Badania sugerują, że rezonans magnetyczny może uchronić pacjentów z rakiem odbytnicy przed operacją

Nowe badania wskazują, że rezonans magnetyczny (MRI) może uchronić wielu pacjentów chorych na raka odbytnicy przed inwazyjną operacją, która może nieść ze sobą skutki uboczne przez całe życie.

Odkrycia dokonane przez Aruna Krishnaraja, lekarza medycyny, MPH i współpracowników z UVA Cancer Center wskazują, że MRI może przewidzieć wyniki leczenia pacjenta oraz ryzyko nawrotu lub rozprzestrzenienia się nowotworu u pacjentów, którzy przeszli chemioterapię i radioterapię.

Informacje te mogą być niezwykle przydatne przy ustalaniu najlepszego przebiegu leczenia i podejmowaniu decyzji, czy pacjent może uniknąć operacji, na rzecz podejścia „obserwuj i czekaj” – twierdzą naukowcy. Lekarze w dalszym ciągu monitorują pacjentów pod kątem nawrotu lub rozprzestrzeniania się raka, wstrzymując się z operacją, ale potencjalnie pozostawiając ich niepewnych i zaniepokojonych przyszłością.

Nowe odkrycia sugerują, że informacje, jakie może dostarczyć badanie MRI, byłyby zarówno przydatne dla lekarzy, jak i pocieszające dla pacjentów.

„Po przejściu chemioterapii i radioterapii z powodu raka odbytnicy pacjenci, co zrozumiałe, niepokoją się, czy rak zniknął, czy może pozostały po nim pozostałości choroby. Dzięki nowszym technikom rezonansu magnetycznego jesteśmy teraz w stanie znacznie lepiej niż w przeszłości przewidzieć, czy jakikolwiek nowotwór pozostanie i czy jeśli tak, to czy powróci i się rozprzestrzeni” – powiedział Krishnaraj, radiolog i ekspert w dziedzinie obrazowania, który jest między innymi dyrektorem Oddziału Obrazowania Ciała w UVA Health. „Nikt nie chce poddać się operacji, jeśli może jej uniknąć. Teraz mamy potężne narzędzie, które pomaga pacjentom i ich lekarzom przewidzieć, kto odniesie korzyść z operacji po wstępnej chemioterapii i radioterapii, a kto prawdopodobnie będzie mógł uniknąć operacji”.

Lepsza opieka nad rakiem odbytnicy

Liczba zachorowań na raka jelita grubego wzrasta wśród młodszych dorosłych – osób poniżej 50. roku życia – mimo że odsetek ten spada wśród osób starszych. Według American Cancer Society szacuje się, że choroba ta dotknie około 1 na 23 mężczyzn i 1 na 25 kobiet.

Rak odbytnicy zazwyczaj leczy się początkowo za pomocą radioterapii i chemioterapii, ale niektórzy pacjenci wymagają tak zwanego „całkowitego wycięcia mezorektum” – usunięcia znacznej części jelita. Może to uratować życie, ale może też je zmienić: skutki uboczne mogą obejmować konieczność noszenia stałego worka kolostomijnego i zaburzenia seksualne.

Aby pomóc pacjentom w dokonywaniu najlepszych wyborów i uzyskiwaniu najlepszych wyników, Krishnaraj i jego współpracownicy chcieli sprawdzić, czy MRI może służyć jako kryształowa kula pokazująca efekt obserwacji i czekania. W tym celu przeanalizowali wyniki badania Organ Preservation in Renal Adenocarcinoma (OPRA), aby sprawdzić, jak wyniki rezonansu magnetycznego odpowiadają wynikom pacjentów. W sumie dokonali przeglądu wyników leczenia 277 pacjentów, średnio w wieku 58 lat, u których za pomocą rezonansu magnetycznego określono stopień zaawansowania raka odbytnicy. Średnia długość okresu obserwacji wynosiła nieco ponad 4 lata.

Po przeanalizowaniu liczb naukowcy ustalili, że rezonans magnetyczny jest skutecznym narzędziem do przewidywania całkowitego przeżycia pacjentów, ryzyka nawrotu raka i szans na utrzymanie jelit w stanie nienaruszonym.

Naukowcy z konsorcjum OPRA twierdzą, że obiecującą kryształową kulę MRI można prawdopodobnie zwiększyć jeszcze bardziej, łącząc ją z danymi z endoskopii (kontroli wzrokowych) po leczeniu. Nalegają na dodatkowe badania nad potencjałem tej kombinacji, która ich zdaniem może zaoferować lekarzom i pacjentom nowe, potężne narzędzie.

„Jestem optymistą, że dalszy rozwój rezonansu magnetycznego i innych narzędzi, takich jak endoskopia, dostarczy lepszych informacji na temat przyszłych wyników” – powiedział Krishnaraj. „Ostatecznie chciałbym zbliżyć się do 99% prawdopodobieństwa przewidywania, lepiej informując naszych pacjentów o potencjalnym ryzyku nawrotu lub rozprzestrzenienia się nowotworu po leczeniu. Być może jeszcze nie osiągnęliśmy tego celu, ale taki jest nasz cel”.

Opracowywanie nowych sposobów poprawy opieki nad pacjentem jest podstawową misją UVA Cancer Center, jednego z zaledwie 57 ośrodków onkologicznych uznanych za „kompleksowe” przez National Cancer Institute. Tytuł ten honoruje elitarne ośrodki onkologiczne posiadające najlepszą w kraju opiekę nad nowotworami i programy badawcze.

źródło

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here