EKSKLUZYWNY: Francjagłówny związek zawodowy osób zatrudnionych w branży rozrywkowej i kulturalnej – CGT-Spectacle – jest gotowy udzielić oficjalnego wsparcia dla planowanej akcji strajkowej pracowników festiwalu podczas nadchodzącej edycji Festiwalu Cannes Festiwal Filmowy.

Pracownicy festiwalu związani z Festiwal Filmowy w Cannesrównoległe sekcje Directors’ Fortnight i Critics’ Week oraz szereg innych francuskich festiwali filmowych ogłoszono na początku tego tygodnia że głosowali za podjęciem strajku podczas 81. edycji festiwalu w Cannes (14–25 maja) z powodu niezastosowanych żądań dotyczących wynagrodzenia i statusu zatrudnienia.

„CGT-Spectacle popiera żądania i ruch strajkowy… jesteśmy także w bliskim kontakcie z tymi pracownikami” – powiedział rzecznik Deadline, dodając, że oświadczenie oficjalne potwierdzające wsparcie związku zostanie prawdopodobnie opublikowane w nadchodzących dniach.

Kolektyw reprezentujący pracowników festiwalu planuje również zorganizowanie kilku publicznych protestów podczas dwutygodniowego wydarzenia, a w tym tygodniu uruchomił internetową petycję popierającą ich kampanię, która została szeroko rozpowszechniona w mediach społecznościowych przez przedstawicieli francuskiego przemysłu. Petycja ma charakter prywatny, dlatego obecnie nie można sprawdzić, ile osób się podpisało.

Oficjalne wsparcie związku CGT-Spectacle byłoby zamachem stanu dla pracowników festiwalu, którzy na razie nie ujawnili, jaką formę przybierze akcja strajkowa.

Związek parasolowy obejmuje dziewięć różnych cechów reprezentujących profesjonalistów pracujących w sektorach rozrywki i kultury, w tym sztuk performatywnych, muzyki i sztuk pięknych.

Tradycyjnie zasiada także w radzie administracyjnej Festiwalu Filmowego w Cannes. Rzecznik CGT-Spectacle powiedział, że fakt posiadania członka związku w zarządzie Cannes nie wpłynie na jego stanowisko wobec kampanii pracowników festiwalu.

Na początku tego tygodnia członek CGT-Spectacle, Le SPIAC-CGT, reprezentujący interesy pracowników zajmujących się produkcją audiowizualną i kinową, jako pierwszy związek zasygnalizował swoje oficjalne wsparcie dla pracowników festiwalu.

Francuska gildia reżyserska La SRF (La Société des Réalisatrices et Réalisateurs), która organizuje Directors Fortnight, a także jest członkiem GCT-Spectacle, nie wydała jeszcze publicznego oświadczenia na temat swojego stanowiska.

Jednocząc się pod sztandarem Kolektywu Pracowników Festiwali Filmowych Precarious, żądania pracowników festiwalu są dwojakie.

Po pierwsze, proszą o lepsze pakiety wynagrodzeń, które uwzględniają długie godziny pracy, gdy wydarzenia toczą się pełną parą.

Po drugie, chcą, aby ich oficjalnie uznano za tymczasowych pracowników branży rozrywkowej, czyli intermittents du spectacle. Status ten umożliwiłby im dostęp do specjalnego systemu świadczeń we Francji dla osób pracujących w sektorze rozrywkowym, dostosowanego do faktu, że są oni często zatrudniani na podstawie umów tymczasowych i zapewniającego dochód przez cały rok.

Osoby pracujące na francuskich festiwalach filmowych – obejmujących około 600 pojedynczych wydarzeń – są obecnie zatrudnione na różnych stanowiskach i do tej pory polegały na ogólnym zasiłku dla bezrobotnych, aby przetrwać między umowami.

Twierdzą, że nadchodząca reforma zasiłków dla bezrobotnych prawdopodobnie sprawi, że nie będą się kwalifikować do wsparcia, co z kolei zmusi ich do opuszczenia sektora.

źródło