Osoby chore na cukrzycę typu 2, które jedzą produkty niskowęglowodanowe, mogą móc odstawić leki

Z nowych badań opublikowanych w czasopiśmie Endocrine Society wynika, że ​​dorośli chorzy na cukrzycę typu 2 stosujący dietę niskowęglowodanową mogą zauważyć korzyści w zakresie funkcjonowania komórek beta, co pozwala im lepiej radzić sobie z chorobą i ewentualnie zaprzestać przyjmowania leków. Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.

Komórki beta to komórki wydzielania wewnętrznego w trzustce, które wytwarzają i uwalniają insulinę – hormon kontrolujący poziom cukru we krwi.

Ponad 38 milionów Amerykanów choruje na cukrzycę, a ponad 90% z nich ma cukrzycę typu 2. Cukrzyca typu 2 rozwija się najczęściej u osób po 45. roku życia, jednak coraz częściej chorują na nią także dzieci, młodzież i młodzi dorośli.

U osób chorych na cukrzycę typu 2 odpowiedź komórek beta na poziom cukru we krwi jest upośledzona, prawdopodobnie częściowo z powodu spożywania zbyt dużej ilości węglowodanów. Za rozwój i postęp cukrzycy typu 2 odpowiedzialna jest niewydolność lub niewydolność komórek beta w połączeniu z insulinoopornością.

„To badanie pokazuje, że osoby chore na cukrzycę typu 2 stosujące dietę niskowęglowodanową mogą odzyskać komórki beta, czego nie da się osiągnąć za pomocą leków” – stwierdziła główna autorka badania Barbara Gower z Uniwersytetu Alabama pod adresem: Birmingham w Birmingham w stanie Alabama. „Osoby z łagodną cukrzycą typu 2, które zmniejszają spożycie węglowodanów, mogą móc odstawić leki i cieszyć się spożywaniem posiłków i przekąsek o większej zawartości białka i zaspokajających ich potrzeby energetyczne”.

Naukowcy zebrali dane od 57 dorosłych rasy białej i czarnej chorych na cukrzycę typu 2, z których połowa była na diecie niskowęglowodanowej, a druga połowa na diecie wysokowęglowodanowej, i zbadali funkcję ich komórek beta oraz wydzielanie insuliny na początku badania i po 12 tygodniach.

Wszystkim uczestnikom zapewniono wyżywienie. Osoby na diecie niskowęglowodanowej spożywały 9% węglowodanów i 65% tłuszczów, natomiast osoby na diecie wysokowęglowodanowej spożywały 55% węglowodanów i 20% tłuszczu.

Naukowcy odkryli, że u osób stosujących dietę niskowęglowodanową w porównaniu z dietą wysokowęglowodanową zaobserwowano poprawę ostrej i maksymalnej odpowiedzi komórek beta, odpowiednio 2-krotnie i 22% większą. W każdej grupie rasowej u dorosłych rasy czarnej na diecie niskowęglowodanowej zaobserwowano o 110% większą poprawę ostrej odpowiedzi komórek beta, a u dorosłych rasy białej zaobserwowano poprawę maksymalnej odpowiedzi komórek beta o 48% większą w porównaniu z ich odpowiednikami na diecie wysokowęglowodanowej. dieta węglowodanowa.

„Potrzebne są dalsze badania, aby ustalić, czy dieta niskowęglowodanowa może przywrócić funkcję komórek beta i doprowadzić do remisji u osób chorych na cukrzycę typu 2” – powiedział Gower.

Inni autorzy badania to Amy Goss, Marian Yurchishin i William Garvey z Uniwersytetu Alabama w Birmingham; Sarah Deemer z Uniwersytetu Północnego Teksasu w Denton w Teksasie; i Bhuvana Sunil z Uniwersytetu Waszyngtońskiego i Szpitala Dziecięcego Mary Bridge w Tacoma w stanie Waszyngton.

Badania te otrzymały wsparcie finansowe od Narodowego Instytutu Cukrzycy oraz Chorób Trawiennych i Nerek, Centrum Badań nad Otyłością Żywieniową Uniwersytetu Alabama w Birmingham, Centrum Badań nad Cukrzycą oraz Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Krwi.

źródło

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here