Według nowego badania, wystarczy 15 minut, aby zmienić swoje zdrowie
Nowe badania UniSA ujawniają, że zgrywalizowany program wellness w miejscu pracy, 15 Minute Challenge, znacząco zwiększa aktywność fizyczną wśród pracowników, a 95% spełnia lub przekracza wytyczne dotyczące aktywności. Sukces programu leży w jego prostocie, wymagającym zaledwie 15 minut codziennej aktywności, co często prowadzi do większej ogólnej aktywności fizycznej i poprawy wyników zdrowotnych.

Badanie przeprowadzone wśród ponad 11 000 pracowników wykazało, że 15-minutowe wyzwanie związane z aktywnością fizyczną w formie gry znacznie zwiększyło ich poziom aktywności fizycznej i ogólne samopoczucie, a u większości z nich aktywność przekroczyła wytyczne.

Organizacje często wprowadzają różne inicjatywy wellness, takie jak wyzwania Corporate Cup, joga w porze lunchu lub „spacery i rozmowy”, aby promować aktywność w miejscu pracy. Ale zanim się ich pozbędziesz, nowe badania sugerują, że zaledwie 15 minut i odrobina grywalizacji może poprowadzić Cię na ścieżkę sukcesu.

Oceniając wyniki 11 575 uczestników z 73 firm z Australii, Nowej Zelandii i Wielkiej Brytanii, Uniwersytet Australii Południowej badacze odkryli, że program dobrego samopoczucia w miejscu pracy oparty na grze – ten 15-minutowe wyzwanieprowadzi do znacznego zwiększenia poziomu aktywności fizycznej, przy czym 95% uczestników osiąga (36%) lub przekracza (59%) wymagany poziom wytyczne dotyczące aktywności fizycznej.

Wzrost aktywności fizycznej i korzyści zdrowotnych

Ponadto średni dzienny poziom aktywności fizycznej uczestników wzrósł o 12 minut dziennie (85 minut tygodniowo) w ciągu sześciotygodniowego wyzwania, a mediana dziennego czasu trwania ćwiczeń wyniosła 45 minut.

Uczestnicy zgłaszali także poprawę kondycji fizycznej (14%), energii (12%), ogólnego stanu zdrowia (8%), jakości snu (8%) i nastroju (7,1%).

Ten KTO zaleca, aby dorośli (w wieku 18–64 lat) podejmowali co najmniej 150–300 minut umiarkowanej intensywności aerobowej aktywności fizycznej lub co najmniej 75–150 minut intensywnej intensywności aerobowej aktywności fizycznej w ciągu tygodnia. W Australii 37% dorosłych i 83% nastolatków nie spełnia zalecanych poziomów aktywności fizycznej.

Rola aktywności fizycznej w dobrym samopoczuciu w miejscu pracy

Główny badacz, dr Ben Singh z UniSA, twierdzi, że 15-minutowe wyzwanie przedstawia skuteczny mechanizm wspomagający poprawę zdrowia i samopoczucia pracowników w miejscu pracy.

„Regularna aktywność fizyczna zapewnia znaczące korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu i leczeniu chorób przewlekłych, takich jak choroba układu krążenia„Wspomaga leczenie cukrzycy typu 2 i raka, a także łagodzi objawy depresji i lęku” – mówi dr Singh.

„Mimo to około połowa dorosłych Australijczyków nie osiąga zalecanego poziomu aktywności fizycznej.

„Ponieważ większość dorosłych spędza znaczną część swojego czasu pracy, miejsca pracy stwarzają idealne warunki do promowania aktywności fizycznej.

„W tym badaniu pokazaliśmy, że nawet 15 minut aktywności fizycznej dziennie może mieć duże znaczenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia ludzi. I chociaż program wymagał tylko 15 minut aktywności, większość ludzi miała tendencję do robienia więcej.

„15-minutowy cel zasadniczo służy jako dostępny punkt wyjścia – zwłaszcza dla osób, które są szczególnie siedzące. Tak więc zmniejsza bariery wejścia i pomaga wyrobić nawyk regularnych ćwiczeń.

„Ostatecznie 15 minut jest katalizatorem zwiększonej aktywności fizycznej, a wielu uczestników kończy przekraczając minimalny cel i zbliżając się do krajowych zaleceń lub je przewyższając”.

Współbadaczka, profesor Carol Maher z UniSA, twierdzi, że część sukcesu programu leży w grywalizacji i społecznych aspektach aplikacji.

Szersza odpowiedzialność za zajęcie się problemem braku aktywności

„Zachęcanie i motywowanie kolegów z drużyny poprzez przyjacielską rywalizację jest kluczowym elementem 15-minutowe wyzwanie „aplikacja i kluczowy element motywujący uczestników do pozostania zaangażowanymi i w kontakcie” — mówi prof. Maher.

„Program zachęca do współpracy zespołowej, śledzenia rankingów i wyświetlania skumulowanych ćwiczeń. Osiągnięcia są wyraźnie odnotowywane, a sukcesy są celebrowane. Jest to więc z pewnością narzędzie, które angażuje ludzi do wspólnej pracy i dobrej zabawy.

„Musimy jednak pamiętać, że zajęcie się kwestią braku aktywności jest odpowiedzialnością każdego. Tak więc jeśli pracodawca może zainicjować skuteczną, przyjemną i opłacalną opcję wsparcia swoich pracowników, jest to sytuacja korzystna dla obu stron.

„Pracownicy aktywni fizycznie są szczęśliwsi i zdrowsi; są bardziej produktywni, bardziej zadowoleni, mniej zestresowani i mniej podatni na choroby. Zrównoważone, skalowalne inicjatywy – takie jak 15-minutowe wyzwanie – które mogą pomóc pracownikom w zmianie na lepsze swojego zdrowia i samopoczucia, powinny znaleźć się w programie każdego pracodawcy”.

Odniesienie: „Ocena „15-minutowego wyzwania”: Program zdrowia i dobrego samopoczucia w miejscu pracy” autorstwa Bena Singha, Ty Fergusona, Artema Deeva, Antona Deeva i Carol A. Maher, 23 czerwca 2024 r. Opieka zdrowotna.
DOI: 10.3390/opiekazdrowotna12131255

źródło