Wiceprezes i prezes Microsoftu Brad Smith zachęcał globalne firmy technologiczne do inwestowania w Polsce. Mówi, że kraj ma szansę ugruntować pozycję „doliny sztucznej inteligencji” pionierskiej w rozwoju sztucznej inteligencji, o czym rozmawiał w zeszłym tygodniu z premierem Donaldem Tuskiem.

„Mogę powiedzieć inwestorom: jeśli pochodzisz ze świata technologii, to jest miejsce na rozwój Twojego biznesu” – Smith powiedział polskiej gazecie Dziennik Gazeta Prawna. „Polska to duży kraj z wysoko wykwalifikowanymi pracownikami. Ludzie są innowacyjni i ciężko pracują. Tu są możliwości rozwoju.”

„To, co napędza inwestycje, to możliwość pracy z dużą grupą ludzi, którzy chcą wprowadzać innowacje i potrzebują technologii” – dodał. „To właśnie ten typ społeczności sprawia, że ​​Polska jest atrakcyjnym miejscem do inwestowania.”

Microsoft jest obecny w Polsce od początku lat 90-tych, a w ostatnim czasie dokonał znacznych inwestycji w tym kraju. W 2020 r. to ogłosił plan inwestycyjny o wartości 1 miliarda dolarów tam, w tym utworzenie pierwszego w regionie centrum danych, które otwarto w zeszłym roku w Warszawie.

Inwazja Rosji na Ukrainę, wschodniego sąsiada Polski, wzbudziła zaniepokojenie części inwestorów. Ale Smith powiedział Dziennik Gazeta Prawna że trwająca wojna wzmocniła znaczenie Polski jako centrum technologicznego.

„Postrzegamy Polskę jako filar NATO i wsparcia NATO dla Ukrainy” – powiedział. „Myślę, że bliskość wojny oznacza, że ​​inwestycje w technologię są potrzebne bardziej niż kiedykolwiek wcześniej”.

W zeszłym tygodniu Smith przeprowadził rozmowy z premierem Polski Donaldem Tuskiem na temat sposobów poprawy cyberbezpieczeństwa, w tym nakreślił rolę Microsoftu w pomaganiu Ukrainie w obronie przed cyberatakami. Polska sama była ostatnio dotknięte serią takich ataków powiązanych z Rosją.

Smith powiedział Dziennik Gazeta Prawna że szybki rozwój sztucznej inteligencji stwarza szczególne szanse dla Polski, z jej silnym sektorem technologicznym i produkcyjnym.

„Podstawowe procesy prawie każdej firmy prawdopodobnie ulegną zmianie wraz z wdrożeniami sztucznej inteligencji” – wyjaśnił. „Polska, znana z silnego sektora produkcyjnego, ma tu wielką szansę”.

„Dobrym tego przykładem jest Mercedes-Benz, który wykorzystuje sztuczną inteligencję nie tylko do interakcji z konsumentami – w tym do komunikacji między kierowcą a samochodem – ale także do rewolucjonizowania procesów malowania, konserwacji i projektowania” – powiedział Smith.

Mercedes-Benz to kolejny duży inwestor w Polsce. W 2022 r. to ogłosił plany wydać ponad 1 miliard euro na utworzenie w Polsce fabryki, która będzie pierwszą fabryką niemieckiego giganta motoryzacyjnego produkującą wyłącznie elektryczne samochody dostawcze.

W zeszłym roku amerykański gigant płatniczy Visa ogłosił utworzenie w Polsce globalnego hubu technologiczno-produktowego co między innymi zwiększy wykorzystanie sztucznej inteligencji przez firmę.

„Kraj ma szansę stać się „polską doliną sztucznej inteligencji” – zadeklarował Smith. Jak poinformowała kancelaria premiera, podczas jego ubiegłotygodniowych rozmów z Tuskiem poruszany był pomysł stworzenia takiego hubu AI.


Notatki z Polski prowadzone są przez a mały zespół redakcyjny i opublikowane przez niezależną fundację non-profit, która jest finansowana z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie możemy zrobić tego, co robimy.źródło