Światowa Organizacja Zdrowia: NPR uznała Egipt za wolny od malarii

To zdjęcie z 2014 roku udostępnione przez amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom przedstawia żerującą samicę komara Anopheles funestus.

Jamesa Gathany’ego/AP/CDC


ukryj podpis

przełącz podpis

Jamesa Gathany’ego/AP/CDC

Egipt był zdeklarowany wolne od malarii według Światowej Organizacji Zdrowia.

Egipt jest trzecim krajem we wschodnim regionie Morza Śródziemnego, po Maroku i Zjednoczonych Emiratach Arabskich, uznanym przez WHO za wolny od malarii. W sumie 44 kraje i jedno terytorium mają to oznaczenie.

WHO uznaje kraj za wolny od malarii, jeśli może wykazać „ponad wszelką wątpliwość”, że przez trzy kolejne lata przed wydaniem certyfikatu choroba nie rozprzestrzeniła się za pośrednictwem komarów z gatunku Anopheles, znanych również jako komary błotne. Kraje muszą także wykazać, że posiadają skuteczne środki zapobiegawcze.

„Ten certyfikat Egiptu jako wolnego od malarii jest naprawdę historyczny i stanowi świadectwo zaangażowania narodu i rządu Egiptu w pozbycie się tej starożytnej plagi” – powiedział dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus w przemówieniu oświadczenie. „Gratuluję Egiptowi tego osiągnięcia, które stanowi inspirację dla innych krajów w regionie i pokazuje, co jest możliwe przy odpowiednich zasobach i narzędziach”.

Według WHO po raz pierwszy chorobę wykryto w tym kraju już 4000 lat p.n.e., chociaż wysiłki mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się malarii rozpoczęto w latach dwudziestych XX wieku. W tamtym czasie Egipt zakazał uprawy ryżu i innych upraw w pobliżu domów.

Pierwszą stację kontroli malarii otwarto w Egipcie w 1930 r., kiedy malaria występowała u około 40% i była uznawana za „chorobę podlegającą obowiązkowi zgłaszania” – podała WHO.

Podczas II wojny światowej odnotowano ponad 3 miliony przypadków, ale udało się je powstrzymać dzięki większej liczbie ośrodków terapeutycznych i intensywnej rekrutacji pracowników medycznych.

Liczba przypadków ponownie wzrosła w 1969 r. w związku z budową tamy Asuańskiej. Stojąca woda doprowadziła do wzmożonego rozmnażania się komarów. W 2014 r. nastąpił kolejny gwałtowny wzrost w Asuanie, ale według WHO przypadki zostały szybko opanowane.

Testy i diagnoza malarii są bezpłatne dla wszystkich mieszkańców Egiptu.

„Otrzymanie dzisiejszego certyfikatu eliminacji malarii nie jest końcem podróży, ale początkiem nowego etapu” – powiedział wicepremier Egiptu Khaled Abdel Ghaffar. „Musimy teraz niestrudzenie i czujnie pracować, aby utrzymać nasze osiągnięcia poprzez utrzymywanie najwyższych standardów nadzoru, diagnozowania i leczenia, zintegrowanego zarządzania wektorami oraz utrzymywania skutecznej i szybkiej reakcji na importowane przypadki”.

źródło

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here