Kevina Purdy’ego

Asahi Linux, projekt mający na celu wprowadzenie Linuksa dla komputerów stacjonarnych na sprzęt Apple z krzemem Apple – serią chipów M – został wycofany Remiks Fedory Asahi 40. Obsługiwanych jest więcej funkcji sprzętowych urządzeń Apple, np Fedora Linux 40oparte na dystrybucji dystrybucje z nowością KDE Pulpit Plazmy 6i niezliczona liczba błędów zostaje zmiażdżona i zastąpiona większą liczbą ryz.

Według zespołu Asahi Fedora Asahi Remix to „w pełni zintegrowana dystrybucja”, w której można „oczekiwać solidnego doświadczenia wysokiej jakości bez niepożądanych niespodzianek”. Obsługuje wszystkie urządzenia M1 i M2 z linii MacBook, Mac Mini, Mac Studio i iMac. Posiada certyfikaty OpenGL 4.6 i OpenGL ES 3.2 i zapewnia „najlepszy dźwięk z laptopa z systemem Linux, jaki kiedykolwiek słyszałeś”.

Czy więc powinieneś zainstalować go na komputerze Mac? Przewijaj dalej w dół Strona wydania Asahi i sprawdź sekcję „Obsługa urządzeń”. W większości urządzeń Apple z serii M wciąż brakuje obsługi Thunderbolt i USB4, wbudowanych mikrofonów i Touch ID, a także obsługi wyświetlacza USB-C. Głośniki nie są obsługiwane na komputerze iMac. A dźwięk HDMI jest w złym stanie i może „całkowicie przerwać dźwięk w systemie.”

Jednak dla kogoś, kto używa laptopa Apple głównie jako urządzenia przenośnego lub po prostu podłącza się do monitora za pomocą mniej nowoczesnych kabli typu „wszystko w jednym”, czeka na niego komputer stacjonarny. Instalacja tak pojedyncze polecenie cURL. Spróbujmy.

Całkiem łatwa instalacja, biorąc pod uwagę cel

Pozostała część tego posta została napisana w nowo zainstalowanej Fedorze Asahi Remix 40 MacBooka Air M2. Skrypt instalujący Asahi był tak pomocny i prosty, jak tylko może być skrypt terminala zmieniający rozmiar dysku twardego. Po wybraniu rozmiaru, wybraniu wersji Fedory Asahi do zainstalowania (domyślnie KDE, ale dostępne są opcje GNOME lub serwera) i przeczytaniu rozszerzonego ostrzeżenia o tym, jak poprawnie zrestartować maszynę w Fedorze, byłem prawie gotowy, ale nie do końca .

Jest dużo zielonego tekstu, ale tak naprawdę mówi tylko, żebyś poczekał, a następnie przytrzymał przycisk.

Jest dużo zielonego tekstu, ale tak naprawdę mówi tylko, żebyś poczekał, a następnie przytrzymał przycisk.

Kevina Purdy’ego

Najpierw musisz zatrzymać się w jałowym środowisku odzyskiwania komputera Mac i dać nowej partycji Linux pozwolenie na posiadanie alternatywnego schematu zabezpieczeń. Nie przeszkadzało mi to, dopóki wiersz poleceń nie poprosił mnie o wpisanie, który użytkownik zatwierdza tę zmianę, bez żadnych opcji do wyboru. Interfejs systemu macOS dość dokładnie wyodrębnia Twoją rzeczywistą nazwę użytkownika w systemie Unix do tego stopnia, że ​​musiałem kilka razy zgadywać, zanim udało mi się znaleźć właściwą nazwę. Zanim przystąpisz do działania, upewnij się, że masz już spisane.

Centrum powitalne w Fedorze Asahi Remix jest całkiem przyjemne.

Centrum powitalne w Fedorze Asahi Remix jest całkiem przyjemne.

Wreszcie dotarłem do pulpitu Fedory Asahi Remix. Ogólnie nie jestem zaznajomiony z KDE, ale nie jest trudno się po nim poruszać. W ciągu kilku godzin użytkowania nie napotkałem żadnych awarii, żadnych dziwnych efektów wizualnych, a jedynie delikatne przycinanie się głośnika podczas regulacji głośności. Ustawiłem klawiaturę na rozsądną kopię dla moich rąk znających Maca (lewe polecenie jako sterowanie, zmień alt+tab na sterowanie+tab). W ustawieniach touchpada brakowało opcji czułości dłoni, więc po kilku przypadkowych przewinięciach i zaznaczeniach wyłączyłem funkcję „dotknij, aby kliknąć”.

Remiks Fedory Asahi 40.

Remiks Fedory Asahi 40.

Kevina Purdy’ego

Scenariusz kura-jajko-kura

Największą przeszkodą w uzyskaniu idealnej konfiguracji w Asahi Linux pozostaje architektura. Większość oprogramowania spoza własnych repozytoriów Fedory nie jest dostępna w 64-bitowym ARM (lub „AArch64“), przynajmniej nie bez głębszej kompilacji i konfiguracji. Oznacza to na razie brak Slacka i Steama. Wiem, że są sposoby, aby się tam dostaćale skoro wszystko działa tak dobrze na tym pulpicie objętym sankcjami Fedory, nie jestem jeszcze gotowy na rozrzucanie części po trawniku. Jak zauważył w swoim artykule mój kolega Andrew Cunningham Eksperyment z komputerem stacjonarnym Raspberry Pi 5używanie i współpraca z Asahi Linux, Raspberry Pis i innymi wariantami Linuksa ARM może tylko pomóc, choć zajmie to trochę czasu.

Łatwo zapomnieć, jak niezwykłą rzeczą jest Asahi Linux na szerokim poziomie. To, że istnieje wspólna dystrybucja Linuksa dla tego bardzo nowego i specjalnie zaprojektowanego sprzętu, robi wrażenie pod każdym względem. Dzięki temu, drugiemu wydaniu remiksu Fedory, Asahi staje się niemal normalną dystrybucją do zainstalowania, rozsądnym miejscem do obliczeń. Dokąd stąd prowadzi, powinno być ekscytująco.

źródło