Czym jest mikroRNA i dlaczego jego odkrycie zasłużyło na tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny? – Ekonomista ochrony zdrowia




W tym roku Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny trafiła do Wiktor Ambroży, obecnie profesor nauk przyrodniczych w szkole medycznej Uniwersytetu Massachusetts oraz Gary'ego Ruvkunaprofesor genetyki w Harvard Medical School. Obaj mężczyźni zdobyli nagrodę za odkrycie mikroRNA. Jednym z kluczowych pytań nauki jest ustalenie, w jaki sposób można uzyskać tak zróżnicowane komórki – komórki mózgowe, mięśnie, kości, nerwy – skoro wszystkie komórki mają to samo DNA. Kluczem jest regulacja genów, w ramach której każda komórka wybiera jedynie instrukcje DNA istotne dla jej konkretnej funkcji. Kluczowym pytaniem jest, w jaki sposób zachodzi regulacja genów.

Victor Ambros i Gary Ruvkun byli zainteresowani rozwojem różnych typów komórek. Odkryli mikroRNA, nową klasę maleńkich cząsteczek RNA, które odgrywają kluczową rolę w regulacji genów. Ich przełomowe odkrycie ujawniło zupełnie nową zasadę regulacji genów, która okazała się niezbędna dla organizmów wielokomórkowych, w tym człowieka. Obecnie wiadomo, że ludzki genom koduje ponad tysiąc mikroRNA. Ich zaskakujące odkrycie ujawniło zupełnie nowy wymiar regulacji genów. MikroRNA okazują się mieć fundamentalne znaczenie dla rozwoju i funkcjonowania organizmów…

Wiele z początkowych odkryć dotyczących mikroRNA dokonano dzięki badaniom na glisty o długości 1 mm, znanej jako C. elegancja. Odkryli, że bardzo małe odcinki RNA – obecnie znane jako mikroRNA – nie kodują określonych białek, ale raczej hamują ich wytwarzanie. Implikacje mikroRNA w świecie rzeczywistym są ogromne.

Z badań genetycznych wiemy, że komórki i tkanki nie rozwijają się normalnie bez mikroRNA. Nieprawidłowa regulacja przez mikroRNA może przyczyniać się do raka. U ludzi wykryto mutacje w genach kodujących mikroRNA, powodujące takie schorzenia, jak wrodzona utrata słuchu oraz choroby oczu i układu kostnego.

Możesz przeczytać więcej na temat mikroRNA oraz laureatów Nagrody Nobla Ambrosa i Ruvkena Tutaj.



źródło