Najcenniejsze rozwiązanie to takie, które jest tam, gdzie go potrzebujesz.

A miliony amerykańskich małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) mają przeważnie jeden wspólny problem: dostęp do kapitału.

Karen Webster usiadł z Łukasz ŻagielDyrektor generalny w Rura, I Tomasz Welchpartner w Stolica Parku Zwycięstwaprzyjrzeć się bliżej, w jaki sposób wbudowane oferty kapitału jako usługi zakłócają status quo małych i średnich przedsiębiorstw, umożliwiając bardziej bezproblemowy dostęp do kapitału przedsiębiorstwom tradycyjnie pomijanym i niedocenianym przez tradycyjne opcje finansowania – z wykorzystaniem danych transakcyjnych i sztucznej inteligencji (AI) i uczenie maszynowe do przewidywania ryzyko, i tworzyć oferty finansowania.

„Największym problemem małych firm jest dostęp do kapitału” – stwierdził Voiles.

Wyjaśnił, że poprzez osadzenie rozwiązań finansowych w systemach punktów sprzedaży (POS) i platformach oprogramowania, na których właściciele firm polegają w codziennych operacjach, FinTechy, takie jak Pipe, mogą zapewnić małym firmom innowacyjne produkty kapitałowe i kredytowe, które w przeciwnym razie pozostało nieosiągalne.

To dlatego, że obejmując zintegrowany pionowopodejście oparte na danych pozwala na lepszą ocenę ryzyka i obsługę, a także pojawia się dokładnie tam, gdzie użytkownik końcowy tego najbardziej potrzebuje — w oprogramowaniu biznesowym i systemach POS.

Rozwiązania w zakresie kapitału obrotowego można dostosować do konkretnych warunków biznesowych poprzez przechwytywanie anonimowych, codziennych danych transakcyjnych, które odzwierciedlają rzeczywistą zdolność firmy do spłaty pożyczonych środków, dodał Voiles.

We wtorek (11 czerwca) firma Victory Park Capital, posiadająca rozległe doświadczenie w zakresie kredytów prywatnych, ogłosiła, że ​​rozszerza rozwiązanie Pipe typu „kapitał jako usługa” A Kredyt o wartości 100 milionów dolarów z możliwością zwiększenia w przyszłości do 200 milionów dolarów.

„To potężna rzecz, dać coś komuś, kto nigdy nie miał dostępu do kapitału, ale ma niesamowitą małą firmę. … Może to być ogromny mnożnik” – stwierdził Voiles, zauważając, że 85% małych firm korzysta z kapitału zewnętrznego, aby inwestować i rozwijać się.

Przyszłość finansowania małych przedsiębiorstw

Niewystarczający dostęp do kredytów stanowi kluczowe wyzwanie dla małych i średnich przedsiębiorstw, uniemożliwiające im ponowne inwestowanie w swoje własne firmy własny działalności, aby konkurować z większymi konkurentami.

Jak wyjaśnił Welch, pomimo oczekiwań, tradycyjne banki mają trudności z zapewnieniem ubezpieczenia małym przedsiębiorstwom ze względu na sztywne kryteria kredytowe i modele ryzyka, które nie uwzględniają płynnego charakteru przychodów małych przedsiębiorstw. Jednocześnie małe i średnie przedsiębiorstwa napotykają problemy przy składaniu wniosków kredytowych, gdy proszone są o zebranie niezbędnej historii biznesowej i przedstawienie gwarancji osobistych w celu uzyskania skromnej linii kredytowej.

„Właściciele firm nie chodzą już do banku, aby zrealizować czek lub otrzymać gotówkę” – powiedział Voiles, zauważając, że wiele zespołów zajmujących się kartami kredytowymi dla małych firm może oferować karty wyłącznie firmom, które działają od co najmniej trzech lat i oferują osobistą gwarancję. „To ubezpieczenie oparte na FICO.”

„Dzięki temu system bankowy staje się oprogramowaniem, w którym firmy spędzają czas” – dodał.

Wyjaśnił, że użytkownicy końcowi w małych firmach „wchodzą do oprogramowania, zarządzają swoimi spotkaniami, zajmują się tym, co się dzieje, i nagle pojawia się wstępnie zatwierdzona lub oznaczona na biało oferta Pipe, wyświetlana pod już zaufaną marką”.

Wprowadzenie bankowości do oprogramowania biznesowego

Pipe twierdzi, że tak przewaga konkurencyjna wynika z wykorzystania danych w czasie rzeczywistym do przewidywania wyników biznesowych i zarządzania ryzykiem.

Voiles, który przed założeniem Pipe był dyrektorem generalnym Square Banking, podkreślił wyższość danych transakcyjnych nad tradycyjnymi wskaźnikami, zauważając, że platformy takie jak Square mogą przewidywać trendy gospodarcze w oparciu o wzorce transakcyjne.

„Przyglądamy się na przykład doskonałym danym z sześciu miesięcy na temat każdego machnięcia kartą kredytową w kawiarni i mamy proste modele uczenia maszynowego w porównaniu z niektórymi skomplikowanymi, które mogą bardzo dokładnie przewidzieć, jakie będą następne 12 miesięcy, – wyjaśnił Voiles. „Więc sprzeciwiasz się temu przepływ środków pieniężnych strumienia i otrzymuj spłatę w pierwszej kolejności z tego samego strumienia przepływów pieniężnych.”

Podkreślił, że spójne, oparte na usługach małe firmy to handlowcy, w przypadku których osadzenie kapitału w codziennym oprogramowaniu biznesowym może pomóc w pobudzeniu wzrostu.

Jeśli chodzi o Pipe, flagowy produkt firmy jest oparty na opłatach, a Pipe zarządza rozwojem w oparciu o własny koszt kapitału. Violes stwierdziła, że ​​firma zarządza ryzykiem poprzez dostarczanie rozwiązań wbudowanych wyłącznie tam, gdzie Pipe rozumie dynamikę biznesową na tyle dobrze, aby najskuteczniej służyć rynkowi i gdzie firmy będą mogły najlepiej wykorzystać te narzędzia i uchwycić rozwój.

„Kiedy masz portfel 10 000 lub 50 000 W małych i średnich przedsiębiorstwach będą miejsca, w których będą miały miejsce specyficzne zdarzenia, coś się stało z tą firmą lub nastąpiła powódź, ale z perspektywy portfela ubezpieczasz przychody i zaliczki na poczet tych przychodów z jednego źródła. Jest bardzo wąsko” – dodał.

Możliwości pożyczek wbudowanych

Podczas gdy inne, bardziej horyzontalnie zorientowane platformy SMB oferują wbudowane usługi finansowe, Voiles powiedział, że model Pipe koncentruje się, przynajmniej na razie, na wygrywaniu głębszych, wąskich bitew w określonych branżach SMB. Powtarzając tę ​​opinię, Welch podkreślił, że strategia dalszego rozwoju rozwiązania Pipe w mniejszym stopniu opiera się na „pożyczkach ratalnych od błękitnego nieba”, a bardziej na „posiadaniu określonego rynku końcowego” i dostosowywaniu technologii do konkretnych problemów.

Jednak jeśli chodzi o przestrzeganie zasad, zarówno Welch, jak i Voiles podkreślali potrzebę „bycia cholernym ekspertem”.

“Życie jest zbyt krótko mówiąc, nie przestrzeganie zasad we właściwy sposób” – stwierdził Voiles, nazywając to „przewagą konkurencyjną”.

„Jeśli Twój model biznesowy działa i jeśli zapewniasz wartość dodaną podstawowym małym przedsiębiorstwom, i jeśli potrafisz skalować… jeśli to wszystko ma sens, głupotą byłoby próbować przesuwać granice po stronie zgodności, ” on dodał.

To także nie koniec. Voiles powiedział, że Pipe opracowuje szerszy pakiet usług finansowych, w tym 30-dniową komercyjną kartę płatniczą, a także funkcje zarządzania wydatkami i płacenia rachunków.

„Możesz zaoferować dodatkowe funkcje, w których kapitał stanie się zabezpieczeniem dla firm, znajdującym się w oprogramowaniu, z którego korzystają na co dzień” – wyjaśnił.

źródło