Bayer Leverkusen ustanowił rekord Europy po 49. meczu z rzędu bez porażki i awansował do finału Ligi Europy
Obrazy Getty’ego

Bayera Leverkusena mają już na koncie 49 meczów bez porażki, w czwartek zremisując z AS Roma 2:2 w rewanżowym meczu półfinału Ligi Europy. Przegrywając 2:0, podopieczni Xabiego Alonso zdołali strzelić dwa gole w końcówce meczu i zremisować, pobijając rekord Benfiki z lat 1963-1965 i ustanawiając najdłuższą passę bez porażki w Europie od czasów II wojny światowej. Niemiecka drużyna w dwumeczu zwyciężyła 4:2, a 22 maja zmierzy się z Atalantą.

Jak na Leverkusen, udało im się odwrócić dwa wcześniejsze rzuty karne, które Josip Stanisic strzelił wyrównującego gola w 97. minucie gry. Podopieczni Xabiego Alonso podjęli wszystkie wyzwania na swojej drodze, wygrywając już Bundesligę. Teraz do swoich osiągnięć mogą dodać także Ligę Europy i Puchar Niemiec, starając się zostać pierwszą drużyną w historii, która pozostanie niepokonana przez cały sezon, jednocześnie biorąc udział w europejskich rozgrywkach.

Nazywany „Neverkusen” ze względu na to, że w swojej 120-letniej historii przed tym sezonem nie zdobył tytułu mistrza Bundesligi, mimo że pięciokrotnie zajmował miejsce na drugim miejscu, obecnie zmienia się na nowy pseudonim, „Neverlusen”. W końcówkach meczów raz po raz potrafili odwrócić losy meczu.

Od 80. minuty Leverkusen przewyższało swoich przeciwników 32-5 we wszystkich rozgrywkach, a gdy nadchodzi doliczony czas gry, sytuacja zawodników Alonso staje się jeszcze lepsza. Po 90. minucie Leverkusen pokonało swoich przeciwników 14:0, zamieniając pięć meczów w zwycięstwa, a kolejne trzy w remisy. W swojej serii 49 meczów bez porażki wygrali 40 meczów.

To już jest jeden z najlepszych sezonów w historii europejskiej piłki nożnej, ale mając na szali niezwyciężoną potrójną koronę, mogą osiągnąć coś, czego nigdy wcześniej nie udało się osiągnąć. Ponieważ Alonso jest już na pokładzie i ma kontynuować trenowanie zespołu w przyszłym sezonie pomimo zainteresowania z innych stron, pisanie tej historii nie jest jeszcze zakończone, ponieważ drużyna zmierzy się teraz z Bochum i Augsburgu w Bundeslidze, Kaiserslautern w DFB Pokal i Atalanta w finale Ligi Europy. Finisz już widać.

Niepokonani w tym sezonie Leverkusen nie przegrali od porażki z Bouchum 27 maja 2023 roku.