Z nowego raportu Microsoftu wynika, że ​​wysiłki Rosji, Iranu i Chin mające na celu wpłynięcie na wyborców w USA mogą się nasilić

NOWY JORK — Zagraniczni przeciwnicy wykazali ciągłą determinację w wywieraniu wpływu na Europę Wybory w USA – i istnieją oznaki, że ich działalność będzie się nasilać wraz ze zbliżaniem się dnia wyborów, Microsoft podał w raporcie Środa.

Rosyjscy agenci coraz częściej wykorzystują fałszywe filmy, aby oczernić kampanię wiceprezydent Kamali Harris, podczas gdy powiązane z Chinami kampanie w mediach społecznościowych oczerniają kandydatów, którzy nie otrzymali głosów, a którzy są krytyczni wobec Chin, poinformował w środę dział wywiadu firmy ds. zagrożeń.

Tymczasem irańscy aktorzy, którzy rzekomo wysyłał e-maile mające na celu zastraszenie wyborców w USA w 2020 r. przeglądali strony internetowe poświęcone wyborom i główne media, budząc obawy, że w tym roku mogą przygotowywać się do kolejnego programu, powiedział gigant technologiczny.

Raport jest ostrzeżeniem – opierając się na innych informacjach pochodzących od urzędników wywiadu USA – że gdy naród wkracza w ten krytyczny, końcowy etap i zaczyna liczyć karty do głosowania, najgorsze wysiłki mające na celu wywarcie wpływu mogą dopiero nadejść. Urzędnicy amerykańscy twierdzą, że nie mają wątpliwości, że infrastruktura wyborcza tak wystarczająco bezpieczne, aby wytrzymać każdy atak od amerykańskich przeciwników. Mimo to zagraniczne wysiłki mające na celu wpłynięcie na wyborców budzą niepokój w obliczu zaciętej rywalizacji wyborczej.

Microsoft zauważył, że niektóre ze śledzonych przez niego kampanii dezinformacyjnych spotkały się z niewielkim autentycznym zaangażowaniem ze strony odbiorców w USA, ale inne zostały wzmocnione przez nieświadomych Amerykanównarażając tysiące ludzi na kontakt z zagraniczną propagandą w ostatnich tygodniach głosowania.

Rosja, Chiny i Iran odrzuciły twierdzenia, jakoby próbowały ingerować w wybory w USA.

„Wybory prezydenckie są sprawami wewnętrznymi Stanów Zjednoczonych. Chiny nie mają zamiaru i nie będą ingerować w wybory w USA” – stwierdziła chińska ambasada w oświadczeniu.

„Iran, już jednoznacznie i wielokrotnie ogłaszając, nie ma żadnego motywu ani zamiaru ingerować w wybory w USA; i dlatego kategorycznie odrzuca takie oskarżenia” – czytamy w oświadczeniu misji Iranu przy ONZ.

Wiadomość pozostawiona w Ambasadzie Rosji nie została natychmiast zwrócona w środę.

Raport ukazuje rozszerzający się krajobraz skoordynowanych kampanii mających na celu realizację priorytetów przeciwników, podczas gdy globalne wojny i problemy gospodarcze zwiększają stawkę wyborów w USA na całym świecie. Przedstawia szczegółowo tendencję obserwowaną także podczas wyborów w 2016 i 2020 r., w której zagraniczni aktorzy potajemnie podsycali niezgodę wśród amerykańskich wyborców, pogłębiając podział w elektoracie, w wyniku którego naród został niemal równomiernie podzielony zaledwie 13 dni przed zakończeniem głosowania.

„Historia pokazała, że ​​zdolność zagranicznych podmiotów do szybkiego rozpowszechniania oszukańczych treści może znacząco wpłynąć na odbiór publiczny i wyniki wyborów” – powiedział w komunikacie prasowym Clint Watts, dyrektor generalny Microsoft Threat Analysis Center. „Zwracając szczególną uwagę na 48 godzin przed dniem wyborów i po nim, wyborcy, instytucje rządowe, kandydaci i partie muszą zachować czujność wobec oszukańczych i podejrzanych działań w Internecie”.

Raport uzupełnia wcześniejsze ustalenia z Microsoftu oraz wywiad USA, które sugerują, że Kreml jest zdecydowany ostro krytykować postać Harrisa w Internecie, co jest tego oznaką preferuje kolejną prezydenturę Donalda Trumpa.

Analitycy Microsoftu odkryli, że rosyjscy aktorzy spędzili ostatnie miesiące na publikowaniu zarówno treści generowanych przez sztuczną inteligencję, jak i bardziej elementarnych parodii oraz inscenizowanych filmów szerzących dezinformację na temat Harrisa.

Wśród fałszywych filmów znalazł się zainscenizowany klip przedstawiający podszywającego się pod strażnika parku, twierdzącego, że Harris zabił zagrożonego nosorożca w Zambii, a także film przedstawiający bezpodstawne zarzuty na temat jej kandydata na kandydata Tima Walza, które również urzędnicy wywiadu USA w tym tygodniu przypisano Rosji. Morgan Finkelstein, rzeczniczka ds. bezpieczeństwa narodowego kampanii Harrisa, potępiła wysiłki Rosji.

Z raportu wynika, że ​​inny rosyjski aktor wpływowy produkuje fałszywe filmy związane z wyborami, w których podszywa się pod amerykańskie organizacje, od Fox News po magazyny FBI i Wired.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy Chiny skupiały się na wyścigach z mniejszą liczbą głosów i na ogólnych wysiłkach zmierzających do tego siać nieufność i demokratyczne niezadowolenie. Według analityków Microsoftu chiński aktor wpływowy, powszechnie znany jako Spamouflage, wykorzystuje fałszywych użytkowników mediów społecznościowych do atakowania Republikanów, którzy publicznie potępili Chiny.

Jak wynika z raportu, wśród docelowych kandydatów znaleźli się m.in. republikanin Barry Moore ze stanu Alabama, senator Marsha Blackburn z Tennessee i poseł Michael McCaul z Teksasu. Wszyscy oni ubiegają się o reelekcję. Grupa zaatakowała także senatora Marco Rubio z Florydy.

Moore, McCaul i Rubio przesłali e-mailem oświadczenia, w których ostrzegali, że agresję Chin wobec amerykańskich kandydatów politycznych i ich wysiłki na rzecz osłabienia demokracji należy potraktować poważnie. Rzecznik Blackburn nie udzielił od razu komentarza.

W swoim oświadczeniu chińska ambasada stwierdziła, że ​​amerykańscy urzędnicy, politycy i media „oskarżają Chiny o wykorzystywanie serwisów informacyjnych i kont w mediach społecznościowych do szerzenia w USA tzw. dezinformacji. Takie zarzuty są pełne złośliwych spekulacji przeciwko Chinom, czemu Chiny stanowczo się sprzeciwiają”.

Iran, który przez kampanię 2024 r. ścigał Trumpa również dezinformacją włamanie się do kampanii byłego prezydentaZ raportu Microsoftu wynika, że ​​nie przeszkadza mu utrzymujące się napięcie na Bliskim Wschodzie.

Wręcz przeciwnie, grupy powiązane z Iranem wykorzystały podzielone opinie na temat wojny między Izraelem a Hamasem, aby wpłynąć na amerykańskich wyborców, jak odkryli analitycy. Na przykład osoba zarządzana przez Iran zwróciła się do Telegramu i X, aby wezwać Amerykanów do przeczekania wyborów ze względu na poparcie kandydatów dla Izraela.

W raporcie Microsoftu wskazano również, że zaobserwował, jak irańska grupa włamała się na konto znanego republikańskiego polityka, którego w czerwcu celem było inne konto. Firma nie podała nazwiska tej osoby, ale podała, że ​​jest to ta sama osoba, którą w sierpniu nazwała „byłym kandydatem na prezydenta”.

W raporcie ostrzegł również, że ta sama irańska grupa rzekomo udawali członków skrajnie prawicowej grupy Proud Boys w zastraszających e-mailach do wyborców w 2020 r. w ostatnich miesiącach przeszukiwał strony internetowe i media poświęcone wyborom w wahadłowych stanach. Takie zachowanie może „sugerować przygotowania do bardziej bezpośrednich działań mających na celu wywieranie wpływu w miarę zbliżania się dnia wyborów” – stwierdził Watts.

Misja Iranu przy ONZ stwierdziła w oświadczeniu, że zarzuty zawarte w raporcie „są zasadniczo bezpodstawne i całkowicie niedopuszczalne”.

Nawet gdy Rosja, Chiny i Iran próbują wpłynąć na wyborców, urzędnicy wywiadu stwierdzili we wtorek, że nadal nic nie wskazuje na to, aby planowali znaczące ataki na infrastrukturę wyborczą w celu zakłócenia wyniku.

Gdyby spróbowali, poprawa bezpieczeństwa wyborów oznaczałaby, że nie mogliby zmienić wyników, powiedziała na początku tego miesiąca Jen Easterly, dyrektor amerykańskiej Agencji ds. Cyberbezpieczeństwa i Bezpieczeństwa Infrastruktury.

We wtorek urzędnicy wywiadu ostrzegli również, że Rosja i Iran mogą później próbować zachęcać do gwałtownych protestów w USA wybory w przyszłym miesiącuprzygotowanie gruntu pod potencjalne komplikacje w okresie powyborczym.

___

Associated Press otrzymuje wsparcie od kilku prywatnych fundacji w celu ulepszenia swoich relacji wyjaśniających na temat wyborów i demokracji. Zobacz więcej o inicjatywie AP na rzecz demokracji Tutaj. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za całą zawartość.

źródło

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here