Ceny wynajmu są do 30% od początku pandemii. W najdroższych miastach Ameryki szok związany z naklejkami jest szczególnie dotkliwy.

Podczas gdy mediana krajowego czynszu za pokój z jedną sypialnią wynosi 1487 dolarów miesięcznie, według niedawnego raportu firmy ta liczba gwałtownie rośnie do 4280 dolarów w Nowym Jorku i 2300 dolarów w Los Angeles. Zumperwitryna z danymi o nieruchomościach.

CNBC Zrób to zapytał mieszkańców w wieku 20 i 30 lat mieszkających w Nowym Jorku i Los Angeles, ile płacą za czynsz i czy uważają, że jest on rzeczywiście wart tych pieniędzy. Oto, co powiedzieli.

3000 dolarów za mieszkanie o powierzchni 650 stóp kwadratowych w Nowym Jorku: „Zdecydowanie nie jest tego warte”

Nowojorczycy na ogół są skłonni zapłacić więcej za większą przestrzeń lub udogodnienia, takie jak prywatny dach lub siłownia. Ale nawet jeśli w ich mieszkaniu zaznaczono wszystko na liście życzeń, mieszkańcy twierdzą, że zawyżają czynsz.

Mia płaci 3500 dolarów miesięcznie za dwupokojowe mieszkanie na Manhattanie, które dzieli ze współlokatorką.

„Płacę zdecydowanie za dużo, ale to piękne mieszkanie” – mówi CNBC Make It. „Ma dwie sypialnie i mamy w budynku siłownię, ale zdecydowanie za dużo mojej pensji wydaję na czynsz. To po prostu szalone, jak tu jest drogo”.

Poza Manhattanem czynsz nie jest dużo tańszy. Shane płaci 3000 dolarów za wynajęcie mieszkania o powierzchni 650 stóp kwadratowych z jedną sypialnią w Bronksie.

„Mam w swoim budynku salon, dach i siłownię… ale często zdarza się włamań do samochodów” – mówi. „Mam samochód, więc zawsze patrzę (na ulicę) z niepokojem i próbuję się upewnić, że z moim samochodem wszystko w porządku”.

Mówi, że jego czynsz „zdecydowanie nie jest tego wart”. Ale docenia udogodnienia, pięciominutowy spacer do metra i wygodę, z jaką można dostać się na Manhattan.

„Gdybym mieszkał na Manhattanie, prawdopodobnie wydałbym od 4000 do 5000 dolarów za to, co mam teraz” – dodaje Shane. „Więc to najlepsza rzecz, jaką mogłem dostać w Nowym Jorku”.

Premia za możliwość poruszania się pieszo i samotne życie w Los Angeles: „Jestem po prostu szczęśliwszy”

Los Angeles przyciąga ambitnych ludzi, którzy chcą odnieść sukces, a Angelenos są gotowi zapłacić wyższą cenę, aby wziąć udział w akcji.

Khrystopher płaci 1700 dolarów za swoje mieszkanie w okolicy, po której można spacerować. To dobra cena jak na Los Angeles, mówi, ale „w porównaniu z miejscem, z którego właśnie się przeprowadziłem, w Nashville, zdecydowanie zarabiałem więcej (tam)”.

Mimo to płacenie za mieszkanie w Los Angeles oznacza postęp w karierze muzycznej jako autora tekstów i producenta: „Zawsze będą kompromisy”.

Dla innych kosztowny czynsz jest tego wart, dla spokoju życia w pojedynkę.

Hannah, która ma około 20 lat, twierdzi, że jej miesięczny czynsz w wysokości 2850 dolarów jest w 100% warty, aby mieszkać sama w przestronnej jednej sypialni. Jej apartament wyposażony jest w pralko-suszarkę, dozwolony parking na ulicy i łatwy dostęp do kanionu Runyon w celu częstych wędrówek.

„Oczywiście życie samotnie jest bardzo kosztowne” – mówi, ale możliwość „zmieniania stabilności psychicznej i (stanu emocjonalnego). Po prostu jestem szczęśliwsza w swoim własnym, bezpiecznym środowisku”.

To też nie wymaga dużej przestrzeni. Maggie płaci 2087 dolarów za kawalerkę. „Łóżko jest oddzielone od kuchni i to jest wszystko, czego potrzebuję” – mówi.

Wiele osób jest skłonnych zapłacić jeszcze więcej. Bree (24 lata) mieszka ze swoim chłopakiem, który płaci prawie 8 000 dolarów za mieszkanie z czterema sypialniami, pralko-suszarką, trzema tarasami i wypielęgnowanym trawnikiem.

Myślę, że warto – mówi. „Technicznie rzecz biorąc, nie powinno to być dużo”, ale „to Los Angeles. Tu jest drogo”.

Chcesz zdobyć wymarzoną pracę w 2024 roku? Brać Nowy kurs online CNBC Jak poprowadzić rozmowę kwalifikacyjną aby dowiedzieć się, czego naprawdę szukają menedżerowie ds. rekrutacji, technik mowy ciała, co powiedzieć, a czego nie mówić oraz jak najlepiej rozmawiać o wynagrodzeniach. Użyj kodu rabatowego NEWGRAD, aby uzyskać 50% zniżki od 1.05.24 do 30.06.24.

Poza tym zarejestruj się Biuletyn CNBC Make It aby uzyskać porady i wskazówki dotyczące osiągnięcia sukcesu w pracy, z pieniędzmi i w życiu.źródło