Imponująca sztuczna inteligencja wideo OpenAI, Sora, szturmem podbiła świat na początku tego roku, ale firma nadal nie chce przyznać, czy do szkolenia modelu sztucznej inteligencji wykorzystano filmy z YouTube.

W wywiadzie udzielonym na Bloomberg Technology Summit dyrektor operacyjny OpenAI Brad Lightcap wypowiadał się na temat potencjalnych zastosowań biznesowych technologii sztucznej inteligencji. Nic dziwnego, że Sora jest jednym z tych potencjalnych przypadków użycia. Jednak zapytany, czy do szkolenia Sory z OpenAI wykorzystano filmy z YouTube, Lightcap odmówił udzielenia faktycznej odpowiedzi.

Zapytany bezpośrednio o „raz na zawsze wyjaśnienie”, czy YouTube był używany do szkolenia Sory, Lightcap powiedział:

Tak, mam na myśli, spójrz, rozmowa na temat danych jest naprawdę ważna.

Oczywiście musimy wiedzieć, skąd pochodzą te dane. Właśnie w tym tygodniu opublikowaliśmy post poświęcony dokładnie temu tematowi, który zasadniczo dotyczy tego, że musi istnieć system identyfikacji treści dla sztucznej inteligencji, który pozwoli twórcom zrozumieć, kiedy tworzą rzeczy, dokąd to zmierza, kto się nad tym szkoli, możliwość wyrażenia zgody i po szkoleniu, możliwość włączania i wyłączania. Z drugiej strony możliwość aktywnego zezwalania na umieszczanie treści w modelu lub udostępnianie ich modelowi, ponieważ po drugiej stronie może istnieć inna szansa ekonomiczna. To także coś, co badamy. Jak właściwie stworzyć zupełnie inną umowę społeczną z siecią, z twórcami, z wydawcami, w ramach której te modele wyjdą w świat i będą robić rzeczy pożyteczne, tworzyć wartość, w zakresie, w jakim mogą lubić treści z sieci, odwoływać się do nich i włączać je do treści, powinien istnieć jakiś sposób, w jaki ludzie mogliby czerpać z tego korzyści.

Więc tak, przyglądamy się temu problemowi, jest naprawdę trudny. Nie mamy jeszcze odpowiedzi na wszystkie pytania.

To imponujący brak odpowiedzi, ponieważ w całej odpowiedzi ani razu nie poruszono kwestii YouTube.

OpenAI rzeczywiście to zrobiło opublikuj post na początku tego tygodnia na „zrozumieniu źródła tego, co widzimy i słyszymy w Internecie”. Post nie odnosi się ponownie do YouTube, ale raczej omawia, w jaki sposób OpenAI pracuje nad budowaniem standardu autentyczności treści, a także jak buduje nowe sposoby identyfikowania treści, które zostały wyprodukowane za pomocą narzędzi OpenAI.

To było na początku tego roku informowaliśmy, że OpenAI wykorzystało „ponad milion” godzin YouTube treści, wbrew zasadom platformy, do szkolenia GPT-4, choć według raportu Google zrobił to samo w przypadku Gemini.

OpenAI mówi, że Sora będzie dostępna jeszcze w tym roku.

Cały wywiad możecie zobaczyć poniżej. Mamy ze znacznikiem czasu osadzenie na pytanie dotyczące YouTube, po którym następuje bezczelna odpowiedź osoby przeprowadzającej wywiad: „Więc na razie nie ma odpowiedzi na YouTube”.

Więcej o sztucznej inteligencji:

Podążaj za Benem: Twitterze/X, WątkiI Instagrama

FTC: Korzystamy z automatycznych linków partnerskich generujących dochód. Więcej.źródło