soboty w południe CET. Powiedz nam, co myślisz, chętnie Cię wysłuchamy: [email protected]. Bądź na bieżąco z najnowszymi europejskimi historiami @FT Europa