Skan na podstawie śliny jaszczurki wykrywa rzadki nowotwór

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez centrum medyczne uniwersytetu Radboud, nowy skan PET niezawodnie wykrywa łagodne nowotwory trzustki. Aktualne badania często nie wykrywają tych insulinoma, mimo że powodują objawy ze względu na niski poziom cukru we krwi. Po wykryciu guza możliwa jest operacja.

Trzustka zawiera komórki wytwarzające insulinę, zwane komórkami beta. Insulina to hormon, który pomaga organizmowi wchłaniać cukier z krwi i przechowywać go w miejscach takich jak komórki mięśniowe. Reguluje to poziom cukru we krwi. W rzadkich przypadkach komórki beta działają nieprawidłowo, co powoduje powstanie łagodnego guza zwanego insulinomą. Guz ten prawie nigdy się nie rozprzestrzenia, ale nadal powoduje problemy z powodu nadmiernej produkcji insuliny, co prowadzi do niskiego poziomu cukru we krwi.

Alternatywa dla krojenia tkanki trzustki

„Osoby cierpiące na tę chorobę mają mało energii ze względu na niski poziom cukru we krwi i często mdleją” – wyjaśnia Marti Boss, pierwsza autorka badania. „To bardzo wymagająca choroba. Często upływa dużo czasu, zanim pacjenci postawią diagnozę. Możemy wykonać badania krwi, ale nie mogą one potwierdzić, czy przyczyną jest guz ani gdzie się znajduje. Dostępne są różne badania, takie jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny i PET, ale nie zawsze można wykryć guzy insulinowe.

Chirurgiczne usunięcie guza rozwiązuje problem, ale najpierw należy poznać lokalizację guza. Martin Gotthardt, profesor medycyny nuklearnej w Radboudumc, wyjaśnia: „W przeszłości chirurdzy zaczynali wycinać fragmenty trzustki, aż znaleźli guz. Gdyby to było na końcu, cała trzustka by zniknęła. Można żyć bez trzustki, ale zmagałbyś się z ciężką cukrzycą i musiałbyś stale kontrolować poziom cukru we krwi. Dlatego pilnie potrzebny był lepszy skan.

Nowe rozwiązanie

Gotthardt i jego zespół opracowali zupełnie nowy skan, tzw. skan Exendin-PET, który pozwala na precyzyjną lokalizację insulinoma. Wcześniej opublikowali wyniki badania z udziałem dzieci, u których insulinoma jest wrodzona. Teraz przedstawiają wnioski z badania przeprowadzonego na dorosłych, w którym insulinoma rozwijała się stopniowo.

W badaniu wzięło udział 69 dorosłych pacjentów z podejrzeniem insulinoma. Badanie Exendin-PET wykazało guzy u 95% pacjentów w porównaniu z 65% w przypadku obecnego badania PET. W połączeniu z tomografią komputerową i rezonansem magnetycznym aktualne badanie PET zwykle wykrywało guz, ale w 13% przypadków insulinoma był widoczny dopiero na nowym badaniu. Szef dodaje: „Wierzymy, że nowy skan może zastąpić wszystkie inne skany. Wszystkie insulinoma wykryte podczas nowego badania usunięto, a wszyscy pacjenci zostali całkowicie wyleczeni po operacji, mimo że niektórzy chorowali od kilkudziesięciu lat”.

Technologia pochodząca od jaszczurek

Nowy skan opiera się na substancji znalezionej w ślinie potwora Gila – rodzaju jaszczurki występującej na obszarach pustynnych Stanów Zjednoczonych. Gotthardt wyjaśnia: „Wiedzieliśmy, że ta substancja specyficznie wiąże się z cząsteczką tych nowotworów, receptorem GLP1. Substancja pochodząca ze śliny nie była zbyt stabilna w organizmie człowieka, dlatego stworzyliśmy bardziej stabilną chemicznie wersję o nazwie Exendin. Następnie przyczepiliśmy do niego substancję radioaktywną, aby była widoczna na skanie PET. Teraz wydaje się, że ta lekko radioaktywna eksendina doskonale wykrywa insulinoma.

Kolejnym krokiem jest wprowadzenie do klinik badania Exendin-PET jako standardowego badania u osób z podejrzeniem insulinoma. Naukowcy ocenią teraz, w jaki sposób badanie poprawia jakość życia pacjentów i ile pieniędzy można zaoszczędzić, jeśli inne badania, takie jak tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny, nie będą już potrzebne. Ponadto zespół Gotthardta bada potencjalne zastosowanie Exendinu w leczeniu insulinoma w ramach nowego projektu badawczego o nazwie LightCure.

źródło

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here