Słowo, którego szukasz to „Sherlockiem.”

W listopadzie 2001 roku programista komputerów Macintosh nazwał się Dana Wooda wydany Aplikacja zwany Watsoniemiał być swego rodzaju towarzyszem Sherlockanarzędzie wyszukiwania, które Apple dostarczało wówczas z komputerami Mac. (Zdobyć – Sherlocka I Watsonie?) Watson pozwolił ci zrobić różnorodne częste wyszukiwania w Internecie — sprawdzanie pogody lub cen akcji, wyszukiwanie przepisów lub szperanie po Amazonie — bez konieczności otwierania przeglądarki internetowej. Kosztował 29 dolarów i był dość popularny. Apple przyznało mu nawet jeden ze swoich prestiżowych Nagrody za wzornictwo Apple w kategorii „Najbardziej innowacyjna aplikacja dla systemu Mac OS X”.

Przejdźmy szybko do lipca 2002 r., kiedy firma Apple corocznie ujawniała nowe aktualizacje swojego systemu operacyjnego. Wśród nich była nowa wersja Sherlocka – która wydawało się, że zawiera wszystkie funkcje programu Watson. W jednym ogłoszeniu na scenie Apple wyeliminował rynek Watsona, źródła utrzymania Dana Wooda. Wszelkiego rodzaju wrzask i płacz poszli, ale Apple nie zwracałem na to szczególnej uwagi. Sprzedaż Watsona spadła, a Wood nie musiał długo czekać sprzedał swój adres IP i zamknął go.

I tak Watson był pierwszą aplikacją, która została „zablokowana” oznaczający „wycofanie unikalnej funkcji z oprogramowania stron trzecich poprzez wprowadzenie podobnej lub identycznej funkcji do systemu operacyjnego lub programu/aplikacji innej firmy.”

Oczywiście Apple nie było wówczas takim kolosem, jakim jest dzisiaj. Wersja Apple z 2002 roku była warta około 4 miliardów dolarów i miała ok marne 3% rynku komputerów osobistych; Apple 2024 jest warte około 3 dolarów bilion i w zależności od dnia najcenniejszą firmą na świecie. Zatem każde sherlockowanie ma miejsce na znacznie większą skalę.

Wczoraj na konferencji World Wide Developer Conference firma Apple zaprezentowała setki nowych funkcji, dużych i małych, ale jedna — jedno zdanie, spadł o godzinę i 36 minut do prezentacji — przykuło uwagę zarówno dziennikarzy, jak i programistów obawiających się, że zostaną zamknięci w trybie Sherlocka.

Nagrania, transkrypcje i podsumowania oparte na technologii Apple Intelligence będą także dostępne w aplikacji Telefon.

Zgadza się: wkrótce będziesz mógł używać swojego iPhone’a do nagrywania wywiadów przez telefon. A kiedy się rozłączysz, Twój telefon przepisze dla Ciebie te nagrania. Jest to proces, który tradycyjnie zajmował 172% czasu dziennikarzy i nawet dziś wymaga aplikacji innych firm, z których większość wymaga subskrypcji.

Osobiście korzystałem TaśmaACall za część nagraniową i nigdy mnie to nie zawiodło — ale dwa miesiące temu nowi właściciele podwyższył cenę rocznej subskrypcji z 19 do 79 dolarów. Użyłem fragmentu transkrypcji Wydra (100 dolarów rocznie do użytku więcej niż sporadycznego) i MacWhisper (bezpłatny do podstawowego użytku, jednorazowy zakup za 30 € za wyższą jakość, ale powolny). Ale jeśli Apple wykona tę robotę za darmo… zostaną zablokowani.

Oczywiście wersja Apple może być kiepska pod wieloma względami. Zostanie oficjalnie wydany najwcześniej we wrześniu na iOS 18, a ponieważ jest używany Inteligencja Applektórego data premiery jest nieco bardziej niejasna, może być dłuższa. (Dostępna jest wersja beta systemu iOS 18, ale funkcja nagrywania rozmów najwyraźniej nie w tym.) Przynajmniej transkrypcja będzie prawdopodobnie ograniczona tylko do najnowsze i wydajne iPhone’y. Apple ogłosi także obu stronom, że „ta rozmowa jest nagrywana” – jest to a wymogi prawne w niektórych stanach Ale może być irytacją u innych. I przypis na stronie Apple zwraca uwagę na kilka ograniczeń językowych i geograficznych:

Transkrypcja będzie dostępna w języku angielskim (USA, Wielka Brytania, Australia, Kanada, Indie, Irlandia, Nowa Zelandia, Singapur), hiszpańskim (USA, Meksyk, Hiszpania), francuskim (Francja), niemieckim (Niemcy), japońskim (Japonia), mandaryńskim chiński (Chiny kontynentalne, Tajwan), kantoński (Chiny kontynentalne, Hongkong) i portugalski (Brazylia).

Nie przeszkodziło to jednak dziennikarzom w świętowaniu tej wiadomości.

Zilustrowane wygenerowane za pośrednictwem Midjourney.źródło