CNN

Dawny NBA Jak wynika z akt sądu federalnego z Południowego Okręgu Nowego Jorku, mistrz Glen Davis został skazany na 40 miesięcy więzienia za udział w programie mającym na celu oszukanie planu opieki zdrowotnej ligi na miliony dolarów.

Davis (38 l.) był jednym z 18 byłych graczy NBA, którzy byli oskarżony w październiku 2021 r. po rzekomym wzięciu udziału w „powszechnym programie mającym na celu oszukanie” planu zdrowotnego NBA poprzez złożenie prawie 4 milionów dolarów w ramach „fałszywych i oszukańczych” wniosków o zwrot kosztów za usługi medyczne i dentystyczne, które w rzeczywistości nie zostały wykonane.

Z dokumentów sądowych wynika, że ​​Davisowi, którego pseudonim w czasie gry w NBA brzmiał „Big Baby”, nakazano także zapłacić 80 000 dolarów tytułem zadośćuczynienia.

Z dokumentów sądowych wynika, że ​​w listopadzie Davisa uznano za winnego oszustw drogą elektroniczną, oszustw w opiece zdrowotnej, spisku mającego na celu popełnienie oszustwa w opiece zdrowotnej oraz spisku mającego na celu składanie fałszywych oświadczeń związanych ze sprawami opieki zdrowotnej.

Poproszony przez CNN o komentarz adwokat Davisa odnotował zamiar złożenia apelacji, ale odmówił dalszych komentarzy.

Z dokumentów sądowych wynika, że ​​w tej sprawie skazany został także były zawodnik NBA Terrence Williams.

Zgodnie z postanowieniem wyroku Williams, nazywany przez prokuratorów „przywódcą spisku”, przyznał się do kradzieży tożsamości oraz spisku mającego na celu popełnienie oszustw związanych z opieką zdrowotną i oszustw drogą telegraficzną w 2022 roku. Otrzymał 10 lat więzienia i trzy lata nadzorowanego zwolnienia w sierpniu 2023 r.

Oprócz kary więzienia Williams miał utracić 653 672 dolarów i zapłacić zadośćuczynienie w wysokości 2 500 000 dolarów, jak wynika z dokumentów sądowych.

Adwokat Williamsa nie odpowiedział na prośbę CNN o komentarz.

CNN zwróciło się do NBA z prośbą o komentarz.

Davis został wybrany przez drużynę Seattle Supersonics, która od tego czasu przeniosła się i zmieniła nazwę na Oklahoma City Thunder, zajmując 35. miejsce w drafcie NBA w 2007 r., zanim jego prawa zostały sprzedane drużynie Boston Celtics, grającej w NBA przez osiem sezonów. Był członkiem drużyny Celtics, która w 2008 roku zdobyła tytuł mistrza NBA, a następnie grał w Orlando Magic i Los Angeles Clippers.

W swojej karierze w NBA notował średnio osiem punktów i 4,4 zbiórek na mecz.

W następstwie aktu oskarżenia postawionego przez prokuratorów federalnych na Manhattanie w 2021 r. FBI aresztowało łącznie 16 osób.

W 2021 r. ówczesna prokurator USA dla Południowego Okręgu Nowego Jorku, Audrey Strauss, powiedziała, że ​​przywódca Williams rzekomo uzyskał fałszywe faktury medyczne i dentystyczne, wysłał je swoim współspiskowcom, którzy następnie przedstawili roszczenia do planu, które spłaciły „większość” swoich roszczeń za procedury, których nigdy nie przeszły.

Strauss powiedział, że program rozpoczął się około listopada 2017 r.

Strauss powiedział, że każda osoba rzekomo próbowała domagać się od 65 000 do 420 000 dolarów tytułem zwrotu fałszywych kosztów usług medycznych. Powiedziała, że ​​w wielu przypadkach osoby składające faktury nie znajdowały się w pobliżu miejsca, w którym, jak twierdziły, otrzymywały leczenie.

Strauss powiedział, że jeden z byłych zawodników NBA złożył rachunek na 48 000 dolarów, twierdząc, że 20 grudnia 2018 r. w biurze w Beverly Hills w Kalifornii podał mu dożylną sedację oraz leczenie kanałowe i korony ośmiu zębów. Strauss powiedział jednak, że tamtego dnia zapisy podróży, a nawet „publicznie dostępne wyniki meczów” wskazują, że mężczyzna w rzeczywistości grał w profesjonalną koszykówkę na Tajwanie.

źródło