Home Aktualności Zadbaj o zdrowie swojego mózgu

Zadbaj o zdrowie swojego mózgu

15

DAVENPORT, Iowa (KWQC) – Stowarzyszenie Alzheimera zachęca wszystkich Amerykanów do zadbania o zdrowie swojego mózgu w czerwcu, który jest miesiącem choroby Alzheimera i świadomości mózgu,

Obecnie w USA prawie 7 milionów osób w wieku 65 lat i starszych cierpi na demencję związaną z chorobą Alzheimera, w tym ponad 310 000 w stanach Iowa i Illinois. Ryzyko wystąpienia tej choroby w ciągu całego życia w wieku 45 lat wynosi 1 na 5 dla kobiet i 1 na 10 dla mężczyzn.

Eksperci uważają, że najprawdopodobniej choroba rozwija się w wyniku działania wielu czynników. Największym znanym czynnikiem ryzyka jest zaawansowany wiek, którego nie można zmienić. Jednak inne czynniki, w tym aktywność fizyczna, rzucenie palenia, edukacja, rzucanie wyzwań, ciśnienie krwi i dieta mogą zostać zmodyfikowane, aby zmniejszyć ryzyko.

W czerwcu Stowarzyszenie Alzheimera oferuje 5 sugestii, jak zadbać o zdrowie mózgu:

  • Wprowadź zdrowe nawyki, które mogą zmniejszyć ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych: Badania pokazują, że przyjęcie zdrowych nawyków może zmniejszyć ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych. Aż 40% przypadków demencji na świecie można przypisać modyfikowalnym czynnikom ryzyka.
  • Poznaj wczesne sygnały ostrzegawcze choroby Alzheimera i innych rodzajów demencji: Wiele osób utożsamia chorobę Alzheimera z utratą pamięci – i chociaż jest to jeden z najczęstszych objawów – istnieją inne znaki ostrzegawcze, które mogą sygnalizować pogorszenie funkcji poznawczych, w tym zmienioną ocenę sytuacji, zmiany nastroju, wyzwania w podejmowaniu decyzji oraz planowaniu i realizacji projektów. Niektóre zmiany w pamięci mogą być normalną częścią procesu starzenia, ale gdy zmiany zaczną zakłócać codzienne życie lub drastycznie odbiegać od normalnego zachowania danej osoby, najlepiej to sprawdzić.
  • Bądź proaktywny w rozwiązywaniu problemów z pamięcią i myśleniem: Badania pokazują, że wiele osób mających problemy z pamięcią i myśleniem często odkłada rozmowę na ten temat z lekarzem. A Raport Stowarzyszenia Alzheimera z 2022 r odkryli, że 60% dorosłych Amerykanów twierdzi, że nie zgłosiłoby się od razu do lekarza, gdyby wystąpiły u nich objawy łagodnego upośledzenia funkcji poznawczych.
  • Wolontariat w Stowarzyszeniu Alzheimera: Wolontariusze są kluczem do zmiany życia osób cierpiących na chorobę Alzheimera i demencję. Kiedy ty wolontariuszka Stowarzyszenia Alzheimeradołączasz do sieci ludzi pełnych pasji, którzy pracują, aby walczyć z tą wyniszczającą chorobą, okazywać szacunek bliskim oraz zapewniać opiekę i wsparcie tym, którzy tego potrzebują.

W czerwcu Stowarzyszenie Alzheimer’s Association Quad Cities organizuje kilka wydarzeń w związku z Miesiącem świadomości choroby Alzheimera i mózgu, w tym podpisanie proklamacji w Radzie Miasta Davenport 12 czerwca i zaświecenie fioletowego mostu Sky Bridge w Davenport.

Odwiedzać alz.org lub zadzwoń pod numer 800-272-0900.

źródło