Według ukraińskiego urzędnika Rosja zaczęła wykorzystywać łodzie podwodne do patrolowania Morza Czarnego po poniesieniu poważnych strat morskich.

Dmitrij Pletenczuk, rzecznik południowego dowództwa wojskowego Ukrainy, wydał w poniedziałek oświadczenie w ukraińskiej telewizji państwowej: według Ukraińskiej Prawdy.

Według Pletenczuka Rosja wysyła obecnie cztery okręty podwodne, z których trzy to nośniki rakiet manewrujących, do patrolowania Morza Czarnego.

Siły rosyjskie „przyjęły już praktykę, w której te okręty podwodne zmieniają się rano” – powiedział Pletenczuk, według Kijowa Niezależnego.

Dodał, że okręty podwodne działają w rejonie Azowa i Morza Czarnego, a na jedno wyjście dwa „okresowo” wypływają w morze.

Oświadczenia Pletenczuka pojawiły się po tym, jak rosyjska marynarka wojenna ucierpiała seria z główny straty na Morzu Czarnym.

Ukraina rozmieściła drony, rakiety i inną broń, aby atakować rosyjskie okręty wojenne, w tym mniejsze jednostki holowniki. Na początku tego roku ukraińskie wojsko przejęte zniszczyć jedną trzecią rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii zdeklarowany flota „funkcjonalnie nieaktywna” w marcu.

Ataki zmusiły flotę rosyjską do poszukiwania bezpieczniejszych portów oddalonych od Krymu.

Ale nawet tam W zeszłym miesiącu siły rosyjskie zostały zaatakowane, a ukraińskie drony zaatakowały port w Noworosyjsku.

17 maja zaatakowano terminale paliwowe i terminale Transniefti w Noworosyjsku Niepodległy Kijów podano, wraz ze zdjęciami satelitarnymi zajęty 18 maja ze śladami pożaru.

Pletenczuk powiedział także, że na Morzu Azowskim stacjonują obecnie trzy rosyjskie okręty desantowe i trzy okręty rakietowe klasy Buyan-M oraz że Rosja „buduje konstrukcje takie jak barki i płoty w tle”, próbując chronić swoje statki.

Wiadomo, że Rosja tak ma używany łodzie podwodne na Morzu Czarnym, a niektóre tak cierpiał odszkodowanie. Jeden typ — okręty podwodne klasy Yasen — stał się największą obawę dla NATO.

Rosja spędziła dwadzieścia lat na budowaniu swojego pierwszego Okręt podwodny klasy Yasenznany również jako klasa Siewierodwińsk, który wszedł do służby w 2013 roku, ale od tego czasu tempo wzrosło.

Dwa kolejne weszły do ​​służby w 2021 r., a czwarty miał dołączyć do floty w listopadzie ubiegłego roku.

Pięć kolejnych jest w budowie lub zostało już uruchomionych – Christopher Woody z BI zgłoszone w grudniu.

Wyznaczony okręt podwodny z rakietami manewrującymi o napędzie atomowym ma coś, co wygląda na ulepszony sonar oraz mniejszy i cichszy reaktor niż wcześniejsze modele, a także może wystrzeliwać rakiety manewrujące atakujące ląd i przeciwokrętowe.

To ma zaniepokojony Władze zachodnie, obawiając się, że może to umożliwić okrętom podwodnym dotarcie do kluczowych lokalizacji w Europie i Ameryce Północnej i wybranie ich na cel.

źródło