Przeszłość Ogólnoświatowa konferencja programistów Apple Keynote wspomniał o tym, czego użytkownicy mogą się spodziewać tej jesieni, kiedy na ich urządzenia trafią duże aktualizacje systemów iOS, iPadOS, macOS i watchOS. Nadchodzące zmiany obejmują obsługę RCS w Wiadomościach, nową aplikację Hasła, ulepszoną aplikację Kalkulator na iPhone’a i iPada oraz szereg dodatków do sztucznej inteligencji (AI) we wszystkich obszarach dzięki nowemu systemowi „Apple Intelligence”. Ta ostatnia wprowadzi jedne z największych aktualizacji urządzeń Apple od lat, w tym generatywne tworzenie obrazów AI, niestandardowe emoji „Genmoji”, podsumowania tekstu, a nawet pewną integrację z ChatGPT. Jeśli nie mogłeś śledzić wiadomości na żywo, oto podsumowanie wszystkiego, co ogłoszono na stronie ŚWDC 2024.

Jabłko

Podczas tegorocznej konferencji WWDC Apple ujawniło swoje plany włączenia sztucznej inteligencji do swoich systemów operacyjnych. Nazwany „Inteligencja Apple”, ten nowy generatywny system sztucznej inteligencji pojawi się na iOS oraz iPadzie 18 i macOS Sequoia w formie (w opinii Apple) praktycznych narzędzi, z których większość ludzi może regularnie korzystać. Funkcje te obejmują nowe narzędzia do pisania, które pomogą Ci przepisywać i korygować i podsumowuj takie treści, jak e-maile i inne wiadomości, tworzenie oryginalnych emoji, tworzenie obrazów i nie tylko. W parze z generowaniem oryginalnych obrazów pojawia się nowa funkcja o nazwie Genmoji, która umożliwia użytkownikom tworzenie własnych, unikalnych emoji poprzez wpisywanie opisów i wymagań. „T-rex w tutu na desce surfingowej”.

Siri otrzymuje zastrzyk sztucznej inteligencji, teraz, gdy będzie częściowo zasilany przez duże modele językowe. Oprócz poproszenia Siri o usunięcie wiadomości e-mail lub edycję zdjęcia, użytkownicy będą mogli także poprosić wirtualnego asystenta o podsumowanie artykułów i stron internetowych w przeglądarce Safari, a nawet wyodrębnienie danych osobowych ze zdjęcia dowodu osobistego, aby mógł wypełnić formularz online dla nich. Firma podkreśliła znaczenie „kontekstu osobistego” w przypadku Apple Intelligence, który umożliwi na przykład używanie języka naturalnego do wyszukiwania zdjęć przedstawiających tylko określonych członków rodziny lub znajomych.

Firma Apple podkreśliła, że ​​większość działań Apple Intelligence będzie wykonywana na urządzeniu, aby system był jak najbardziej zorientowany na prywatność. W przypadku zapytań, których nie można wykonać lokalnie, praca zostanie wykonana wysyłane do centrów przetwarzania Apple. Firma stworzyła także Private Cloud Compute, funkcję, która ma wykorzystywać chmurę do bardziej zaawansowanego przetwarzania AI, a jednocześnie zapewniać bezpieczeństwo Twoich danych.

OpenAI CzatGPT jest również zintegrowany z Apple Intelligence, umożliwiając użytkownikom udzielanie Apple pozwolenia na udostępnianie zapytań za pomocą ChatGPT, „kiedy może to być pomocne”. Podane przykłady obejmują prośbę o pomysły na menu zawierające określone składniki lub prośbę o poradę dotyczącą wystroju, jednocześnie przesyłając zdjęcie przestrzeni wymagającej odświeżenia. ChatGPT będzie także współpracować z narzędziami do pisania AI, które pojawią się na iOS i iPadOS 18 w nowej funkcji tworzenia wiadomości. Integracja ChatGPT z iOS 18, iPadOS 18 i macOS Sequoia zostanie wprowadzona jeszcze w tym roku i najwyraźniej Apple zamierza w przyszłości dodać obsługę innych modeli sztucznej inteligencji, co oznacza, że ​​jego partnerstwo z OpenAI nie ma charakteru długoterminowego.

iOS 18

Jabłko

Następny iPhone’a aktualizacja oprogramowania zostanie udostępniona użytkownikom jesienią i zgodnie z oczekiwaniami jedną z największych zmian jest obsługa Rich Communication Service, czyli RCS. Protokół przesyłania wiadomości oferuje wiele ulepszeń w stosunku do wiadomości SMS, w tym kompleksowe szyfrowanie, lepsze udostępnianie multimediów i obsługę odpowiednich czatów grupowych. Jabłko wcześniej stwierdzono przyjęłaby wsparcie dla RCS w 2024 r., aby zachować zgodność z przepisami UE, więc nie jest zaskoczeniem, że wspomniano o tym w iOS 18 nadchodzące funkcje. Nowością w Wiadomościach będzie także możliwość odpowiadania za pomocą emoji i naklejek, formatowania tekstu i efektów oraz możliwość wysyłania wiadomości przez satelitę.

Użytkownicy iPhone’a będą mieli większą kontrolę nad swoimi ekranami głównymi w iOS 18, dzięki temu, że nie będzie to już system z zamkniętą siatką. Użytkownicy będą mogli swobodniej przenosić ikony aplikacji, a także będą mogli zmieniać kolory ikon aplikacji, a także korzystać z selektora kolorów odcieni. Pod względem projektu i układu jest to jedna z największych zmian, jakie zajdą na ekranie głównym iPhone’a od lat i daje użytkownikom iOS podobne cechy dla użytkowników Androida, z którymi borykali się od dawna. W tym samym duchu Centrum sterowania zostanie zaktualizowane w iOS 18, aby uwzględnić więcej opcji dostosowywania i umożliwi użytkownikom programowanie szybkich kontroli z aplikacji innych firm oprócz opcji natywnych.

The Aplikacja Zdjęcia przechodzi duże zmiany w iOS 18, kładąc nacisk na inteligentnie zorganizowane grupy zdjęć, które dotyczą wspomnień, podróży i innych ważnych wydarzeń. Nowy projekt porzuca stary układ z zakładkami i wprowadza projekt jednostronicowy, w którym można przeglądać wszystkie zdjęcia indywidualnie lub przeglądać je według Kolekcji. Użytkownicy będą mogli także odfiltrować zrzuty ekranu i rachunki, które byłyby wyświetlane w formacie chronologicznym, ale w przeciwnym razie zepsułyby ściśle wybraną grupę zdjęć z wakacji.

W iOS 18 wyróżnia się kilka nowych funkcji prywatności, a mianowicie możliwość blokowania i ukrywania aplikacji. W tym pierwszym przypadku użytkownicy mogą zablokować aplikację, tak aby poufne informacje pozostały za ścianą Face ID lub Touch ID, uniemożliwiając zobaczenie tych informacji osobom, którym przypadkowo wręczysz iPhone’a. Z drugiej strony ukrycie aplikacji robi dokładnie to, co myślisz: ukrywa program w specjalnym ukrytym folderze, którego inni nie będą mogli zobaczyć.

Aplikacja Kalkulator w systemie iOS 18 przejdzie gruntowne zmiany, w tym ulepszone konwersje jednostek, pasek boczny pokazujący ostatnią aktywność i integrację z aplikacją Notatki. Ale jeszcze bardziej godny uwagi jest fakt, że odnowiona aplikacja Kalkulator będzie dostępna nie tylko na iPhone’ach i komputerach Mac — po raz pierwszy pojawi się na iPadach w ramach iPadOS 18 aktualizacja. W aplikacji Kalkulator na iPadOS wbudowana jest nowa funkcja o nazwie Math Notes, która pozwala użytkownikom pisać równania matematyczne za pomocą Apple Pencil, a aplikacja błyskawicznie rozwiązuje wiele z nich.

iPadOS 18 będzie także wyposażony w nowy pasek kart, który wygląda podobnie do dynamicznej wyspy na iPhone’ach. Pasek ten ułatwia dostęp do najważniejszych elementów sterujących nawet w aplikacjach, a w zależności od tego, co robisz, może pojawić się u góry ekranu lub jako swego rodzaju pasek boczny po lewej stronie wyświetlacza. Aplikacja Notatki w systemie iPadOS otrzymuje kolejną nową funkcję o nazwie Smart Script, która automatycznie sprawi, że pismo odręczne użytkownika stanie się bardziej czytelne.

macOS Sequoia

Jabłko

Zostanie wywołana kolejna iteracja oprogramowania komputerowego Apple macOS Sequoia. Oprócz wielu funkcji sztucznej inteligencji dostępnych także w systemach iOS i iPadOS 18 w ramach Apple Intelligence, następna aktualizacja systemu macOS obejmie funkcję dublowania iPhone’a, która umożliwi użytkownikom oglądanie ekranu iPhone’a i kontrolowanie go na ekranie komputera Mac. Będą mogli korzystać z klawiatury i gładzika w nienaruszonym stanie z ekranem iPhone’a na swoim laptopie, a nawet otwierać aplikacje na iOS bezpośrednio na swoich komputerach, bez konieczności podnoszenia iPhone’a.

Nowy Aplikacja z hasłami opiera się na technologii pęku kluczy iCloud w celu zapisywania wszystkich haseł użytkowników i danych logowania na różnych urządzeniach i platformach (będzie dostępny w systemie Windows, a także w systemach iOS i iPadOS). Oprócz standardowych haseł nowa aplikacja może zapisywać klucze, kody weryfikacyjne i inne dane, a także umożliwiać użytkownikom bezpieczne udostępnianie haseł innym osobom.

Inne aktualizacje dostępne w systemie macOS Sequoia obejmują narzędzie do układania okien zatrzaskowych wraz ze skrótami klawiaturowymi i menu, podgląd prezentera, który pozwala zobaczyć, co chcesz udostępnić rozmówcom, zanim to zobaczą, oraz ulepszenia gier, takie jak ulepszone możliwości przenoszenia do systemu Windows za pomocą Gameporting Toolkit 2. Użytkownicy uzyskają także dostęp do Image Playground w systemie macOS Sequoia, generatora obrazów AI firmy Apple wbudowanego w Apple Intelligence. Zapewnia możliwość tworzenia obrazów generowanych przez sztuczną inteligencję w różnych stylach, w tym animacji, ilustracji i szkiców.

zegarekOS 11

Jabłko

Następna aktualizacja oprogramowania Apple Watch zawiera dwie duże zmiany: obciążenie treningowe i nową aplikację Vitals. Szkolenie Wczytaj zegarekOS 11 Zasadniczo wykorzystuje wiele wskaźników zdrowia i kondycji zebranych podczas śledzenia treningu, aby za każdym razem oszacować poziom wysiłku. Każdy trening otrzyma ocenę od jednego (łatwy) do 10 (cały), która szacuje, jak ciężko użytkownik pracował podczas tej konkretnej sesji.

Nowa aplikacja Vitals pokaże użytkownikom Apple Watch porównanie zarejestrowanych danych zdrowotnych, w tym tętna, z pomiarami podstawowymi. Miejmy nadzieję, że pozwoli to użytkownikom lepiej zrozumieć, kiedy coś może być nie tak i wykraczać poza „normalny” zakres.

Aplikacja Aktywność na iPhonie również otrzyma aktualizację do systemu watchOS 11 i umożliwi użytkownikom dostosowywanie danych wyświetlanych na stronie głównej, dzięki czemu będą mogli umieścić najważniejsze statystyki na pierwszym planie. Funkcja Cycle Tracking otrzyma także aktualizację zawierającą bardziej szczegółowe informacje na temat ciąży, w tym wiek ciążowy i informacje o wskaźnikach zdrowia użytkownika, które mogą być związane z ciążą (np. wahania tętna).

wizjaOS 2

Jabłko

Do teraz, Zestaw słuchawkowy Apple Vision Pro był dostępny tylko w USA. To się zmieni wkrótce, gdy firma ogłosiła wprowadzenie urządzenia w kolejnych krajach, w tym w Australii, Kanadzie, Chinach, Francji, Niemczech, Japonii, Singapurze i Wielkiej Brytanii w nadchodzących miesiącach. Jeśli chodzi o oprogramowanie zestawu słuchawkowego (visionOS), Apple to ogłosił wizjaOS 2 doda zdjęcia przestrzenne, które dodadzą głębi obrazom w aplikacji Zdjęcia, nowe sterowanie gestami w interfejsie użytkownika i ulepszone dublowanie ekranu komputera Mac z obsługą wyższych rozdzielczości i rozmiarów wyświetlaczy.

AirPods Pro

Jabłko

Apple krótko wspomniał o niektórych aktualizacje oprogramowania dostępne dla słuchawek AirPods Prow tym ulepszoną izolację głosu, która powinna pomóc słuchawkom lepiej wychwytywać głos użytkownika w hałaśliwym otoczeniu. Nowa interakcja Siri pojawi się także w AirPods Pro: ciche skinienie głową pozwoli użytkownikom odebrać połączenie przychodzące bez wypowiadania na głos Siri słowa, a potrząśnięcie głową spowoduje odrzucenie połączenia. Te ciche interakcje będą również miały zastosowanie do wiadomości i powiadomień.

Tutaj znajdziesz wszystkie wiadomości z WWDC 2024 firmy Apple.

źródło