W pierwszym badaniu populacyjnym mającym na celu oszacowanie liczby osób cierpiących na choroby układu krążenia na Haiti naukowcy z lokalnej organizacji opieki zdrowotnej GHESKIO i Weill Cornell Medicine z Nowego Jorku znalazłem to 12% uczestników ze stolicy kraju – Port-au-Prince – ma niewydolność serca o wczesnym początku. Odsetek ten jest ponad 15 razy wyższy niż poprzednie szacunki i co najmniej trzykrotnie większy niż wśród czarnoskórych Amerykanów.

Wyniki badań wynikających z badania opublikowanego w Lancet Regional Health Americas, „jest bezpośrednio powiązany z poprawą wyników zdrowotnych na Haiti i stanowi model dla podobnych środowisk o niskich dochodach” – mówi Margaret McNairy, główna badaczka badania i członkini Centrum Globalnego Zdrowia Weill Cornell Medicine.

Chociaż tak się przewiduje 80% światowych chorób układu krążenia dotykają ludzi w krajach o niskim i średnim dochodzie, badacze zauważają, że przed rozpoczęciem tego badania dostępnych było niewiele bezpośrednich danych z tych środowisk, które pozwalałyby określić ilościowo, ile osób cierpi na te schorzenia, czy statystyki się zmieniają i jakie są konsekwencje dla tych populacji.

Odkrycia pokazują, że prawie 15% dorosłych Haitańczyków cierpi na kombinację niewydolności serca, udaru, zawału serca lub bólu w klatce piersiowej, a większość z nich cierpi na zesztywnienie mięśnia sercowego.

68,5%

Spośród uczestników z niewydolnością serca 68,5% stanowiły kobiety

Liczby te sugerują, że choroby układu krążenia są powszechnym problemem Haitańczyków, wśród których najczęstszym czynnikiem ryzyka niewydolności serca jest wysokie ciśnienie krwi, zwane nadciśnieniem. Pomimo związku między tymi dwoma warunkami, an wcześniejsze badania pokazuje, że tylko 13% dorosłych Haitańczyków chorych na nadciśnienie jest w stanie kontrolować swoje ciśnienie krwi.

Dane lokalne są niezbędne do „projektowania pragmatycznych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb interwencji w zakresie profilaktyki pierwotnej i leczenia chorób układu krążenia” – mówi Lily Yan, korespondentka badania i adiunkt medycyny w Weill Cornell. „Jeśli uda nam się choć trochę obniżyć ciśnienie krwi na poziomie populacji, możemy zmniejszyć śmiertelność z powodu chorób układu krążenia”.

Wewnątrz Studium

W latach 2019–2021 pracownicy społeczności GHESKIO przeprowadzili ankietę wśród uczestników Haiti Cardiocular Disease Cohort, miejskiej kohorty liczącej około 3000 mieszkańców Port-au-Prince w wieku powyżej 18 lat. Spośród tych uczestników 58,1% stanowiły kobiety.

Wszyscy odpowiedzieli na pytania dotyczące ich stanu zdrowia i przeszli kompleksowe badanie fizykalne, które obejmowało odczyty ciśnienia krwi i badanie krwi, w klinice chorób układu krążenia GESKIO. Przeszli także badania nieinwazyjne, w tym elektrokardiogramy, które mierzą aktywność elektryczną serca, oraz echokardiogramy, czyli badania ultrasonograficzne, które pokazują, jak dobrze funkcjonują mięsień sercowy i zastawki.

Spośród uczestników z niewydolnością serca 68,5% stanowiły kobiety, a mediana wieku wynosiła 57 lat, czyli znacznie mniej niż odnotowana mediana wieku wynosiła 72 lata wśród podobnych mieszkańców USA. Śledczy badają przyczynę różnicy płci.

Niewydolność serca zaliczana jest do chorób sercowo-naczyniowych. Jest to stan przewlekły, który występuje, gdy mięsień sercowy nie jest w stanie pompować wystarczającej ilości krwi, aby zaspokoić potrzeby organizmu. W rezultacie krew często gromadzi się i powoduje gromadzenie się płynu w płucach i nogach, powodując duszność i obrzęk kończyn dolnych.

McNairy twierdzi, że niewydolność serca wiąże się również z niezwykle wysoką śmiertelnością w ciągu jednego roku. Najczęstszym podtypem była niewydolność serca z zachowaną frakcją wyrzutową, którą stwierdzono u 80,4% uczestników. Choć tradycyjnie uważana jest za chorobę osób starszych, ten typ niewydolności serca może dotykać także młodszych pacjentów, obniżając jakość ich życia.

Zapobieganie chorobom serca

Koncentrując się na strategiach profilaktycznych, Weill Cornell i GHESKIO współpracują z haitańskim Ministerstwem Zdrowia i Haitian College of Cardiology w celu opracowania wytycznych i przeszkolenia pracowników służby zdrowia w zakresie prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi. Poszerzają także wiedzę i usługi w zakresie chorób sercowo-naczyniowych, w tym środowiskowe badania przesiewowe i leczenie czynników ryzyka, takich jak wysokie ciśnienie krwi.

Lekarz bada zdjęcie rentgenowskie serca pacjenta w klinice Degand w Port-au-Prince na Haiti, 15 kwietnia 2012 r.
REUTERS/Swoan Parker

„Zapobieganie jest najważniejszym aspektem naszych działań” – mówi Rodney Sufra, główny lekarz w klinice chorób układu krążenia GHESKIO w Port-au-Prince. „Wierzymy, że kluczowym krokiem jest zapobieganie niewydolności serca i zgonom z przyczyn sercowo-naczyniowych poprzez kontrolowanie podwyższonego ciśnienia krwi”. Naukowcy odkryli również, że niewydolność serca była powiązana z otyłością, przewlekłą chorobą nerek, depresją i stresem.

Inne inicjatywy mają na celu nauczenie społeczności slumsów o roli, jaką nadmiar soli odgrywa w zwiększaniu ciśnienia krwi oraz o znaczeniu ograniczania spożycia, mówi McNairy. Wraz ze swoimi współpracownikami bada także wpływ metali ciężkich i zanieczyszczeń powietrza na wysokie ciśnienie krwi oraz sposoby zmniejszania tego narażenia.

„GHESKIO, przy wsparciu firmy Weill Cornell Medicine, pomogło w leczeniu tysięcy pacjentów z niewydolnością serca we wszystkich jej klinikach” – mówi Vanessa Rouzier, adiunkt medycyny w Weill Cornell i dyrektor ds. badań w GHESKIO. Organizacja zapewnia bezpłatną opiekę ambulatoryjną i leki oraz w razie potrzeby kieruje osoby do lokalnych szpitali w celu opieki szpitalnej – dodaje Sufra.

Następne kroki

Od czterdziestu lat Weill Cornell współpracuje z firmą GHESKIO, aby stworzyć „sprawiedliwe, globalne partnerstwo w dziedzinie zdrowia, oparte na filarach opieki klinicznej dla najbardziej bezbronnych, szkolenia i budowania potencjału Haitańczyków” – mówi McNairy.

Wspólne wysiłki mające na celu powstrzymanie chorób układu krążenia na Haiti wyewoluowały z wcześniejszych inicjatyw mających na celu powstrzymanie HIV/AIDS i gruźlicy (TB). Przez ponad trzydzieści lat HIV/AIDS był główną przyczyną śmiertelności dorosłych na Haiti, mówi Jean Pape, dyrektor wykonawczy GHESKIO i profesor medycyny w Weill Cornell. W 1982 roku założono GESKIO jako pierwszą instytucję w krajach rozwijających się, która wspierała walkę z HIV/AIDS.

W Port-au-Prince prawie 1 na 3 osoby dorosłe, w tym wiele osób poniżej 30. roku życia, ma wysokie ciśnienie krwi

„Nasza praca jako jednego z pierwszych i jednego z największych ośrodków zajmujących się HIV i gruźlicą na świecie w dużej mierze przyczyniła się do tego, że AIDS stało się siódmą przyczyną śmiertelności w kraju” – mówi Pape. „Choroby układu krążenia stały się zdecydowanie główną przyczyną zgonów. Nasi pacjenci z AIDS są bardziej narażeni na śmierć z powodu chorób układu krążenia niż z powodu infekcji związanych z wirusem HIV”.

W Port-au-Prince prawie 1 na 3 osoby dorosłe, w tym wiele osób poniżej 30. roku życia, ma wysokie ciśnienie krwi. Liczba osób w wieku od 18 do 30 lat cierpiących na wysokie ciśnienie krwi na Haiti jest około dwa do czterech razy większa niż ich liczba młodzi czarnoskórzy odpowiednicy.

Chociaż 97% dorosłych Haiti przeszło badania przesiewowe w kierunku nadciśnienia, tylko 13% ma je pod kontrolą, mówi Mary Masterson, dyrektor programowa w amerykańskim Narodowym Instytucie Serca, Płuc i Krwi, będącym częścią Narodowego Instytutu Zdrowia w Bethesda w stanie Maryland. Instytut finansuje badania nad chorobami układu krążenia na Haiti.

Wcześniejsze badania przeprowadzone na Haiti wykazały, że kobiety są sześciokrotnie bardziej narażone na otyłość niż mężczyźni, ale kolejne badanie odkryli, że nie miało to wpływu na częstość występowania niewydolności serca w obu grupach.

„Tego rodzaju odkrycie uzasadnia dalsze badania i podkreśla potencjalny wpływ, jaki to badanie i inne badania wywrą na społeczność naukową” – mówi Masterson. „Musimy lepiej zrozumieć mechanizmy i czynniki ryzyka wpływające na przebieg choroby”.

Ludzie spacerują po targu ulicznym w Petion Ville w Port-au-Prince na Haiti, 28 lutego 2020 r.
REUTERS/Andres Martinez Casares

Susan Kreimer, niezależna pisarka medyczna w Nowym Jorku.

źródło