Kirsten Dorman/KJZZ

John Graham z Sunbelt Holdings.

Liderzy biznesu w Phoenix odradzają prawodawcom z Arizony proszenie wyborców o zatwierdzenie przepisów, które zapewniłyby stanowym i lokalnym organom ścigania władzę egzekwowania przepisów imigracyjnych.

Po tym, jak Republikanie w Senacie Arizony zaproponowali rozwiązanie, które uznałoby nielegalne przekraczanie granicy za przestępstwo państwoweKierownictwo Greater Phoenix wydało oświadczenie wzywające legislaturę do zaprzestania propozycji, która trafi do wyborców w listopadzie, jeśli przejdzie przez legislaturę stanową.

Grupa, w skład której wchodzą dyrektorzy generalni wielu największych pracodawców w Dolinie, nazwała to rozwiązanie „niewykonalną odpowiedzią na problem federalny o nieznanych konsekwencjach”.

„GPL zdaje sobie sprawę, że kryzys graniczny stwarza dla obywateli Arizony różnorodne obawy dotyczące bezpieczeństwa publicznego, ale uważa, że ​​należy go rozwiązać na szczeblu federalnym” – czytamy w oświadczeniu.

W oświadczeniu powtórzono obawy wyrażone przez innych liderów biznesu przed Komisją ds. Wojskowych, Bezpieczeństwa Publicznego i Bezpieczeństwa Granic Senatu, gdzie w środę Republikanie głosowali zgodnie z linią partii za przyjęciem tego rozwiązania.

Kobieta w okularach ubrana na czarno

Amber Victoria Singer/KJZZ

Kimber Lanning na pokazie z okazji 25. rocznicy Modified Arts w marcu 2024 r.

Należy również zwrócić uwagę: w ustawodawstwie nie przewidziano środków finansowych na pokrycie zwiększonych obowiązków policji.

„Przesłanie karty do głosowania nie obejmuje środków pieniężnych na pokrycie żądań stawianych lokalnym organom ścigania. To pominięcie powinno zaniepokoić wyborców” – powiedziała przed głosowaniem Kimber Lanning, dyrektor generalna Local First Arizona. „Kiedy Arizona próbuje wziąć sprawę federalną w swoje ręce, mieszkańcy Arizony płacą za to cenę – emocjonalną, psychologiczną lub ekonomiczną. Nasza społeczność zasługuje na coś lepszego.”

John Graham, dyrektor generalny dewelopera Sunbelt Holdings, powiedział komisji, że rozwiązanie to może jeszcze bardziej pogorszyć niedobór pracowników w stanie.

„Gospodarka stanu Arizona po prostu nie może funkcjonować bez ciężkiej pracy i przedsiębiorczości naszej społeczności imigrantów” – powiedział Graham. „To szkodliwe odesłanie do głosowania wypędzi pracowników z naszego stanu i znajdziemy się w świecie pełnym bólu”.

Jednak przewodniczący Senatu Warren Petersen (R-Gilbert) stwierdził, że te obawy są bezpodstawne i stwierdził, że ustawa zmniejszy przestępczość związaną z nielegalnym przekraczaniem granic, co jego zdaniem będzie miało pozytywny wpływ na przedsiębiorstwa.

„Słyszymy opinie właścicieli firm, a oni radzą nam, abyśmy chronili granicę” – powiedział Petersen.

Zauważył, że fragmenty proponowanego ustawodawstwa zabraniają osobom fizycznym korzystania z fałszywych dokumentów w celu otrzymywania świadczeń publicznych lub obchodzenia federalnego systemu E-Verify. Dodał, że propozycja po prostu dodaje zęby do istniejącego prawa.

„To jest naprawdę ustawa o bezpieczeństwie granic. To nie ma żadnego wpływu na biznes” – stwierdził Petersen.

Warren Petersen (po lewej) i Ben Toma

Warren Petersen (po lewej) i Ben Toma

Ustawodawcy usunęli z projektu ustawy przepis pierwotnie zaproponowany przez spikera Izby Reprezentantów Bena Tomę (Peoria), który również uznawałby za przestępstwo dla właścicieli firm świadome obejście E-Verify, federalnego systemu umożliwiającego pracodawcom potwierdzanie uprawnienia swoich pracowników do pracy w USA

Petersen powiedział, że ten segment został usunięty, ponieważ nie uzyskał wystarczającego poparcia wśród prawodawców, aby utrzymać go w projekcie ustawy.

Propozycja musi teraz przejść pełną głosowanie w Izbie Reprezentantów i Senacie Arizony, zanim będzie mogła zostać przedstawiona wyborcom.

Graham, deweloper z Arizony, powiedział w marcu że przeznaczy pieniądze na kampanię mającą na celu odrzucenie odesłania do karty do głosowania, jeśli trafi ona na kartę do głosowania. Jak przedstawił swoje uwagi, rozwiązanie obejmowało jedynie nowe przepisy, które utrudnią pracę w państwie osobom nielegalnie przekraczającym granicę, a nie klauzulę uznającą nielegalne przekroczenie granicy za przestępstwo państwowe.

Otrzymuj więcej wiadomości politycznych w Arizonieźródło