Samsunga HW-Q990C był najlepszym soundbarem, jaki testowałem w zeszłym roku, głównie ze względu na znakomity dźwięk oraz fakt, że w zestawie był subwoofer i tylne głośniki. Firma nie zmieniła się zbytnio w wersji 2024, HW-Q990Dale jedno ulepszenie zapewnia funkcję, którą powinien mieć zeszłoroczny model: HDMI 2.1. Dostępnych jest także kilka nowych trybów audio, ale można je znaleźć w innych listwach dźwiękowych Samsung. Q990D jest tak samo potężny jak zawsze, ale wciąż jest drogi 2000 dolarów. Jeśli kupiłeś już Q990C, firma nie dała ci jeszcze powodu do aktualizacji.

SAMSUNG

Największą nowością w modelu Q990D jest funkcja, którą powinien już posiadać flagowy soundbar Samsunga.

Plusy

  • HDMI 2.1
  • Konfiguracja surround typu „wszystko w jednym”.
  • Doskonały, wciągający dźwięk
  • Przydatne funkcje
Cons

  • Drogie
  • Nie jest to duża aktualizacja w stosunku do zeszłorocznego modelu

1748 dolarów w Walmarcie

Największym dodatkiem w Q990D jest HDMI 2.1. W ten sposób Samsung odniósł się do mojej głównej krytyki modelu Q990C, który zadebiutował w zeszłym roku, w czasie, gdy większość konkurencji przyjęła już ten standard. Złącze HDMI 2.1 zapewnia transmisję 4K przy 120 klatkach na sekundę, co poprawi jakość obrazu, jeśli podłączysz konsolę PlayStation 5 lub Xbox Series X bezpośrednio do listwy dźwiękowej.

Q990D wprowadza także nowe tryby audio. Funkcja prywatnego słuchania wyłącza wszystkie głośniki skierowane do przodu i wykorzystuje tylko tylne głośniki satelitarne. Jest to w zasadzie rozszerzona wersja trybu nocnego, oferowanego przez wiele firm w soundbarach, mająca na celu redukcję dudniącego basu, gdy rodzina lub współlokatorzy mogą spać. Mój dom ma otwarty plan, a mój telewizor jest skierowany w stronę korytarza prowadzącego do sypialni, co oznacza, że ​​każdy soundbar będzie emitował dźwięk w tym kierunku. Funkcja prywatnego słuchania przesyła dźwięk w odwrotną stronę i chociaż trzeba poświęcić pewną ogólną jakość, jest ona wystarczająco dobra, gdy potrzebujesz ciszej.

Dostępny jest także nowy tryb Party Play, który zapewnia bardziej zrównoważony dźwięk pomiędzy listwą dźwiękową a tylnymi głośnikami, co zapewnia lepsze wrażenia podczas organizowania imprez. Gdy ta opcja jest aktywna, odtwarzany jest pełny zakres dźwięku, a nie tylko kanały zaprogramowane specjalnie dla głośników znajdujących się za Tobą. Właściwie to odwróciłem głośniki i wyszedłem przodem z salonu, aby wyświetlić ponownie dostrojony dźwięk w innych pomieszczeniach ogólnodostępnych. Ma to większe znaczenie w przypadku filmów i telewizji, ponieważ muzyka jest już odtwarzana z tylnych głośników z bardziej zrównoważonym poziomem.

Te dwa tryby nie są charakterystyczne dla modelu Q990D; reszta linii Q-Series 2024 również będzie mogła z nich korzystać. Testuję je jednak po raz pierwszy i warto zauważyć, że faktycznie dobrze współpracują z najdroższym soundbarem Samsunga.

Soundbar Samsung Q990D z lewej strony, przedstawiający sterownik skierowany w bok.

Billy Steele dla Engadget

Połączenie wypełnionego przetwornikami listwy dźwiękowej, dużego subwoofera i solidniejszych głośników tylnych zapewnia wciągający dźwięk, który otacza mój salon. Niezależnie od tego, czy słuchasz muzyki, czy krajobrazu dźwiękowego WydmaQ990D zachowuje sprawność dźwiękową swojego poprzednika. Treści Dolby Atmos z Disney+ są tak wciągające jak nigdy dotąd. Słyszałem najdrobniejsze szczegóły Knowhere w początkowych scenach Strażnicy Galaktyki Vol. 3łącznie z realistycznym pogłosem utworu „Creep” Radiohead odtwarzanego przez głośnik. Kierunkowe dźwięki miasta, w tym zgiełk poruszających się po nim ludzi, sprawiają wrażenie, jakbyś tam stał.

Jeśli chodzi o muzykę, gdy utwór tego wymaga, słychać głęboki, dudniący bas, a także wyraźne szczegóły, które słyszałem w filmach. Sprawiedliwości Hiperdramat prezentuje zakres Q990D, z mocnym, niskim tonem w utworach takich jak „Neverender” przy akompaniamencie teksturowanych syntezatorów. Cichsze gatunki, takie jak jazz, również stanowią warstwę dźwiękową, a albumy takie jak Miles Davis Coś w rodzaju błękitu oferując subtelności, które sprawią, że poczujesz się jak w studiu.

To, co najbardziej podoba mi się w Q990D, to to, że wszystko, czego potrzebujesz do kompletnej konfiguracji dźwięku przestrzennego, znajduje się w pudełku. Subwoofer i głośniki tylne są dostarczane w zestawie z listwą dźwiękową i nie wymagają dodatkowego zakupu. W tych głośnikach satelitarnych znajdują się także przetworniki skierowane w górę i w bok, co nie zawsze ma miejsce w przypadku porównywalnych akcesoriów konkurencji. Konfiguracja jest tak prosta, jak podłączenie wszystkiego, ponieważ parowanie z resztą systemu odbywa się automatycznie.

Jeden z tylnych głośników Q990D ustawiony na drewnianym stole.

Billy Steele dla Engadget

Konfiguracja typu „wszystko w jednym” jest świetna, ale oznacza to również, że Q990D jest drogi. Przy cenie 2000 dolarów jest to znaczna inwestycja, nawet jeśli w pakiecie otrzymujesz wszystko, czego potrzebujesz. Q990D jest obecnie w sprzedaży za 1750 dolarów, ale nie wiemy, jak długo będzie obowiązywać ta zniżka. Dla porównania nadchodzące Sony Bar Bravii 9 wynosi 1400 dolarów. Najtańszy subwoofer i głośniki tylne, jakie można za nie kupić, kosztują odpowiednio 400 i 350 dolarów, co daje całkowity koszt na poziomie 2150 dolarów. Oczywiście w przypadku Sony masz dwie opcje subwoofera i tyłu i nie musisz kupować ich wszystkich. Jeśli chcesz pójść tą drogą, firma LG oferuje chwilę wytchnienia S95TR kosztujący 1500 dolarów i obejmujący subwoofer i tylne głośniki z przetwornikami skierowanymi w górę.

Całkowity rozmiar listwy dźwiękowej to kolejna rzecz, którą należy wziąć pod uwagę. Q990D zawiera 11 głośników skierowanych do przodu, dwa przetworniki skierowane do góry i subwoofer. Wszystkie te elementy wymagają miejsca, a ich umieszczenie oznacza, że ​​ten soundbar jest dość duży i ma szerokość 48,5 cala. Chociaż nie jest to samo w sobie przełomem, wymaga pewnego planowania, więc pamiętaj, że będziesz potrzebować dużo miejsca.

Podobnie jak soundbary innych firm, Q990D ma kilka przydatnych funkcji, które są zarezerwowane dla telewizorów Samsung. Na przykład aplikacja Q-Symphony, która oprócz listwy dźwiękowej wykorzystuje głośniki telewizora w celu rozszerzenia możliwości audio, wymaga kompatybilnego telewizora Samsung z lat 2020–2024. Q990D brzmi świetnie bez tego, ale pamiętaj, że nie otrzymasz pełnego zestawu sztuczek, jeśli nie masz także obsługiwanego telewizora.

Jeśli nie zależy Ci na najnowszych standardach HDMI, Q990D nie oferuje znacznego ulepszenia w stosunku do zeszłorocznego modelu. Ich wygląd i lista funkcji są prawie identyczne, z wyjątkiem dwóch nowych trybów dźwięku i przejścia 4K/120. Niektóre z tych dodatków są dostępne w tańszych listwach głośnikowych Samsung. Jeśli więc już rzuciłeś się na zeszłoroczny Q990C, prawdopodobnie nie ma wystarczającego powodu, aby dokonać kolejnej sporej inwestycji. Jeśli nie posiadasz jeszcze flagowego soundbara Samsunga, Q990D oferuje potężny, wciągający dźwięk w jednym pakiecie, który ma teraz wszystkie nowoczesne udogodnienia, jakie powinien.

źródło