Dziś studenci biznesu przy ul Uniwersytet Ryżowy odroczenie w McNair Hall, budynku ukończonym w 2002 roku przez Robert AM Stern Architects (RAMSA). Już wkrótce studenci będą mogli prowadzić zajęcia w nowym budynku przy Biurze Badań nad Architekturą (ARO). Przyszła konstrukcja zostanie zbudowana na szczycie istniejącego podziemnego garażu parkingowego, przylegającego do projektu RAMSA, po drugiej stronie ulicy Skyspace zaprojektowanej przez Jamesa Turrella, ukończonej w 2013 roku.

W Houston w tym tygodniu zaprezentowano wizualizacje projektu i wbito łopaty pod przyszły budynek o powierzchni 112 000 stóp kwadratowych, w którym będzie mieściła się szkoła biznesu Jones School of Business. Architektem rekordu jest Kirksey z Houston.

Przyszły budynek będzie zlokalizowany w pobliżu Skyspace Jamesa Turrella. (Dzięki uprzejmości ARO)

Wmurowanie kamienia następuje po innych dużych projektach realizowanych w Rice, w tym dwóch nowe uczelnie stacjonarne przez Henninga Larsena i budynek artystyczny projektu Diller Scofidio + Renfro, którego ukończenie zaplanowano na przyszły rok.

„Możliwość zaprojektowania tego nowego budynku na historycznym – i wyjątkowo pięknym – kampusie Rice wiąże się z ogromną odpowiedzialnością” – powiedział Stephen Cassell, dyrektor ARO odpowiedzialny za projekt. „Naszym zadaniem jest dostarczenie zintegrowanej i kontekstowej, a jednocześnie wybiegającej w przyszłość struktury, która ucieleśnia koncentrację Rice Business na przyszłości w miarę jej ciągłego rozwoju”.

Ogólnie rzecz biorąc, nowy budynek ARO stara się uzupełniać swoją materialnością McNair Hall firmy RAMSA: architekci zdecydowali się na użycie ząbkowanej cegły na zewnątrz z cegłą o spoiwie i jodełce, a także w niektórych obszarach glazurowaną czerwoną cegłą. Ma to odbijać popołudniowe światło słoneczne i pasywnie chłodzić wnętrza zamiast przytłaczać Teksas słońce.

Budynek pomoże w utworzeniu nowego kompleksu akademickiego, który na nowo zdefiniuje zachodni dziedziniec kampusu i krawędź jego centralnej osi, twierdzą architekci. Budynek w budowie w Houston rozciąga się po południowej i zachodniej stronie McNair Hall. Tworzy dramatyczną, trzypiętrową przestrzeń konferencyjną sąsiadującą z obecnymi fasadami.

ząbkowana elewacja z cegły
Na zewnątrz znajduje się ząbkowana ceglana elewacja. (Dzięki uprzejmości ARO)

Jednym z głównych parametrów projektu, którymi musieli się kierować projektanci, była bliskość lokalizacji do Jamesa Turrella Skyspace Zmierzchu Trzech Króli. Aby zachować linię wzroku sztuki Turrella, bryła ARO została cofnięta; a jego nachylona fasada ma łagodzić oświetlenie wnętrza, dzięki czemu odwiedzający mogą oglądać obiekt Turrell także w nocy, nieskrępowany sztucznym oświetleniem z wnętrza budynku. Dodatkowo duże okna i przestrzeń eventowa na drugim piętrze zapewniają wspaniały widok na dzieło sztuki.

zewnętrzne detale z cegły
Zewnętrzne detale ceglane (dzięki uprzejmości ARO)

Projekt ARO jest oparty na etosie szkoły biznesu. W Rice wykładowcy kładą nacisk na uczenie się oparte na doświadczeniu i zespołach, które wpaja uczniom przedsiębiorczy sposób myślenia. Nowy budynek został odpowiednio zaprojektowany.

Wewnątrz zaprojektowanej przez ARO struktury znajdą się dwie sale lekcyjne na 120 miejsc i dwie sale lekcyjne na 65 osób w pobliżu pokojów wypoczynkowych do nauki w zespole. Powstaną także dwie sale dydaktyczne technologii hybrydowej oraz pomieszczenia biurowe dla doktorantów. Sale lekcyjne i miejsca spotkań wydziałów licencjackich znajdują się na zachodnim krańcu budynku, a pomieszczenia wykładowe i administracyjne znajdują się we wschodniej części trzeciego piętra. W całym powstającym obiekcie znajdą się przestrzenie nieformalnych spotkań, rozmów, zajęć i interakcji społecznych; wszystko to ma na celu zapewnienie środowiska edukacyjnego na miarę XXI wieku.

widok wnętrza przedstawiający klatkę schodową
Na drugie piętro poprowadzą zwiedzających rzeźbione schody. (Dzięki uprzejmości ARO)

Projekt ARO obejmie Woodson Courtyard szklaną fasadą i doświetlanym kasetonowym dachem. Dzięki temu czynny dziedziniec stanie się atrium i lądowiskiem, jak twierdzi ARO, do którego można wejść jednym z dwóch nowych głównych wejść. W przyszłości w tym atrium będą odbywać się formalne wydarzenia i swobodne spotkania. Stamtąd rzeźbione stalowe schody poprowadzą zwiedzających na drugie piętro, gdzie zlokalizowana zostanie przestrzeń eventowa na 180 osób. W sąsiedztwie Woodson Courtyard pojawią się także nowe lokale gastronomiczne.

wewnętrzny dziedziniec
Wewnętrzny dziedziniec stanie się przedłużeniem przestrzeni zewnętrznej. (Dzięki uprzejmości ARO)
chodnik wewnętrzny
Współczesne elementy łączą się z historycznymi elementami w wewnętrznym chodniku. (Dzięki uprzejmości ARO)

ARO współpracuje z Nelson Byrd Woltz Landscape Architects (Uwaga), aby przekształcić tradycyjny zachodni plac kampusu w aktywną zieleń kampusu. Zespół projektowy pracuje również nad rozbudowa kampusu o kaplicę Rothko w Houston.

przestrzeń eventowa dla rozbudowy Jones School of Business na Uniwersytecie Rice
Na drugim piętrze zlokalizowana zostanie przestrzeń eventowa. (Dzięki uprzejmości ARO)

„Energuje nas dynamika naszych nowych, innowacyjnych programów, dodanie nowych wykładowców i studentów oraz świeże spojrzenie na przyszłość” – powiedział Peter Rodriguez, dziekan Jones Graduate School of Business. „Naszym zobowiązaniem jest przyciągnięcie do Rice bardziej utalentowanych i innowacyjnych studentów, wykładowców i pracowników, którzy będą dalej udoskonalać nasze programy i możliwości badawcze. Ten wspaniały nowy budynek ma kluczowe znaczenie dla wypełnienia tego zobowiązania”.

Architekci dążą do uzyskania złotego certyfikatu LEED po ukończeniu budynku w lutym 2026 r.źródło