Jak ujawniła w środę firma, pierwsza próba Neuralink wszczepienia chipa do ludzkiej czaszki zakończyła się nieoczekiwanym niepowodzeniem, gdy urządzenie zaczęło odłączać się od mózgu pacjenta.

Pacjent, Noland Arbaugh, przeszedł w lutym operację polegającą na wszczepieniu chipa Neuralink do mózgu, ale funkcjonalność urządzenia zaczęła spadać w ciągu miesiąca po wszczepieniu mu implantu. Niektóre nici urządzenia, które łączą miniaturowy komputer z mózgiem, zaczęły się cofać. Neuralink nie ujawnił, dlaczego urządzenie częściowo wycofało się z mózgu Arbaugha, ale stwierdził w poście na blogu że inżynierowie udoskonalili implant i przywrócili jego funkcjonalność.

Wydaje się, że zmniejszone możliwości nie zagrażają Arbaughowi i nadal może używać implantu do grania w szachy na komputerze, korzystając ze swoich myśli, – podaje „Wall Street Journal”.który jako pierwszy przekazał wiadomość o problemie z chipem. Jak donosi „Journal”, możliwość usunięcia implantu rozważano po ujawnieniu informacji o oderwaniu.

Jak wynika z wpisu na blogu Neuralink, problemy z implantem Arbaugha zaczęły pojawiać się pod koniec lutego, kiedy nieujawniona liczba nitek chipa „wycofała się z mózgu, co spowodowało netto spadek liczby skutecznych elektrod”. Zmniejszyło to liczbę bitów urządzenia na sekundę, co zasadniczo jest wskaźnikiem tego, jak dobrze implant może wykonywać swoje zadania.

pomiń poprzednią promocję w biuletynie

Neuralink, którego właścicielem jest Elon Musk i który był ceniony firma, której wartość w zeszłym roku wyniosła około 5 miliardów dolarów, szeroko zachwalała sukces swojego pierwszego implantu, pozycjonując się jako światowy lider w technologii chipów mózgowych. Chociaż urządzenie jest wciąż na wczesnym etapie, ujawnienie firmy zwraca większą uwagę na nieprzetestowany i skomplikowany charakter procedury eksperymentalnej.

Implanty Neuralink działają poprzez osadzenie w czaszce małego pojemnika, w którym mieści się chip przetwarzający i bateria, a także 64 cienkie nici, które łączą się z tkanką mózgową i wchodzą w interakcję z wysyłanymi przez nią sygnałami neuronowymi. Arbaugh, który cierpi na porażenie czterokończynowe, za pomocą implantu może sterować urządzeniami komputerowymi, takimi jak klawiatura czy kursor myszy.

Arbaugha pochwalił implant podczas marcowej demonstracji i stwierdził, że „już to zmieniło jego życie”, stwierdzając jednocześnie, że nie było idealne i „napotkały pewne problemy”.

Zanim firma Neuralink wprowadziła swój pierwszy implant u człowieka, przez lata prowadziła szeroko zakrojone eksperymenty na zwierzętach, w tym na owcach, świniach i małpach. Organy regulacyjne wszczęły kilka dochodzeń ws praktyki firmy w tych laboratoriach testujących zwierzęta, wcześniej w tym roku twierdząc, że w jednym z ośrodków badawczych w Kalifornii napotkali problemy z kontrolą jakości i prowadzeniem dokumentacji.

źródło