Bliższe spojrzenie na leczenie niedożywionego dziecka w południowej Etiopii

Podobnie jak reszta kraju, strefa Konso w regionalnym stanie Etiopia Południowa doświadczyła niedawno konfliktów, przesiedleń i suszy, które miały miejsce w tym samym czasie. Kobietom i dzieciom trudno było poradzić sobie ze wszystkimi tymi kryzysami, a niedożywienie w tej strefie gwałtownie wzrosło.

Życie ciężko pracującej społeczności rolniczej w Konso jest wystawione na próbę do granic możliwości. Od początku kryzysu partner humanitarny UE, UNICEF, wspiera pracowników służby zdrowia świadczących usługi żywieniowe ratujące życie.

Śledziliśmy Ajunę Afartę, jedną z oddanych pracownic służby zdrowia, w jej codziennym leczeniu niedożywionego dziecka.

Jest wczesny poranek w placówce służby zdrowia w Buso, a pracownica opieki zdrowotnej Ajuna Afarta udziela cennej lekcji na temat zdrowia dzieci i dobrych praktyk żywieniowych. Kobiety w ciąży i matki z małymi dziećmi gromadzą się i słuchają jej wyjaśnień. Kiedy przegląda ilustracje na dużym flipcharcie, kobiety czasami przerywają jej, aby zadać pytania.

Zanim przejdzie do następnej lekcji, robi krótkie podsumowanie i sprawdza, czy zrozumieli, czego się nauczyli i czy są jakieś pytania.

Po zajęciach rozpoczyna badania przesiewowe dzieci pod kątem ich stanu odżywienia. Wkrótce dowiaduje się, że 8-miesięczny Michael Kusa jest poważnie niedożywiony.

„Grunty uprawne przy gospodarstwach domowych w Konso są małe” ona mówi. „Dobre zbiory nie przychodzą łatwo. Utrzymująca się susza utrudniała życie. W wyniku konfliktu wysiedlono także ludzi. Z tego powodu obserwujemy gwałtowny wzrost liczby przypadków ciężkiego ostrego niedożywienia (SAM). W ramach Ambulatoryjnego Programu Terapeutycznego (OTP) mamy obecnie 26 dzieci. Przed suszą mieliśmy tylko 6–7 dzieci”.

„Ostatnie 3 lata były dla nas trudne” Dodaje Casa Giloya, matka Michaela. „W zeszłym roku mieliśmy niewielkie zbiory sorgo. Nie byłam w stanie prawidłowo karmić mojego dziecka. Potem mój syn zaczął chorować.”

Po szczegółowych badaniach Ajuna przygotowuje tabletkę antybiotyku i rozpuszcza ją w wodzie, aby Michael mógł ją łatwo wypić.

„To pomaga mu zwalczyć infekcję” ona mówi. „Stosuję to leczenie, ponieważ niedożywione dzieci mogą łatwo zachorować”.

Ajuna również delikatnie naciska i rozluźnia palce na grzbiecie stóp Michaela. Powtarza tę procedurę kilka razy. Widząc, że na stopach dziecka nie ma żadnych zadziorów, wyklucza wystąpienie obrzęku, czyli choroby objawiającej się puchnięciem nóg u dzieci z SAM.

Następnie umieszcza nazwisko Michaela na karcie OTP w celu dalszych działań następczych. Ale praca Ajuny jeszcze się nie skończyła. Poświęca jeszcze kilka minut, aby doradzić Kasasie, jak przygotować pożywne jedzenie dla swojego dziecka z lokalnie dostępnych produktów spożywczych i kontynuować karmienie piersią. Poinformowała także matkę, że jej syn wymaga szczególnej opieki, gdyż jest podatny na infekcje.

Na koniec Ajuna karmi Michaela gotową do użycia karmą terapeutyczną (RUTF), która pomoże mu wkrótce zregenerować się i odzyskać siły. Dała także jego mamie kolejne saszetki RUTF, które będzie musiał zjeść w nadchodzących dniach.

Po zażyciu leków i terapeutycznej karmy Michael zasypia spokojnie w ramionach matki. Oczekuje się, że wróci za tydzień w celu dalszych obserwacji. Dobrze, że nie ma dalszych powikłań i wkrótce wróci do zdrowia.

W 2024 r. UE przeznaczyła 43,1 mln euro na pomoc humanitarną dla Etiopii, aby zapewnić pomoc ratującą życie bezbronnym grupom społecznym.

Poprzez swoje działania humanitarne UE wspiera zapewnianie (i) ochrony, (ii) pomocy żywnościowej, (iii) dostępu do czystej wody i higieny, (iv) schronienia, (v) podstawowych artykułów pierwszej potrzeby, (vi) pomocy żywieniowej , (vii) opiekę zdrowotną, (viii) zapobieganie chorobom i dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej oraz (IX) edukację i ochronę dzieci dotkniętych kryzysami humanitarnymi.

źródło