BALTIMORE — Czerwiec jest miesiącem zdrowia mężczyzn.

WMAR-2 News przygląda się bliżej ważnym badaniom profilaktycznym, jakie mężczyźni powinni przejść w ciągu swojego życia.

Kiedy James Williams Jr. miał 39 lat, był zdrowym mężczyzną i biegał maratony. Jednak jego zmarła żona nalegała, aby w ramach corocznych badań lekarskich poddał się badaniu przesiewowemu prostaty.

„A ja na to, że to choroba starych ludzi. Dlaczego miałbym poddać się badaniom przesiewowym w kierunku raka prostaty? Czuję się dobrze. Jestem w formie” – powiedział Williams.

Williams przeszedł test na antygen specyficzny dla prostaty. Jego liczba była podwyższona, ale jeden z lekarzy powiedział, że nie należy się tym martwić. Następnie zwrócił się o drugą opinię.

„Udało mi się namierzyć doktora Arthura Burnetta Jr. w Johns Hopkins, który powiedział, że dajmy sobie te sześć miesięcy i zobaczmy, co się stanie. Moje liczby się podwoiły. Zrobiłem biopsję i uzyskałem pozytywny wynik testu na raka prostaty” – powiedział Williams.

Williams, która ma obecnie 64 lata, dwukrotnie przeżyła raka prostaty. Wierzy, że wczesne wykrycie choroby i zastosowanie odpowiedniego leczenia uratowało mu życie. Przez lata informował mężczyzn w wieku 45 lat i starszych o konieczności poddania się badaniom przesiewowym.

„Chodziłem do kina, gdzie widziałem długą kolejkę, mecze piłki nożnej, koszykówki lub własne spotkania rodzinne. Zacząłem od własnej rodziny, żeby się upewnić
wszyscy mężczyźni w mojej rodzinie, moi wujkowie i mężczyźni w moim wieku przechodzą badania przesiewowe w kierunku raka prostaty” – powiedziała Williams.

Badanie przesiewowe prostaty to tylko jedno z kilku kluczowych badań, jakie mężczyźni powinni wykonać w swoim życiu.

„Badania przesiewowe prostaty to jedna z rzeczy, która jest bardzo ważna u osób starszych, zwłaszcza po 40. roku życia. Kolonoskopia, podobnie jak w przypadku kobiet, jest ważna także dla mężczyzn. Lubimy też wykonywać badania przesiewowe w kierunku cukrzycy, nadciśnienia i chorób układu krążenia” – powiedział dr Stuart Bell, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej i dyrektor medyczny w szpitalu Med Star Union Memorial Hospital.

Doktor Bell twierdzi, że jeśli chodzi o badania przesiewowe prostaty i okrężnicy, mężczyźni powinni to zrobić przed 45. rokiem życia. Jednakże, jeśli mają historię rodzinną, powinni to zrobić wcześniej.

„Myślę, że chodzi o to, że jest bardzo spersonalizowany. Musisz upewnić się, że rozumiesz profil ryzyka, jaki mają. I musisz podjąć wspólną decyzję.

Doktor Bell mówi, że mężczyźni powinni być świadomi innych rzeczy. I choć zdarza się to rzadko, ryzyko zachorowania na raka jądra jest wyższe u młodszych chłopców. A jeśli jesteś palaczem, dr Bell twierdzi, że powinieneś poddać się badaniom przesiewowym w kierunku raka płuc.

Williams ma jedną prośbę do wszystkich mężczyzn.

„Chcę, aby wszystkie osoby wybrane jako mężczyźni zostały poddane kontroli i testom nie dla siebie, ale dla tych, którzy je kochają” – powiedziała Williams.źródło