Apple przygotowuje się do zaprezentowania poważnej modernizacji Siri podczas czerwcowej konferencji WWDC, jak poinformował dziś „The New York Times”..

Z raportu wynika, że ​​nowa wersja Siri będzie zasilana generatywną sztuczną inteligencją, dzięki czemu będzie mogła prowadzić większą konwersację i rozumieć więcej typów żądań. Zamiast skupiać się na otwartych żądaniach, takich jak gadatliwy klon ChatGPT, Apple korzysta z nowych podstaw, aby Siri lepiej radziła sobie z zadaniami, takimi jak ustawianie timerów, tworzenie przypomnień i nie tylko.

Chociaż czekaliśmy, aż Apple stworzy Siri 2, przez coś, co w tej chwili wydaje się być dekadą, „The New York Times” podaje, że generatywna sztuczna inteligencja została określona w Apple jako projekt „pewny pewniaka”, a firma podjęła decyzję o przyznaniu Siri „ przeszczep mózgu” na początku 2023 r.

„The Times” podaje, że dyrektorzy Apple, Craig Federighi i John Giannandrea, dokładnie przetestowali ChatGPT i zdecydowali, że firma musi podjąć działania i zmienić sposób działania Siri, aby móc konkurować.

Generatywna wersja Siri oparta na sztucznej inteligencji powinna pozwalać na większą konwersację, zrozumienie kontekstu i udzielanie odpowiedzi w bardziej rozsądny sposób. Obecna wersja Siri to w dużej mierze system jednorazowych pytań i odpowiedzi, który często błędnie rozumie intencje użytkownika.

Nowa Siri będzie mogła także m.in. podsumowywać przychodzące SMS-y i powiadomienia. Apple będzie się chwalić, że jego podejście jest bardziej prywatne niż oferty konkurencji, ponieważ większość żądań będzie przetwarzać wyłącznie na urządzeniu, zamiast przekazywać polecenia do chmury.

Ale okaże się, jakie będą ograniczenia i ograniczenia systemu na urządzeniu. Nie jest również jasne, czy wszystkie urządzenia Apple będą w stanie obsługiwać duże modele językowe na urządzeniach, czy też nowa, inteligentniejsza Siri będzie ograniczona do urządzeń z wydajnymi chipami, takimi jak najnowszy iPhone lub właśnie ogłoszony iPad Pro M4… co spowodowałoby, że produkty takie jak HomePod czy Apple Watch pozostałyby bezczynne? Z raportu New York Times wynika, że ​​Apple zwiększa ilość pamięci RAM w chipach zasilających nadchodzące modele iPhone’a 16, aby lepiej obsługiwać Siri i powiązane z nią funkcje LLM.

Apple zasygnalizował, że zastosuje podejście hybrydowe i tak jest już zapełnia centra danych własnymi chipami Apple Silicon w celu zwiększenia wydajności serwera AI. Pojawiły się także doniesienia o trwających negocjacjach z Google licencjonowania swojego backendu Gemini dla niektórych funkcji.

Nowa Siri będzie jedną ze sztandarowych zmian w iOS 18, który ma zawierać w całym systemie nowe funkcje oparte na sztucznej inteligencji. Apple ogłosi iOS 18 i aktualizacje wszystkich swoich systemów operacyjnych podczas corocznej konferencji programistów WWDC w czerwcu. Oprócz skupienia się na sztucznej inteligencji, iOS 18 prawdopodobnie obejmie aktualizacje na ekranie głównympoprawki projektowe i nowe funkcje w wielu podstawowych aplikacjach.

FTC: Korzystamy z automatycznych linków partnerskich generujących dochód. Więcej.

źródło