RALEIGH, Karolina Północna (AP) – Nowa, przerobiona wersja ustawy, która pierwotnie spotkała się z krytyką za usunięcie zwolnienia zdrowotnego z czasów pandemii dotyczącego noszenia maski w miejscach publicznych, została we wtorek zatwierdzona przez prawodawców z Północnej Karoliny.

Znowelizowana ustawa w dalszym ciągu zaostrza kary dla osób noszących maseczkę podczas popełniania przestępstwa. Zostało ono przedstawione częściowo w odpowiedzi na protesty na kampusach w związku z wojną w Gazie. Poprzednia wersja ustawy zakazywałaby także zakrywania twarzy w miejscach publicznych ze względów zdrowotnych.

Po długiej debacie Demokratów Zgromadzenie Ogólne przyjęło to rozwiązanie większością 69 do 43 głosów. W zeszłym tygodniu Senat stanu przyjął kompromisową ustawę. Trafia teraz na biurko demokratycznego gubernatora Roya Coopera.

Ustawodawstwo — które wcześniej usunięto zwolnienie na rok 2020 za noszenie maski w miejscach publicznych ze względów zdrowotnych – szybko przeszła przez Senat w zeszłym miesiącu. Została jednak wstrzymana w Izbie Reprezentantów po tym, jak republikańska członkini Zgromadzenia Ogólnego hrabstwa Wake, republikańska członkini Erin Pare, oświadczyła, że ​​nie zatwierdzi tej propozycji ze względu na usunięcie zwolnienia zdrowotnego. Republikanie mają wąską większość w legislaturze, co wymaga, aby wszyscy członkowie partii pozostali w stałym kontakcie w celu zatwierdzania ustaw i obchodzenia weta.

Zatem Izba odesłał projekt ustawy z powrotem do komisji parlamentarzystów Partii Republikańskiej do negocjacji w sprawie zmian. W zeszłym tygodniu osiągnęli porozumienie w sprawie projektu ustawy.

Pomiar dodany język które pozwala ludziom nosić „maski klasy medycznej lub chirurgicznej”, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób. Umożliwia także organom ścigania i właścicielom nieruchomości poproszenie kogoś o tymczasowe zdjęcie maski w celu identyfikacji.

„Zasadniczo możesz nosić maskę ze względu na zdrowie i bezpieczeństwo, jeśli nie planujesz łamać prawa” – powiedział republikański republikanin hrabstwa Gaston, John Torbett, jeden ze sponsorów ustawy.

Kolejny nowy element mógłby ułatwić zamożnym darczyńcom podejmowanie prób wpływania na jesienne wybory bez konieczności narażania się na bardziej bezpośrednią kontrolę.

Ustawa umożliwi 527 – specjalnemu rodzajowi organizacji politycznej, którego nazwa wzięła się od jej lokalizacji w kodzie IRS – oraz innym komitetom federalnym na przekazywanie pieniędzy na rzecz komitetów stanowych partii politycznych pochodzących z kont, za pośrednictwem których 527 i komitety federalne będą mogły otrzymywać nieograniczone datki od osób fizycznych .

Ustawodawcy republikańscy twierdzą, że a Opinia doradcza Państwowej Komisji Wyborczej 2020 stwierdzenie to, że w ramach kampanii nałożono ograniczenia, utrudniało grupom takim jak Stowarzyszenie Gubernatorów Republikanów pomaganie stanowej GOP. Republikański republikanin z hrabstwa Iredell, Gray Mills, powiedział w Izbie Reprezentantów, że dzięki temu proces wnoszenia wkładów politycznych będzie „równy i zrównoważony dla obu stron”.

Ale sedno pierwotnego ustawodawstwa pozostaje skupienie się na zaostrzeniu kar dla osób noszących maski podczas popełniania przestępstw lub blokujących ruch podczas protestów. To sprawia, że ​​kara za przestępstwo jest o jedną klasę wyższa niż w przypadku, gdyby dana osoba nie nosiła maski.

Zwolennicy Partii Republikańskiej powoływali się na potrzebę wprowadzenia nowych przepisów w zeszłym miesiącu jako częściową reakcję na ogólnokrajowe używanie masek podczas fali protestów na kampusach, w tym na Uniwersytecie Karoliny Północnej w Chapel Hill, przeciwko izraelskiej wojnie w Gazie.

Ustawa stanowi odwetowy atak na propalestyńskich demonstrantów, którzy zasługują na prawo do prywatności, powiedziała Shruti Parikh, szefowa zaangażowania politycznego w organizacji Asian Americans Together w Północnej Karolinie, powiedziała na wtorkowej porannej konferencji prasowej koalicja grup wsparcia społecznego.

„Od obywateli zależy nam na tym, abyśmy mogli skorzystać z naszego prawa do pokojowego protestu” – powiedziała Dawn Blagrove, dyrektor wykonawcza organizacji wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych Emancipate NC.

Przepisy dotyczące finansowania kampanii nie wzbudziły na konferencji prasowej tak dużego zainteresowania, jak Demokraci w Izbie Reprezentantów, którzy wielokrotnie krytykowali zmianę za pośpiech i dalszy brak przejrzystości.

„To szaleństwo, że kraj tak bogaty jak my, kraj, który szczyci się tym, że jest demokracją, pozwolił pieniądzom robić fikcję z tego, co rzekomo jest demokracją” – powiedział podczas debaty lider Demokratów w Izbie Reprezentantów Robert Reives.

Cooper również sprzeciwia się temu przepisowi, powiedział w oświadczeniu jego rzecznik Jordan Monaghan, ale biuro gubernatora nie potwierdziło, czy Cooper planuje zawetować.

——

Powiązany pisarz prasowy Gary D. Robertson w Raleigh przyczynił się do powstania tego raportu.źródło