Kiedy dyrektorzy sportowi Power Conference są w trakcie zatrudniania nowego trenera piłki nożnej, zasadniczo stają przed dwiema decyzjami: albo zmienić strategię i wybrać wschodzącego asystenta lub głównego trenera na niższym szczeblu, albo zapłacić duże pieniądze, aby zwabić siedzącego trenera wygodną pracą w jednej z najlepszych lig w kraju. Dostępne zasoby odgrywają ogromną rolę w ostatecznym rozdaniu, ale w ostatnich latach byliśmy świadkami, jak niektóre szkoły dokonywały poważnych zamachów stanu.

W cyklu 2021–2022 trzech trenerów miało pewność zatrudnienia w głównych szkołach konferencyjnych władzy, z których dwóch doprowadziło swoje programy do Studencka piłka nożna Występy w fazie play-off (Lincoln Riley i Brian Kelly) wyjeżdżają do nowej pracy. Karuzela na lata 2023–2024 przekroczyła tę granicę, gdy czterech autokarów przeszło ze szkoły Power Four do szkoły Power Four.

Szybkie podsumowanie ruchu: Alabama zatrudniony Waszyngtona Kalen DeBoer zastąpi Nicka Sabana; Waszyngton wypełnił swój wakat Arizona Jedd Ryba; Teksas A&M odciągnął Mike’a Elko od siebie Książę po kosztownym zwolnieniu Jimbo Fishera; I Stan Michigan był w stanie odciągnąć Jonathana Smitha od swojej macierzystej uczelni Stan Oregon.

Było jeszcze więcej – co na potrzeby tego artykułu nazwalibyśmy „pozytywnymi zmianami” (tj. zatrudnianie/promowanie asystentów trenerów lub głównych trenerów Grupy Pięciu):

Trudno przewidzieć sukces, niezależnie od tego, gdzie wcześniej znajdował się trener. Z dwóch kategorii, według których podzieliliśmy trenerów od cyklu 2021–2022 – „Swingi w górę” i „Konferencja władzy do konferencji władzy” – odsetek zwycięskich zawodników jest prawie identyczny.

Huśtawki w górę

196-157

55,5%

Konferencja władzy do konferencji władzy

64-51

55,7%

Oczywiście wielkość próby obejmującej byłych asystentów i trenerów Grupy Pięciu jest większa, a wskaźnik trafień jest prawdopodobnie bardziej imponujący, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę liczbę początkowych kontraktów i względne oczekiwania. Kiedy jednak przyjrzymy się jeszcze bardziej danym z dwóch ostatnich cykli trenerskich i kolejnych sezonów na boisku, dostrzeżemy kilka interesujących trendów, które możemy zastosować do pracowników zatrudnionych w 2024 r., aby w pewnym sensie nadać ton ich pierwszemu rokowi.

Huśtawki w górę

Rekruterzy wygrywają: Okazuje się, że pozyskiwanie talentów jest bardzo ważne, jeśli chodzi o wygrywanie w futbolu uniwersyteckim. Z pewnością jest to jeden z głównych czynników, które programy powinny uwzględniać przy zatrudnianiu nowego trenera, zwłaszcza jeśli są skierowane do asystentów.

Wystarczy spojrzeć na bezpośredni sukces Oregon trener Dan Lanning. Podczas swojej kariery w Gruzji, gdzie był trenerem zewnętrznych obrońców, a następnie koordynatorem defensywy, był odpowiedzialny za sprowadzenie kilku najbardziej znaczących talentów, które przekształciły Gruzję w defensywną Gwiazdę Śmierci, jaką jest dzisiaj. Nolan Smith wyborem w pierwszej rundzie draftu 2023 Projekt NFLPrzychodzą mi na myśl Nakobe Dean, który zdobył nagrodę Butkus w 2021 r. jako najlepszy obrońca w sporcie. Lanning po dwóch sezonach w Oregonie ma obecnie 22-5 lat, a drużyna Ducks prowadzi rekrutację na absurdalnym poziomie zarówno za pośrednictwem szkół średnich, jak i portalu transferowego.

Technika Teksasu Joey McGuire jest kolejnym świetnym przykładem. Choć być może nie pozyskał tylu potencjalnych inwestorów, McGuire dał się poznać jako jeden z nich Baylora najlepsi ewaluatorzy i finaliści na ścieżce rekrutacyjnej jako asystent w latach 2017-21. Z pewnością pomagają w tym jego głębokie powiązania ze stanem Teksas jako byłego głównego trenera w szkole średniej Cedar Hill.

Rekord McGuire’a wynoszący 15–11 w ciągu dwóch sezonów to najlepszy start dla trenera Texas Tech od czasów Steve’a Sloana, który w latach 1975–76 zanotował 16 zwycięstw. W 2022 roku został pierwszym trenerem Texas Tech, który pokonał Oklahomę i Teksas w tym samym sezonie i ustanowił pierwszy w programie rekord konferencji od 2009 roku. Na froncie rekrutacyjnym? Zespół Red Raiders pozyskał pięciu z 20 najwyżej ocenianych kandydatów w historii programu (według 247Sports Composite) w ciągu dwóch pełnych cykli rekrutacyjnych pod przewodnictwem McGuire’a.

To dobrze wróży Syracuse i Fran Brown. Choć nigdy nie był koordynatorem na szczeblu konferencji władzy, jego rekrutacja w dobrej wierze robi prawdopodobnie większe wrażenie niż zatrudnienie jakiegokolwiek innego pracownika w cyklu 2023–2024. W 2024 r. otrzymał tytuł Krajowego Rekrutera Roku 247Sports po zdobyciu dwóch pięciu gwiazdek i pięciu kandydatów z pierwszej setki w najwyżej ocenianej klasie rekrutacyjnej w Gruzji. Jego wpływ jest już odczuwalny w Syracuse, gdzie Orange może pochwalić się imponującą 17-osobową klasą transferową, na czele której stoi były stan Ohio rozpoczynający rozgrywający Kyle’a McCorda.

Przyjrzyj się także nowemu trenerowi UCLA, DeShaunowi Fosterowi, który miał talent do identyfikowania talentów biegaczy w drużynie Bruins, oraz trenerce Michigan Sherrone Moore, która była głównym rekruterem takich gwiazd jak Daxton Hill i JJ McCarthy, gdy był asystentem Wolverines .

Grupa pięciu pracowników ruszyła z miejsca: W ciągu ostatnich dwóch cykli coachingowych byli trenerzy Grupy Pięciu mieli 43-24 lata w swoim pierwszym sezonie na poziomie konferencji mocy. Wszystkie pięć, które pasują do tej kategorii… Floryda Billy Napier, DeBoer z Alabamy, Sonny Dykes z TCU, Auburna Hugh Freeze i Wisconsin Luke Fickell – w inauguracyjnym sezonie wystąpił przynajmniej w grze w kręgle.

Trzeba przyznać, że DeBoer i Dykes wykonują tutaj ciężkie prace. Dykes poprowadził cudowną passę do krajowych mistrzostw College Football Playoff w 2022 r., podczas gdy DeBoer przekształcił 4-8 Washington w drużynę, która odniosła 11 zwycięstw, która po raz pierwszy od 2016 r. zakończyła rok w pierwszej dziesiątce w kraju.

To, co wydarzyło się po pierwszym roku, to mieszanka mieszana. Włączając Napiera, DeBoer był jedynym z trzech byłych trenerów Grupy Pięciu, który poprawił swoją łączną liczbę zwycięstw w latach 2022–2023. Husky osiągnęli bilans 14-1 po pierwszym w historii występie w Mistrzostwach Krajowych CFP, podczas gdy Napier i Dykes, którzy musieli uporać się z kilkoma znaczącymi porażkami drużyny Kopciuszka, łącznie osiągnęli rekord 10-14.

Zatem Curt Cignetti w Indianie i Willie Fritz w Houston mogą spodziewać się dobrych rzeczy. Fritz wkracza do szeroko otwartej Wielkiej 12 po tym, jak poprowadził Tulane do kolejnych 11 zwycięstw w sezonach, podczas gdy Cignetti nigdy nie wygrał mniej niż 11 meczów w pełnym sezonie obejmującym 12 meczów na stadionie James Madison.

Konferencja władzy do konferencji władzy

Twórcy programów przekraczają oczekiwania: Co mam na myśli, mówiąc o twórcach programów? Louisville trener Jeff Brohm jest tego doskonałym przykładem. W 2017 roku Brohm odziedziczył Purdue zespół miał świeżo po czterech przegranych sezonach z rzędu i od razu wygrał siedem meczów i zapewnił drużynie Boilermakers pierwsze zwycięstwo w pucharze od sześciu lat.

Od tego momentu Purdue przeżywał wzloty i upadki, podczas gdy Brohm stale kształtował skład na swój obraz. Następnie w 2021 r. Brohm wyprodukował pierwszy od 1998 r. sezon Purdue z dziewięcioma zwycięstwami, pokonując gorącego Tennessee zespół w Music City Bowl. Kontynuował tę działalność w 2022 r., prowadząc drużynę Boilermakers do ich pierwszego występu w grze Big Ten Championship Game od 2000 r.

Louisville dostrzegło sukces Brohma podczas karuzeli trenerskiej w sezonie 2022–2023 i ruszyło za nim, zastępując Scotta Satterfielda. W swoim pierwszym sezonie w Cardinals osiągnął bilans 10-4 i zajął drugie miejsce z tyłu Stan Floryda w ACC i zapewniło Louisville pierwsze miejsce w końcowej 25 najlepszych AP od 2016 r. To wynik dla zespołu z Louisville, który w ankiecie medialnej ACC Preseason Media Poll zajął ósme miejsce na konferencji.

Jedd Fisch z Waszyngtonu i Jonathan Smith ze stanu Michigan pasują do tej formy Brohma. Fisch wygrał jeden mecz w swoim pierwszym sezonie w Arizonie (2021), poprawił swój wynik do 5-7 w 2022 i właśnie poprowadził Wildcats do rekordu 10-4, zamieniając to w szansę dla Huskies i Wielkiej Dziesiątki.

Smith, będący nowym członkiem Wielkiej Dziesiątki na sezon 2024, rozpoczął jeszcze wolniejszą, ale równie owocną budowę w stanie Oregon. W każdym z pierwszych trzech lat swojej kariery (2018–2020) miał porażki, a w 2021 r. przebił się z wynikami 7–6. W 2022 r. podniósł poprzeczkę jeszcze bardziej dzięki kampanii 10-3, zakończonej zwycięstwem z Florydą w Las Vegas Bowl, a w 2023 r. doprowadził Beavers do 8-4, zanim objął posadę w stanie Michigan.

Kuj żelazo póki gorące: Futbol uniwersytecki zawsze był, a w ostatnich latach stał się jeszcze bardziej, sportem opartym na zasadzie „co dla mnie ostatnio zrobiłeś”. Jak się okazuje w przypadku osób zatrudnianych za duże pieniądze, wyczucie czasu może decydować o wszystkim.

USC zatrudnił Lincolna Rileya po sezonie 2021, w którym nie udało mu się zdobyć tytułu Big 12 i po raz pierwszy od czasu, gdy w 2017 r. został głównym trenerem, przegapił miskę New Year’s Six. W swoim pierwszym sezonie w drużynie Trojans Riley wyprodukował Zwycięzca Heisman Trophy w rozgrywającym Caleba Williamsaale wyniki na boisku niekoniecznie to odzwierciedlały; USC przegrało trzy mecze – najwięcej w jednym sezonie (do tego momentu) w karierze Riley – i przegrało w Cotton Bowl przeciwko Tulane.

W 2023 r. sytuacja uległa znacznemu pogorszeniu. Gdy Williams powrócił na stanowisko lidera ataku, wynik USC spadł do 8-5 i przegrał cztery mecze konferencyjne w ostatnim sezonie w ramach programu Pac-12.

Mario Cristobal to podobna historia. Oregon osiągnął swój zenit pod wodzą Cristobala w 2019 roku, kiedy osiągnął wynik 12-2, wygrał Pac-12 i pokonał Wisconsin w Rose Bowl. Następnie The Ducks wygłosili kolejny tytuł konferencji podczas skróconej z powodu pandemii kampanii 2020. Oregon wygrał 10 meczów w 2021 roku i dotarł do trzeciego z rzędu meczu o mistrzostwo Pac-12, ale Ducks przegrali dwa z ostatnich trzech konkursów – oba z powodu Utah – i Cristobal pobiegł do Miami zanim mógł trenować w przegranym Alamo Bowl z Oklahomą.

Miami ma teraz 12-13 lat po dwóch latach Cristobala. Łączna liczba zwycięstw poprawiła się o dwa mecze w latach 2022–2023, ale Hurricanes ustanowiły rekord ACC na poziomie 3–5 w kolejnych sezonach.

Jak wspomniano powyżej, zatrudnienie Brohma przez Louisville jest przykładem dobrego wyczucia czasu. Do Cardinals trafił zaraz po zaskakującym występie w meczu o mistrzostwo Wielkiej Dziesiątki. Większość programów konferencji energetycznych, które odniosły duży sukces w okresie pozasezonowym, również została przygotowana w odpowiednim czasie.

Alabama zatrudniła DeBoera zaledwie kilka dni po tym, jak poprowadził Waszyngton do krajowych mistrzostw College Football Playoff. Fisch wyjechał do Waszyngtonu po sezonie z 10 zwycięstwami, a stan Michigan dogonił Smitha po jego 18 zwycięstwach w ciągu ostatnich dwóch lat. Nie wiadomo, jak potoczą się ich nowe przedsięwzięcia, ale dynamika z pewnością jest po ich stronie.źródło