Wiceprezydent Malawi Saulos Chilima zmarł w wieku 51 lat po tym, jak wojskowy samolot, którym leciał, rozbił się w lesie na północy kraju.

Sprawował funkcję wiceprezydenta przez 10 lat, początkowo pod rządami byłego prezydenta Petera Muthariki, który wybrał go z sektora biznesowego na drugie najwyższe stanowisko w rządzie.

Opisywano go jako „wykonawcę” i „pracoholika”, ale być może zdefiniowano go na podstawie tego, że znajdował się w centrum zarzutów korupcyjnych w rządzie.

Najpierw jako oskarżyciel, potem jako oskarżony.

Zanim dr Chilima został wiceprezesem w 2014 r., był dyrektorem zarządzającym wiodącej w kraju firmy telekomunikacyjnej Airtel Malawi i był pierwszym Malawijczykiem na czele tej organizacji.

Według doniesień Mutharika powiedział, że współpracuje z „niezawodną i produktywną” osobą.

Jednak cztery lata później dr Chilima pokłócił się z prezydentem, zarzucając rządowi, że nie robi wystarczająco dużo, aby walczyć z korupcją i chronić niektóre osoby.

Zgodnie z prawem Malawi prezydent nie może zwolnić wiceprezydenta – dr Chilima przeciwstawił się wezwaniom do rezygnacji, mimo że publicznie kwestionował rząd, w którym się znajdował.

Później założył własną partię polityczną, Zjednoczony Ruch Transformacyjny (UTM), wzywając do radykalnych zmian i reform w kraju.

W 2019 r. jako kandydat tej partii kandydował na prezydenta i zajął trzecie miejsce.

Mutharika wygrał te wybory, ale zostały one następnie unieważnione przez sąd najwyższy Malawi z powodu powszechnych nieprawidłowości.

Po raz pierwszy w Afryce wynik wyborów został unieważniony przez sąd, a następnie urzędujący prezydent został pokonany w ponownej kandydaturze.

Doktor Chilima jest współwłaścicielem Lazarusa Chakwery w historycznej powtórce w 2020 roku.

Chakwera, który w zdyskredytowanym sondażu przeprowadzonym w 2019 r. zajął drugie miejsce, został z hukiem wybrany na prezydenta, a dr Chilima został jego wiceprezydentem.

Jednak wiceprezydent wkrótce sam stanął w obliczu zarzutów o korupcję, przeciwko którym tak mocno protestował w poprzedniej administracji.

Został aresztowany w 2022 r. pod zarzutem, że otrzymał pieniądze w zamian za wpływanie na przyznawanie kontraktów rządowych – czemu zaprzeczył.

Prezydent zwolnił innych urzędników wymienionych obok niego.

Ponieważ nie mógł zwolnić wiceprezydenta, Chakwera obiecał, że nie będzie już zlecał doktorowi Chilimie żadnych obowiązków służbowych, dopóki będzie on odpowiadał przed sądem.

Jednak w zeszłym miesiącu zarzuty wycofano bez podania przyczyny, co wzbudziło wątpliwości dotyczące postępowania w sprawach o korupcję.

Przed objęciem roli politycznego zawodnika wagi ciężkiej w Malawi dr Chilima piastował inne wysokie stanowiska w sektorze korporacyjnym, w tym w Coca Coli i Unilever.

Był ekonomistą, uzyskał stopień doktora w zakresie zarządzania wiedzą.

W rządzie był także ministrem odpowiedzialnym za planowanie gospodarcze i reformy sektora publicznego.

Na rządowej stronie internetowej podano, że był „wykonawcą”, „pracoholikiem” i „osobą, która osiągnęła sukces”.

Doktor Chilima urodziła się 12 lutego 1973 r. w dystrykcie Ntcheu w środkowym Malawi.

Pozostawił żonę Marię i dwójkę dzieci, Seana i Elizabeth.

źródło